Ana sayfa Banka Haber Opsiyon Piyasası Nedir?

Opsiyon Piyasası Nedir?

0
Opsiyon Piyasası Nedir?
Opsiyon Piyasası Nedir?

Opsiyon kelimesi son zamanlarda özellikle finans sektöründe karşılan bir kelimedir. Latincede tercih anlamına gelen bu kelime finans dünyasında alım satım tercihleri üzerine kullanılan bir tabirdir. Daha açık tabiriyle opsiyon, alıcıya endeks ya da hisse senedi gibi ürünlerin alım ve satım haklarını veren kontrattır. Bu işlemlerin gerçekleştiği piyasaya da opsiyon piyasası adı verilir.

Opsiyon Türleri

Opsiyon piyasasında alıcı sıfatındaki kişiler için iki çeşit opsiyon türü vardır. Bunlar alım opsiyonu ve satım opsiyonudur. Alım opsiyonu diğer bir adıyla call option, alıcısına gelecek zamanda belli bir miktarı olan varlığı belirli bir fiyat üzerinden alma hakkı veren sözleşmedir. Satış opsiyonu ya da put option ise alıcının gelecek zamanda belli miktardaki malı belirli bir fiyattan satış hakkını veren sözleşmedir.

Hem alım opsiyonunda hem de satış opsiyonunda tarafların anlaştıkları konular aynıdır. Söz konusu varlığın miktarı, opsiyon hakkını alan tarafın ödeyeceği primi, işlemin vadesini ve vade tarihindeki fiyatı en baştan belirlerler. Opsiyon hakkını veren taraf anlaşılan prim tutarını opsiyon hakkını alan taraftan anlaşma tarihinde alır. Ödeme de nakden yapılması gerekir. Bu ödeme dışında herhangi bir para değişimi gerçekleşmez.

Opsiyon Tipleri

İki temel opsiyon tipi vardır. Bunlar Avrupa tipi opsiyonlar ve Amerika tipi opsiyonlardır ve zaman dilimi bakımından farklılıklar gösterirler. Avrupa tipi opsiyonlarda, uzun pozisyon sahibi yani opsiyonu alan taraf opsiyonu sadece vadenin sona erdiği tarihte borsanın belirlediği zaman aralığında kullanabilir. Yani bu zaman aralığından önce kullanma yetkisi yoktur. Amerikan tipi opsiyonlarda, opsiyonu alan taraf opsiyonu opsiyonun satın alındığı tarih ile vadesi arasındaki sürede dilediği zaman kullanabilmektedir.

Satın Alındığı yere Göre Opsiyonlar

Bunlardan ilki borsada işlem gören opsiyonlardır. Borsada işlem gören opsiyonlar ise matematiksel formüllere göre fiyatları hesaplanan ve standart sözleşmesi olan opsiyonlardır. Bir diğeri ise tezgah üstü opsiyonlardır. Tezgah üstü opsiyonlar ise çapraz kur opsiyonları, faiz opsiyonları ve takas opsiyonlarından oluşur. İki özel kuruluşun arasında gerçekleşir. Bu yüzden borsada listelenmezler. Tezgah üstü opsiyonlarda şartlar kısıtlı olmayıp istenildiği şekilde ayarlanabilmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin