Ana sayfa Banka Haber Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?

0
Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?
ölen kişinin kredi borcu

Bankalar bireylere kredi onayı vermeden önce şahıslardan imza karşılığında veya online ortamlarda kredi sigortası yaptırmaktadır. Kişi ölürse kredi borcuna ne olur sorusuna yanıtı buradan öğrenebilirsiniz.

Tüketiciler bankalardan nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredi alırlar. Bankalar kredi imkânlarının tüketicilerin gelirlerine göre kullandırarak tüketicileri belirli vadelerde geri ödemeli krediler verirler. Tüketicilerin kullanabileceği krediler gelir durumlarına göre bankalar tarafından belirlenir.

Tüketiciler bankaların belirlemiş oldukları vadeler ile aylık olarak belirli miktarlarda geri ödemelerini gerçekleştirirler. Ancak kaza ve ölüm durumlarında bankalara yapılacak geri ödemelerin belirli usulleri vardır. Bu durumda hayat sigortası ve kefiller devreye girmektedir.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Nasıl Ödenir?

Tüketiciler bankalardan kredi kullanırlarken bankalar kredi sözleşmelerini yaparlarken sigorta işlemlerini de yapar. Çünkü bankalar tüketicilere vermiş oldukları kredilerin geri ödemelerini garanti altına almak isterler. Bu nedenle kredi sözleşmeleri yapılırken aynı zamanda hayat sigortası işlemleri de yapılır. Hayat sigortasının yanı sıra alınmak istenilen kredi tutarı yüksekse kefilde alınmaktadır.

Tüketiciler kredi imkânlarından faydalandıktan sonra ölüm gibi bir olay ile karşılaşılması durumunda bankalar ölen kişinin geri ödemelerini sigorta şirketinden karşılıyor. Bu nedenle bankalar ile sigorta şirketleri arasında yapılan anlaşmalara göre belli bir yaşın üzerinde olan kişilere kredi verilmiyor. Tüketiciler böyle bir durumda bir başka kişiyi kefil olarak da gösterebiliyor. Bankalar kefil durumu söz konusu olduğunda kredi imkânlarından faydalandırıyor.

Yaş durumundan kredi alırken hayat sigortası yapılamayan müşteriler ise bu durumda krediyi ödemekle yükümlüdür. Varsa kefili yoksa mirasçıları bu krediyi ödemek zorundadır. Bazı özel durumlarda eğer ölen kişiden miras olarak pek bir şey kalmadıysa reddi miras yaparak bu borçtan muaf olunabilir, fakat ileride çıkabilecek bir mirastan da pay sahibi olamazsınız.

Sonuç olarak bakıldığında kişi ev kredisi çekmiş ise ve şahıs ölürse ailesi tarafından o borcun kapatılması gerekiyor ki, banka eve haiz bırakmasın. Genelde ev kredilerinde evin borcu bitmeyene kadar evin mülk sahibi banka oluyor. Diğer kredilere baktığımızda ise araç kredilerinde de durum aynıdır. Yani borç silinmiyor ve bir şekilde aile bireyleri tarafından ödenilmesi talebinde bulunur bankalar. İhtiyaç kredilerinde ise durum farklıdır kişi eğer imza atmış ise bankalar onun üzerinde kayıtlı mal varlığına haciz bırakabilir. Eğer mal ve mülkü yok ise o borç silinir diye biliyoruz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin