Ana sayfa Banka Haber Ölen Kişinin Kredi Kartının Kapatılması

Ölen Kişinin Kredi Kartının Kapatılması

0
Ölen Kişinin Kredi Kartının Kapatılması

Kredi kartları bilindiği üzere hayatımızı kolaylaştıran ve birçok açıdan insanlara fayda sağlayan bir yeniliktir. Ancak bu özelliklerine rağmen bile bilinçsizce kullanımı sonucunda telafisi mümkün olmayan sonuçlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu bakımdan kredi kartı sahibi milyonlarca kişi, bir an önce kredi kartlarını kapatmak için girişimlerde bulunmaktadırlar. Basit birkaç işlemden oluşuyor olsa da, aslında kredi kartının birçok teferruatı bulunduğundan bâzı durumlarda bu işlem kompleks bir yapıda olabilmektedir. Örneğin, kredi kartı ile yapmış olduğunuz taksitli alışverişlerin durumlarının ne olacağı gibi sorunlar bu bakımdan problem teşkil etmektedir.

Kredi kartları konusunda bir diğer sorun da, ölen bir kişinin kartının nasıl kapatılacağı ile ilgilidir. Bu gibi durumlarda dikkatli davranmanız gerekmekte ve soğukkanlılıkla işlemleri yürütmelisiniz. Öncelikle bu tür olaylarda da, esasen yaşayan bireylerin kredi kartı kapatmalarındakine benzer işlemler gerekmektedir.

Bir yakınınız vefat ettiyse öncelikle o şahsa ait tüm ölüm evraklarını ve yasal belgeleri toplamanız gerekmektedir. Kartı iptal etmek için iki tür seçenekten birini tercih edebilirsiniz. İlk ve en kolay seçenek, kredi kartının alındığı bankaya ait müşteri hizmetlerini arayarak gereken bilgileri verip kartı iptal etme isteğinde bulunabilirsiniz. Fakat böyle bir durumda banka görevlisi, sizden ölen şahsa ait özel bilgileri paylaşmanızı isteyecektir. Anne kızlık soyismi, telefon bankacılığı şifresi, nüfus cüzdanı kimlik numarası gibi bilgileri bilmeniz, işlemleri hızlı bir şekilde bitirebilmek için yararınıza olacaktır. Eğer isterseniz, bu tür işlemleri çağrı merkezinin kayıp ya da çalıntı kart bölümünden yaparak zaman kazanabilirsiniz. Kartı iptal ettikten sonra da, müşteri temsilcisine yeni kart istemediğinizi defaatle belirtmeniz gerekmektedir.

Bu konuda bir diğer önemli husus ise, merhumun devam eden herhangi bir borcunun bulunup bulunmadığı sorunudur. Bunun için yine çağrı merkezinden yardım talep edebilir veya bankaya ilgili kişinin ölüm belgesi ile müracaat edebilirsiniz. Bu şekilde müracaatlarınızda da kredi kartını iptal etme işlemi yaptırabilirsiniz. Eğer merhum kişinin herhangi bir borcu varsa ve hayat sigortası da bulunmuyorsa bu borcu, yasal mirasçılarının ödemesi gerekmektedir. Ancak mirasçılar redd-i miras talebinde bulunabilir ve borcu ödemekten muaf olabilirler, ancak reddi miras ciddi bir iş olmasından dolayı hukuki anlamda destek alınarak yapılması gerekmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin