Ana sayfa Banka Haber Ölen Kişinin Kredi ve Kredi kartı Borçları

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi kartı Borçları

10
Ölen Kişinin Kredi ve Kredi kartı Borçları
kredisiz hayat

Bilindiği gibi hepimiz kredi ve kredi kartı kullanmaktayız, hatta annemiz, babamız, kardeşimiz aile boyu Bireysel, Konut, taşıt kredileri ile birlikte kredi kartı kullanmaktayız.

Öncelikle Bireysel Krediler kapsamına giren Tüketici Kredisi, Konut Kredisi ve Otomobil kredilerini değerlendirelim. Bu krediler bankalar tarafından kullandırılırken hepimizin bildiği gibi kredi tutarı kadar banka tarafından sigortalanmakta ve bizden sigorta masrafı adı altında kesinti yapılmaktadır.

Tüketici Kredi kullanan her kim ise vefat etmesi halinde sigorta kalan kredi borçlarını vefat eden kişi adına bankaya ödeme yapar dolayısıyla kredi borcu silinir.( ancak mirasçılar tarafından bankaya bildirilmesi gerekir)

 

Ancak, sigorta şirketleri ölüm sebebini araştırabilir, intihar ve benzeri durumlarda ödemeye itirazda bulunabilir.( Ek olarak sonucu ulaşmak zayıf bir ihtimal de olsa vefat edenin ödediği taksitler dahi geri alınabilir çünkü sigorta çekilen kredi tutarı kadardır, ancak hukuki destek alınması gerekir Avukat vb)

Taşıt ve Konut kredisi kullanan kişinin vefatı halinde ise;

Aynen sigorta hükümleri devreye girer ancak; bazen banka ipotek olarak aldığı aracı veya konutu kredi teminatı olduğu için el koyabilir veya koymak isteyebilir bu durumda ise hukuki destek almanız yararınıza olacaktır.

Teminat olarak da ailesiyle birlikte, yani eşi ve çocuklarıyla birlikte oturduğu evi teminat göstermiş ve başka mülkleri yok ise bununla birlikte eğer bankanın elinde ölen kişinin ailesi olan eşinden evinin teminat olarak alınmasına rıza gösterdiğine dair bir belge yoksa banka ev ipotekli dahi olsa geri alması çokta mümkün değildir.

Taşıt Kredisi kullananın vefatında ise konut kredisinde bahsedilen şekilde uygulanır.

Kredi Kartı borçlusunun vefatında ise; bireysel kredilerde kullanılan yöntem uygulanmaz, her şekilde kredi kartı borcu ödenmek zorundadır, banka kredi kartı borcunun tahsili için ölen kişinin mirasına ortak olur, kredi kartı borcunu ölen kişinin mirasçılarından talep eder ve alır. Vefat eden kişinin mirasçıları reddi mirasta bulunmaları halinde borçtan kurtulabilirler. Reddi miras işini ise ehli ile yapılması yani bir avukat desteği ile yapılması ilerde sorun doğmaması için en sağlıklısı olacaktır.

Özellikle kalacak miras borçtan çok ise bu yöntem öneri

10 Yorum

 1. Kayın babam vefat etti. Ölmeden önce vakıf bank tan 36 ay vadeli kredi kullandı. Kredi kullandığı dönem kanser değildi. Krediyi kullandık tan 3 ay sonra kanser olduğunu öğrendik. 22 ay sonrada rahmetli oldu. Bankaya durumu bildirdik. Bazı evraklar istediler verdik. Sigorta şirketi bize ret cevabı yani kredinin kalan kısmının ödenmesi gerektigini söyledi. Bizde şimdi ödüyoruz. Ama kayinpeder krediyi kullandığı dönemde kanser değildi.bize yardımcı olabilecek bir avukat varsa mahkemeye vereceğiz. Bu konuyla alakalı yardımlarınızı bekliyoruz.

  • Size önerebileceğimiz avukatımız yok ancak hukuk büroları, ve ticaret mahkemelerinr dava açmanız gerekir konu ilişkin bir çok hukuk bürosu size uardımcı olabilir.

 2. Babam vefat etti bizde ne kadar borcu bilmeden reddi miras yaptim suan bi bankadan babamin krefi karti borcu geldi bir hafta icinde odenmesi gerekuyo denildi bunu odemek zorundamiyim acaaba bilgi verirmisiniz

 3. merhaba allah rizasi icin yardim edin bana iki yil pnce kayin valdem mefat eyti kiredi karti kiredi borcu vardi neyin ne kadar oldunu bilmiyorduk once bi banka bizi uc ay oyaladi uc ay dolduktan son retdi miras yapiliyomu onu ogrendik yaptimizda yirmi gun gecmis kabul etmediler hic birini odeyecek durumumiz yok esim issiz rahatsiz iki cocugum var yardimlarla geciniyorum durumum yok sim bir banka icra baslatmis odemezsek esimin hapis yatacagini soyluyorlar basimda tek esim var baska kimsemiz yok bana yol gosterin yalvaririm esimin diyer kardeslerine ulasamiyorlar esimi yeri yurdu adresi belli oldu icin esime hepsi ulasiyor acil cvp yalvariyorum

  • Reddi mirası kabul etmeme gibi bir durum söz konusu olamaz, icra müdürlüğünden tarafınıza karar geldiğinde siz o kararı ilgi tutun ve icra müdürlğüne reddi miras yaptığınızı ve dolayısıyla borcun muhattabı olmadığınız yazılı olarak bildirin reddi miras kararını da ekleyin.

  • reddi miras retedildi zamn karala birlikte eim yazi yazip karari ekleyip verdi ozaman durumumuzu anlatan ve borcun muhattabi olmadimizi yazdi ama hala bizden talep ediyorlar bugun gorustum avukatla diger mirascilar vermese bile tek bizden alabiliyorlarmis yol gosterin bana ne olur nasil yapim ne yapim gercekten durumum yok esimi benden alirlarsa naparim kimin kapisina giderim bi iki yasinda kizim var birde on iki yasinda oglum var bize kim sahip cikar valvariyorum yol gosterin bana

   • Banka sizden isterse biz reddi miras yaktık dersiniz, yine banka sizi ararsa muhatrap olmayın, avukatta arar ve borcu ödeyin derse reddi miras yaptık dersiniz, sizden alamazlar, versin icraya avukat gelen icra kararına dediğimiz şekilde yapın, hiç bir şey olmaz, korkmayın, eşinizi hapse atamazlar siz icra müdürlüğünden gelecek olan ve size 7 gün içinde ödenmesi diye karar geldiğinde eşiniz icra müdürlüğüne gitsin bir dilekçe ile reddi miras kararırını icra müdürlüğüne teslim etsin

    • bizi arayanlar banka deyil avukatlar ariyor msj atiyor allah razi olsun birazda olsa icim rahatladi binlerce kez tesekkur ederim

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin