Ana sayfa Konut kredileri Ölenin Konut (Ev) Kredisi Borcu Ne Olur?

Ölenin Konut (Ev) Kredisi Borcu Ne Olur?

2
Ölenin Konut (Ev) Kredisi Borcu Ne Olur?

Banka kredileri içerisinde en uzun vadeli ve yüksek meblağ oluşturan kredileri hem banka için hem de bu krediyi kullanan insanlar için çok büyük önem taşır. Genellikle konut kredileri bu bahsini ettiğimiz özelliklere sahip olan krediler içinde yer alırken, hem alması hem de ödemesi oldukça masraflı olan bir kredi çeşidi olarak karşımıza çıkar.

Sonuçta insanlar ev almak için belli bir meblağ çekerken, sürenin uzaması ve uzun yıllara vade yayılımı kredi çekenin bu zaman zarfında ki ölümünün de riskini artıran bir durum olarak karşımıza çıkar. Elbette ki bankacılık sektörü bu riski değerlendirme altına alırken, kredi çeken insanların illaki önemli bir kaynak göstermesi ve bunu ipotek altına almayı ister.

Genellikle bu durumda kredisi çekilen evin ipotekli olduğu gözlemlenirken, borcunun ödenmemesi durumunda bankalar ipotekli mülke el koyarlar. Bu mülkün satışa çıkarılması ve ölenin konut kredi borcu ödemesi konusu da yine bankanın parasını kurtarması şeklinde sonuçlanır. Yatırımların değerlendirilmesi konusunda insanların yaptığı tüm çalışmalarda belli bir risk oranı mevcut bulunurken bankacılık sektörü asla risk ile aynı ortamda bulunmak istemez. Her zaman için tedbirli davranışları ile kendi gelirini ve kazancını garanti altına almaya çalışan bankaların izledikleri politikalar, her türlü kredi konusunda da onların mağdur olmamasına yol açan tedbirleri aldıklarını gözler önüne serer.

 Ölenin konut kredisi borcu özellikle bankaların teminat olarak aldıkları değer ile de garanti altına alınırken, insan vefat etti bile burcunun tahsil edilmesi bankalar adına çok büyük sorun oluşturmaz. Bankacılık dış piyasasında mortgage kredisi olarak bilinen ev kredisi son yıllarda ülkemizde de son derece popüler ve kullanılan bir kredi çeşidi olarak karşımıza çıkmıştır. Aslında bu kredinin daha önce kullanılamamasının altında yatan sebep ise piyasanın çok güvenilir olmaması ve özellikle döviz ile Türk parası arasındaki büyük fark olarak görülmüştür.

Finans ortamında ise konut kredisinin çok daha kolay alındığını ve insanlar tarafından ev sahibi olma yolunda önemli bir tercih olduğunu rahatlıkla görmek mümkündür. Kredi alıp da hayatını sürdüren ve düzenli olarak borcunu ödeyen insanlar elbette ki bankanın çalışmak istedikleri müşterileri temsil etmektedir. Nasıl ki ölüm her insan için beklenen bir sonu oluştururken, ölenin konut kredisi borcu da bir şekilde teminat altında tutulmalı ve bankalarda bu sayede hem kazançlarını hem de sermayelerini garanti altına almalıdırlar.

2 Yorum

  1. mrb babamı nisan ayında kalp krizi sonucu kaybettim. Babamın 70000tl azalan teminatlı10 senelik konut kredisi vardı.Babamın vefatından sonra kredi tutarı 57706 tl kalmıştı 36 ay taksidini ödemişiti ama sigorta bize 56219 tl para ödedi geriye kalan parayı biz ödedik sigorta bütün parayı ödemiyor mu. Ayrıca ödediği taksitleri geri alınıyor mu bilgilendirirseniz sevinirim

    • Kredi sigorta poliçe bedelleri toplam borç üzerinden yapılır dolayısıyla geri almak için bir boşluk var ancak onun için hukuk dairesinde çözmeniz gerekir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin