Kapalı

Ölen Kişinin Kredi Borcu

Kredi Borcu

Hepimizin başına gelebilecek bir durum olan  Kredi çekmiş ve borçları devam ederken hayatını kaybetmiş olan vatandaşların borçları ne olmaktadır?

Bu sorunun cevabını verebilmek için, öncelikle birkaç temel noktaya değinmek gerekmektedir. Bunların başında bankaların yapmış oldukları hayat sigortası gelmektedir. Hayat sigortası, genellikle her kredi kullanımından önce tarafınıza yapılmaktadır. Ancak bu, yasal bir zorunluluk olmadığı için isterseniz yaptırmayabileceğiniz bir sigorta türüdür. Hayat sigortasını eğer kredi kullanırken banka tarafından yaptırıyorsanız, sigorta ücreti tarafınızdan tahsil edilmektedir. Birkaç bankanın, müşterilerine kredi vermek için hayat sigortasını zaruri kılması da önemli bir husustur. Peki, bu hayat sigortasının bu kadar önemli olmasının sebebi nedir?

Hayat sigortası, bilindiği gibi kişiye ait borçları ödemekle mükelleftir. Yani kredi borçlusu bir kişi hayatını kaybederse, herhangi olumsuz bir durumla karşılaşılmadığı takdirde tüm borçları sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Olumsuz durumdan kastımız da, vefat eden kişinin herhangi şüpheli bir ölüm olayı olup olmadığıdır. Bu tür noktalarda ölen kişiye, otopsi yapılması istenebilir.

Fakat, kredi borcu devam ederken vefat eden kişi hayat sigortası yaptırmadıysa, bu durumda tüm borçlarını yasal mirasçıları üstlenmek durumundadır. Bu olay, miras durumlarında nasıl dağıtım yapılıyorsa, borçlanmada da aynı şekilde yapılmaktadır. Ancak yasal mirasçılar eğer ölen kişinin mirasını reddeder, yani redd-i miras yaparlarsa o hâlde borçlarından mesul olmamaktadırlar. Borç ödeme durumlarında bir de kredi kefili faktörü bulunmaktadır.

Eğer ölen kişi kredi kullanırken başka bir bireyi kefil olarak gösterdiyse, banka bu bireyi de takip altına alabilmektedir. Yani borçlu ölen kişinin borçları, kanunda aksi belirtilmedikçe muhakkak tahsil edilmektedir. Bu noktada hayat sigortasının oldukça önemli olduğunu vurgulamayı, kendimize görev addetmekteyiz.

Yine, vefat eden kişinin kredi kartı borcunun ödenmesi gerekir ve sigorta kapsamında olmamakta ve yasal mirasçılara kredi kartı borcuda miras kalır.

Bir diğer husus ise; vefat eden kişiye ait kredi borcunun tamamı sigorta şirketi tarafından fonlandığından yani bankaya tüm borç üzerinden sigortalama yapıldığından, mücadele edilmesi halinde ödenen taksitlerinde geri alınabileceği durumu da söz konusu olmaktadır, ancak bunun için hukuki mücadele etmek gerekecektir ancak bu bizim şahsi çıkarımımız dır.

Yapılacak işlem basamakları ise; ölen kişinin ölüm belgesi ile birlikte veraset ilamında bulunan kişilerden biri  veya vekili tarafından bankaya başvurulması gerekir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorumlar

 1. eşim vefat etti.kredi kullanırken ferdi kaza sigortası yaptırmış.kalp krizi nedeniyle öldüğü için,krediyi biz ödemek zorunda kaldık.bu onu hakkında bilgisi olan var mı?

 2. kredi borçları sigorta kapsamında olduğundan genelde bankalar öder, ancak sürekli bir hastalık varken kredi çekip fefat edilmesi halinde sigorta poliçesinden belirtilmesi gerekir ancak o zaman kredi borcunu sigorta öder
  ayrıca kredi kartları borçları mırascılara kalır

 3. eşimin adına konut kredisi çektik eşim vefat etti ancak banka evin ipotekli olmasından dolayı ya borcu ödeyin yada evi icra ile alırız dediler

 4. arkadaşlar babam vefat etti ve bankaya kredi borcu var hayat sigortası olmasına ragmen kanserden öldüğü için kredileri kapatmıyorlar ayrıca diğer bir bankaya muvafakatname vermesne ragmen banka hayat sigorta poliçesini yenilememiştir bu durumda ne yapmamız gerek yardımcı olabilecekler lütfen 0544 292 08 xx ulaşabilirmi

 5. Hepatit B hastasıyım durumum gayet iyi fakat ilerde ölüm yada hastalıktan dolayı çalışamama durumunda sigortalı olan kredimin ödenmesi sigorta şirketi tarafından gerçekleşir mi? Yoksa hastalığımdan dolayı (sigortamda belirtilmiyor) ödenmeme durumu olabilir mi?

  1. sigorta poliçenizde belirtilmediği sürece ödenmez, ancak sigorta poliçesine, işsizilik, işgücü kaybı, çalışamam durumu gibi özel maddeler eklenmesi durumunda geçerli olur
   aksi halde kredi ödemenmelidir.

 6. Kefil oldugum kisi sigorta suresi devam ederken vefat etti. Kefil oldugumdan bana icra geldi. Itiraz ettim. Bankanin yapmasi gereken nedir. Varislerinin yapmasi gereken nedir. Ben kefilim ben ne yapmaliyim. Banka topu bana atiuo. Sigorta varisleriyle muhatap olmak istiyo. Icra bana geliyo

  1. Banka sigorta şirketleri sonuçta aynı bankanın iştiraki olduğundan sizden almayı deneyeceklerdir, ölüm hali şaibeli değil ise intihar vb durumlar hariç kefil dahi olsanız krediyi sigorta şirketi ödemek zorundadır. ilgili durumu bankaya iletiniz gerekirse ise avukatıma intikal ettireceğim dersiniz konuyu( ancak kredi kartı kefilliği buna dahil değildir)

 7. Kayınvalide min 2011 yılında kredi çekti 2012 de vefat etti banka sigorta yapmış fakat borcu bize geldi ne yapmalıyız

  1. eğer kullanılan krediye hayat sigortası poliçesi düzenlendi ise banka sizden talep edemez. Ancak ölüm sebebi intihar aile bireylerinin karıştığı cinayet gibi durumlarda ödemez, yine kronik ve ve raporu bulunan bir hastalığı var ise ve kredi kullanırken sigorta poliçesinde belirtilmemiş ise Sigorta şirketleri ödememek için sorun çıkartmaktadırlar,

   konuyu bir avukata vermeniz halinde bırakın sizden para almayı ölmeden önce kayınvalidenizin ödediği kredi taksitlerini de geri alabilirsiniz, çünkü kredi sigortası toplam borç üzerinden yapılır.

 8. Babam aniden kalp krizi geçirdi ve vefat etti kredi borcu var bütün Sigortaları yaptırmış fakat banka bu borcun silinmeyecegini ve hiç bir şekilde geri ödeme yapılmadıgını söylüyor dogru mu ?

  1. ısrarcı olunuz, ödemek zorundalar, ayrıca hukuki yollara başvuracağınızı belirtin gerekirse bir avukata verin, ödemen taksitleri dahi geri alabilirsiniz.

 9. Babam 24 aylik ihtiyac kredisi cekti 1 yil sonra kalp krizinden dolayi vefat etti banka ve sigorta sirketi ile yaptigim gorusmeler sonrasinda veraset ilami ve ölüm belgelerini kurumlara vererek kalan borcun silinmesini sagladim. Sahsima yapilan aciklamada babamin yaptigi hayat sigortasinin teminatli sigorta oldugunu belirttiler ve sadece kalan borcun silinecegini fakat onceki odenen parayi alamayacagimi beyan ettiler. hayat sigortalari 2 turluymus ilki tam kapsamli sigorta ( masrafi yuksek oluyormus ) ikincisi teminatli yani sadece kalan borcu teminat altina aliyormus, benim arastirmalarimda bu durumlarla karsilastim, konu ile daha detayli bilginiz var ise paylasmanizi rica ediyorum

  1. kredi sözleşmesi sigorta poliçesini görmek gerek ancak, bu durumu irdelemeniz gerekecek, sözleşmeyi isteyin bankadan sigorta poliçesinin ve bir avukata sorun

 10. Babam 4 ay önce vefat etti. Çekmiş olduğumuz ihtiyaç kredisinde yapılmış olan hayat sigortası ödeme yapmayacağına dair bir karar yazısı gönderdi. Nedeni ise kanser rahatsızlığını one sürüyorlar fakat babam kalp krizi sonucu vefat etti. Ayrıca çekilen kredi ıhtiyac kredisi ama evimizi ipotek ederek verilmiştir ve 20 aydır ödeme yapılmış durumda kredi taksit süresi 120 aydır. Sizden ricam bu konuyla ilgili nasıl bir yol izleyebilirim gercekten çok zordurumdayım bana cevap verebilirmisiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. konu uzmanı bir avukata başvurmanız halinde size yardımcı olacaklardır. Bizim görüşümüz öncelikle sigorta poliçesinden bir örnek isteyiniz bankanızdan poliçe hastalıklar bölümü boş ise mahkemeye vermeniz halinde sizin haklı çıkma oranınız çok yüksektir, heleki kronik bir kalp hastalığı yok ise anlık gelişen bir ölüm ise kesinlikle siz haklısınız.

 11. Kayinpederim calisirken kredi cekmis.fakat simdi saglik durumu iyi degil yani azlhemir hastaligina yakalandi.hicbirsey hatirlamiyor.bu durumda rapor alacagiz peki kredileri saglik sigortasi karsilarmi lutfen cvp yazarmisiniz.

  1. kredi kullanıcısı ölmediği sürece, yani rapor alsanız dahi malulen emeklilik durumu ortaya çıkar ki buda sabit bir geliri olduğu anlamına gelir borc ödenmek zorundadır. sadece görüşümüzdür telkin değildir.

 12. eşim kredı almıştı yırmı ıkı ay ödedık eşim kalp krızı sonucu vefat ettı
  banka sigortanın sadece kalan borcu ödeyecegını soyluyor dogrumudur

  1. Kredi sigorta poliçeleri ve bunların primleri tüm borç üzerinden hesaplanarak belirlenir. dolayısıyla bankadan yazılı olarak talep ediniz, hatta hukuki sürecede başvurmanız gerekebilir. Bir konu uzmanı avukattan görüş olmanız sizin yararınıza olacaktır

 13. merhaba benim bi tanıdığım bankadan kredi kullanmış ara ara ödeme yapamayınca hacize düşmüş şimdi de intihar ederek hayatını yitirdi başka bi bankadan da aynı şekilde kredi kullanılmış sormak istediğim çocukları ve eşi bu borcu ödeyebilecek durumda değiller şimdi bu borç ne olur sigortası öder mi silinir mi bu borçları

  1. Kredi borçlusunun intahar vb durumlarda kredi sigorta poliçesi kapsamı dışına çıkar, borç yasal varislerine kalır, borçtan kurtulmak için reddi miras yapılması lazım tabi ne gider ne gelir iyi hesap edilmeli. son olarakta bir avukata reddi miras hakkında danışabilirsiniz.

 14. banka babama azalan teminatlı sigorta yapmış.vefatından sonra başvurduk.sigorta onayladı ve 10870 tl geri ödeme yaptı.fakat banka diyor ki biz bu paradan kalan borcunu kesecez ve arta kalırsa size ödeme yapacaz.bizde kabul etmedik.bu arada bizde bankaya bugüne kadar 11000 tl geri ödeme yapmışız.kalan borcun faizini bizden alabilirler mi? sigorta poliçesini istiyorum bize vermiyorlar? ihtarname çekmemiz gerekir mi? 14500 tl kredi çekmiş.18500 tl civarı borcu vardı.ne önerirsiniz.? cevabınızı en kısa sürede bekliyorum teşekkürler.

  1. şimdi meramınızı tam anlayamadım ancak; sigorta poliçenizi mutlaka isteyiniz. muhtemelen sigorta poliçesi tüm borç ödemesi üzerinden yapılmıştır, bankanın poliçeyi israrla vermemesi, buna delildir. poliçeyi vermek zorundadır varislerine, daha olmaz ise bir avukat marifeti ile işlemlerinize devam edin, bankaya da bunu önce söyleyin, avukata vereceğinizi ve avukatınız aracılığı ile alacağınızı söyleyin yani bankayı ikna etmeye çalışın ödediğiniz taksitleri geri alabilirsiniz işin kısası.

 15. Babam kredi cekti ve beyin kanamasi vefat etti banka sigorta yaptik. Veraset ilami olum belgesi istedi temin ettim ve 10 gun sonra ardilar kredi ve kartı sigorta ödedi bi miktar kaldi onuda aldik ama ödenen taksitler hakkinda bilgi alamadik ayrica sigorta policesi ve hesap Özeti vermediler ben sigorta policesi ve odenen taksit kalan borc yatan miktar bunları nasil öğreneceğiz Teşekkürler cvp bekliyoruz

  1. yasal varisleri olarak, alacak ve borçlara varis durumundasınız. bundan dolayı bankaya dilekçe ile başvurunuz, ve sigorta poliçe örneği ile birlikte, ödenen taksitlerin iadesini isteyiniz, yok derlerse ölüm tarihi itibarı ile sigorta poliçesi sona ermiştir, sogorta poliçe iptal bedeli isteyiniz, poliçeyi alırsanız bir avukata danışın.

 16. Kayınpederim iki sene önce kanserden vefat etti. Kendisi emekli olarak bankadan kredi çekmişti. Eşim ve kardeşleri redd-i miras için geç kaldılar. Şu anda emekli maaşını kayınvalidem alıyor. Söylediğine göre her ay 700 TL te yakın kesinti yapılıyormuş. Böyle bir şey mümkün müdür? Teşekkürler.

  1. muhtemelen bir sigorta poliçesi düzenlenmiştir. ordaki tek açık hastalık kısmını boş bırakıyorlar, poliçenin örneğini isteyin ve poliçenin doğru düzenlenip düzenlenmediğini kontrol edin. hatta bir uzmana avukata gösterin.

 17. Uc ay once yegenim is kazasinda hayatini kaybetti kredi borcu vardi hayatsikortasi yapilmis banka sureci uzatiyor borcu oduceniz diyor police gosteriliyor ozur diliyor sil bastan islem yaptiriyor olum raporu vs veriliyor simdi ise is yerine davaci olundugu icin mahkeme kararini istiyor banka yegenimin olum raporunda yegenimin hatasi 2 isyeri ihmali 8 olrak tesbit edildi banka mahkeme ararini neden ister bu normalmi ne yapmamizi onerirsiniz tesekkur ederim

  1. bilindiği üzere kasti ölüm ve intihar vakalarında sigorta ödemez ancak, bu durum iş kazası işçi kusurlu dahi olsa poliçe kapsamına girer, banka son ana kadar yasal haklarını kullanmak ve sizi yıldırmak istiyor. hatta ödenen taksitleri geri isteyeceğinizi de iletin. ayrıca banka sizden taksit ödemesi de talep edebilir ödemenize gerek yoktur. kısaca mahkeme kararı isteyemez aslında iş kazası olmuştur ve bir vefat söz konusu. mahkeme süreci bitene kadar banka mevcut koşullarda yani sigortanın ödemesi gerekir.

 18. Babam malesef kurban bayramının birinci günü zehir içerek intehara yeltendi. 30.09.2015 çarşamba günü kalbi durdu ve kaybettik. Savcı otopsi yaptırıp gerekli incelemelerden sonra defin ruhsatını verdi. Babamın bildiğimiz 2 ayrı tarihlerde çekmiş olduğu ve halen emekli maaşından kesilerek öden kredi borçları vardı. Bu kredilerin kapatılması için yapılması gereken işlemler konusunda yardımlarınızı rica ederim.

  1. normal şartlarda, ölüm raporu varisler tarafından bankaya iletilmek suretiyle borç kapatılır, ancak düzenlenen ölüm belgesinde intihar vb ibareler var ise sıkıntılı bir süreç olacaktır sizin için, banka otopsi raporu sonucunu isteyebilir. Ancak, ölüm belgesi kalp krizi olarak görünmesi demek doğal ölüm olarak değerlendirilir. sonuç olarak rapor içeriği belirleyici olacaktır. siz mevcut defin belgesi ile bankaya başvurun

 19. Admin babam bayramın 4.günü vefat etti sancak babam kanser hastasiydi yanlız kredi aldı sigorta yaptırmıştı bu durum ne olur sigorta ödeme yaparmı bankaya ilginiz için şimdiden tsk ederim iyi çalışmalar…

  1. ölüm raporunu bankaya iletin, tabi sigorta poliçesine hastalık belirtilmiş mi veya kredi çekilirken hastalık biliniyor muydu, size düşen bankaya ölüm raporunu varisleri olarak iletmeniz, bankanın vereceği tepkiye göre eylem belirlemeniz gerekir.

 20. Annemi 6 ay önce kaybettik. Kredi borcu 3 kardeşe kaldı.ablam ve ben ppaylarımızı ödedik.3.kardeş ödemezse kalan borç üçümüzü de mi etkiler? Bizim ödediğimiz paranın önemi yok mu

  1. şimdi şöyle değerlendirin, yasal olarak varisleri sizsiniz, mal aranızda nasıl eşit dağıtılıyorsa, borçta dağıtılır, siz payınızı ödediniz, doğacak tüm yasal sorumluluk payını ödemeyen kardeşinize aittir.

   1. Çok teşekkür ederim cevabınız için.peki ben ödediğimi ya da kardeşimin ödemediğini yasal olarak bankaya nasıl ispatlarım? Dayanağım ne olur acaba?

 21. babam 2 temmuzda vefat etti bankaya 17 bin lira kredi borcu çıktı.emekli maaşı var..banka bu borcu emekli maaşındanmı keser acaba..bilgilendirirseniz çok sevinirim..

  1. kredi sigortası ödemek zorundadır, ölüm sebebini bilmiyoruz ancak kredi sigortasının ödemesi gerekir.

  2. Kredi verildiginde sigorta yapilir vefat ederse banka sigortadan alir bilginize

 22. babam kanserden vefat etti..kusura bakmayn ben çok bu işlerden anlayan biri değilim.yani emekli maaşındanmı bu kredi borcu kesilir

  1. şimdi kredi çektiğinde kanser tedavisi görüyorsa, ödemez ancak kredi kullandığında, hastalığından habersiz ise teşhis daha sonra konduysa sigorta ödemek zorundadır. yani size borç kalmaz, siz bankaya gidin ve kredinin sigorta tarafından ödenmesini isteyin. onlar size yol göstereceklerdir. kredi borcu emekli maaşından değil siz varislerinden istenir banka emekli maaşına doğrudan el koyamaz zaten öldüğü için emekli maaşı kesilir. ancak eşine kalır onun içinde sgk ya başvuruda bulunmanız gerekir, bekar kızlarıda o maaşı tekrar talep eder kismi olarak alırlar. borç tüm varislerine kalır maaşa değil

 23. Selam babam 19 eylülde vefat etti 23 eylülde kredinin son taksit otomatik olarak emekli maısindan kesildi babam yurt dışında olduğu için olum raporu yeni geldi bankaya nasıl vas vurmaliyim yada parayi almamız mumkunmudur

  1. ölüp ve defin raporları ile birlikte kredi kullandığınız bankaya başvurun.

 24. Banam geçen hafta vefat etti bankaya kredi borcu için başvurdukları sigorta şirketine evrak gönderdiler ödenir dediler ama kaç gün sürer biliyomusunuzll

 25. Merhaba,

  Babam vefat etti Aralık ayında banka borcu için başvurduk bize ödediği tutarı geri verdiler.5 kişiye.Kredi kapandı dendi.10 ay sonra ihtarname geldi borcu ödemeniz gerekiyor diye.Geri isticekse niye bize para verdi? kafamız karıştı ne yapmamız gerekiyor.

   1. şimdi sorunuz net değil ancak, kredi borcu kapandı ayrıca, vefat edenin ödediği taksileri iade mi etti. iade edilen taksitleri mi istiyor, yoksa tüm kredi kalan kredi taksitlerini ni istiyor. tüm kredi borcunu isteyemez. poliçe hazırlanırken hastalık bilinmiyor yani sorumlu değilsiniz dolayısıyla sigorta poliçesine hastalığım yok denmesi poliçeye uygundur.
    ancak ölenin ödediği taksitleri size geri ödeyip sonradan istiyorsa bir avukata müracaat ediniz. normalde poliçeler tüm kredi üzerinden yapılır. çok ısrar ederler ise sizde ölüm tarihi itibarı ile poliçe sona ermiştir, poliçe iptalinden doğan farkı bize ödeyin dersiniz.

 26. Slm babam memur emeklisi idi kredi çektikten 5 ay snra vefat etti..sebebi kalp krizi ve uzun zamandan beri ilaç tedavisi görüyordu ancak sigorta poliçesin de belirtilen sağlık sorularına (kalp hastalığı dahil)hayır diye imzası var…bnka bunu sebep göstererek borcu kapatmadı ve poliçeden cayma hakkımız var diye ki bu poliçenin altında böyle bir ibare var..hiç bir bedel ödemeyi kabul etmiyor…ve biz taksitleri 2 senedir düzenli ödüyoruz bununla ilgili yapabileceğimiz birşey varmidir. ..saygılar tşk ederim. .

 27. Admin ben babamı kaybettim bankadan 7 bin tl kredi çekmişti sigorta bunu karşıladı lakin biz hemen hemen 9 10 taksidini ödemiştik ama bize sadece 180 ttl geri iade oldu gerekçe kredinin faizini ödemiyorlarmış ne yapabilirim bu durumda ödenen taksitler boşamı gitti yani sizce

  1. onun için hukuk alanında destek almanız gerekir, önce banka ile irtibata geçin ve yazılı olarak gerekçesini isteyin ve akabinde hukuk büroları ile irtibata geçin size yol göstereceklerdir.

 28. Merhaba, babam 2010 yilinda evimize ipotek yaptirarak 150.000 TL konut kredisi kullandi. 2012 yilinda ani kanser teshisi ile 2 ay icinde babami kaybettik. Banka hayat sigortasi olmadigini, o donemde zorunlu olmadigi icin yaptirilmamis olabilecegini soyledi. Banka gorevlileri ile yakin iliskide oldugumuz icin cok ustune dusmedik ve odemeye devam ediyoruz. Ancak hayat sigortasi yaptirdiysa kontrolunu nasil saglayabiliriz. Simdiden tesekkurler.

  1. Bankanın kredilerde kullandıkları sigorta şirketleri vardır ve bu genelde kendi şirketleridir. Varisleri olarak TC kimlik numarası ile adına düzenlenen tüm poliçelere ulaşmanız mümkündür. ayrıca bilgi edinme kanunu çerçevesinde isteyiniz. ve yine tapu sicil müdürlüğünde bir örneği dosyasında olabilir. sigorta poliçesi mutlaka vardır hayat sigortası yapmadan kredi vermeleri çokta mümkün değildir. ayrıca bir hukuk bürosundan destek almanız gerekebilir.

 29. merhaba babam 2013 yılında kalp yetmezliğinden vefat etti biz ziraat bankasından çektiği kredinin ne kadar ödediğse geri aldık ancak diğer bankalarda kredi kartı borcu vardı biz bunlara müracat ettik yani hayat yada kaza sigortası varmı diye bize hiçbir banka bilgi vermedi ama biz babamın kredi kartı borçlarnı ödedik sizden isteğim yeni bir yasa çıkmış buna göre ödedğiğmiz kredi kartı borçlarını yatırdığımız paraları geri alabilirmiyiz şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. ölenin kredi borcunun ödeyen banka değil sigorta şirketidir. dolayısıyla kredi kartları verilirken bankalar tarafından sigorta poliçesi düzenlenmez. kredi kartı borcu varislere kalır. kısaca paranızı alamazsınız.

 30. Kayinbabamin kredi borcu vardi. Kayinbabam 2012 de vefat etti. Ölüm sebebi kanser zaten krediyi çektiğinde de kanser tedavisi görüyordu kredi borcunu banka odemesi gerektigini soyledi. Sigorta poliçesinde hastalik belirtilmemisse odedigimiz kredi borcunu geri alabilirmiyiz. Birde merak ettigim nokta dün akşam haberlerde adamin bitanesi dava açmış mahkeme ölüm sebebi ne olursa olsun policenin veya bankanin iade edilmesine hukmetmis adam odedigini geri almis. Cevabınızı merakla bekliyorum.

  1. aslında yapılan kredi başvurularında sigorta poliçesi varsa illaki vardır, borcun tamamı üzerinden sigortalanır. Dolayısyla ödenen taksitleri geril almak mümkündür. yazımızda ve tüm sorulan sorulara verdiğimiz ortak cevap bankadan isteyiniz vermez ise hukuk bürolarından destek alınız.

 31. merhba 2013 yılında babam vefat etti 2009 yılında kıredi çekmişti vefat edene kadar ödenen borcun geriye kalan kısmını bankaya başvurmamıza ramen ödemek zorundasınız diyerek geri çevirdiler ancak 2009 yılında kıredi çekilirken sigorta yapılmış bana bankanın dediği 2009 yılında sigorta yapılmiş ama bidaha yapılmanış bu parayı ödemek zorundasınız ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekürler

  1. sigorta poliçesinin süresine bakın, genelde tek kredi vadesi boyunca sigorta yapılır, poliçeyi görmeden birşey demek doğru olmz

 32. Merhaba.Babamı 01.09.15 tarihinde kaybettik. Krediyi çektikten sonra hastalandı ve kredi bitmeden önce kaybettik. Vefat tarihine de bakacak olursanız tüm belgeleri bankaya teslim ettik ve 45 günü geçti olumlu veya olumsuz cvp yok. Her seferinde banka mail attık cvp bekliyoruz diyor. Bundan sonraki süreçte ne yapmalıyız. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. bankadan haber bekleyin bazen süreç uzayabilir. Muhtemelen en geç 45 gün sonra sonuçlanır yani 9 gün içerisinde sonuçlanması gerekir.

 33. merhaba biz babamızı kaybettik ev kredisi çekmişti ölmeden 1 sene önce hayat siğortası vardı fakat banka yok dedi biz hala kredisini ödüyoruz ne yapabiliriz

  1. Bankanın çalıştığı sigorta şirketini öğrenin ve babanızın tc si ile bilgi edinmeden varisleri olarak herhangi bir hayat sigortası olup olmadığını sorun, hatta bankaya yazılı olarak başvurun ve isteyin yazılı bir cevap vermeleri isteyin öyle sözle olanlar kabul etmeyin avukat marifeti ile işinizi çözün. kredi sigortası olmaması çok düşük bir ihtimal hatta ihtimal dışı

 34. mrb babam kanser hastası iken kredi çekti ve bankaya hasta olmadgnı soylemiş ama kredinin her taksidi sigortalanmış şimdi ne yapmamız gerekiyor yardmcı olr musunz

 35. Benim babam vefat etti konut kredisi çekmişti üstüne basa basa hayat Sigorta’sı istiyoruz demiştik ama yapmamışlar bunuda ölümünden sonra Anladık sizce dava açsam kazanabilirmiyim

 36. Babam 2012 yılından bu yana kanser tedavisi görüyor, kanser teşhisi 2012 yılında konuldu, 2014 yılında araç kredisi çekti, aracın üzerine de rehin konuldu, babam suan yoğun bakımda, babama birşey olursa kredi ne olur
  , sigorta krediyi ödermi.

  1. Kredi kullanırken hastalı yani kanser hastası olduğu şerhi poliçeye eklendiyse alırsınız ancak hastalık bilindiği halde yok denildiyse poliçeye yanlış beyan da bulunmuş olursunuz yani sigorta ödemeyebilir ölüm halinde.

 37. babam Vakıfbank dan arsa ipotekli kredi çekmişdi.kanserden dolayı vefat etti.şuan hala 4.000-5.000 tl civarı borç kaldı ödeyemedik. banka ipotekli arsaya haciz edebilir mi.bir yol gösterebilir misiniz.

  1. kredi sigorta poliçesi var ise hacz edemez, bu durum oluşursa bir avukata danışın

 38. Selamın aleyküm benim annem 3 yıl önce kredi çekti ve kredi ödenmesine 4 ay kala vefat etti bütün borcu silindi sigorta tarafından ama biz ödenen parayı geri almak istiyoruz ne yapmamız lazım cevap için teşekkürler

  1. bankadan yazılı bir başvuru ile talep ediniz. muhtemelen olumsuz gelecek bu durumda hukuk desteği yani bir işin uzmanı avukata danışmanızı tavsiye ederiz.

 39. Kredi cekilip yapilandirma yapıldigi zaman hayat sigortasida yapilandirmayla birlikte yenilenmek zorunlumu

 40. Merhaba benimde babam hecen ay vefar etti vakif banktan kredi cekmisti 2 tane kredisi vardi biri 26 ay digeri 28 iodendi vakifbankin sigorta sirketi geri odeme gibi bir durumun olmadigini ssadece kredileri kapatabilecekleri konusunda sigorta yapildigini belirttiler baska bir arkadasiminda basina gelmis ve ona odeme yapilmis ama onlarin tutar azmis hic bir yerden bilgi edinemiyorum sigorta sirketi hayir veremeyizden baska birsey demiyor 20 bin geri alinacak para var ortalama bu konuyla ilgili cok rica ediyorum cevap vermenizi simdiden tesekkur ederim

  1. Bankadan yani sigorta şirketine yazılı olarak başvurun ödememe konusunda alacağınız yazı ile hukuk bürolarından destek alın

 41. s.a babam ziraat bankasından kredi kullandı. ve hayat sigortası yapıldı yüksek bi prim tahsil ettiler. kredinin vadesi 2016/nisan sonunda. kanser nedeni ile vefat etti bu durumda sigorta şirketi bize bir sorun çıkartırmı.

  1. Babanız vefat ettiyse bankaya veraset ilamı ve ölüm belgesi ile başvurun, sigorta poliçesinde muhtemelen hastalığı eklenmiş anladığımız kadarıyla bankaya başvurun. Sigorta şirketi sorun çıkarmaz.

   1. 4682 tl sigorta ücreti ödenmiş. çekilen kredi tutarı 178.000 tl vade 1,5 yıl bu durum dediğiniz gibi hastalık eklenmişmidir.

    1. poliçeyi görmek gerekir, ölüm halinde kredi sıgorta poliçesinde hastalığının belirtilmesi, veya kredi çekildikten sonra hastalık ortaya çıktıysa sorun olmaz

 42. hakkında vasi kararı verilen bir kişi var. Vasi olarak atanan kişi vasi olduğu kişiye kredi çektirirse ya da kredi kartı borcu yaptırırsa ölmesi durumunda borcun sorumlusu kimdir

  1. Öncelikle Vasi nin tanımı iyi anlamak gerekir, yine Vasi olarak atayan mahkemenin Vasilik konusunda çizdiği hudutlar bilinmeden yorumlanması sağlıklı olmayacaktır. Vasi görevini yerine getirirken kusurlu davranışı ile vesayet altındaki kişiye verdiği zarardan sorumludur.Vasisi olduğu kişi adına kefil olmak, vakıf kurmak ve önemli bağışlarda bulunması da mümkün değildir ve sorumluluktan kurtaramaz.

   Buna Benzer Vasi Tarafından satışı yatılan bir Tapu devrinden sonra vesayet altında olan kişinin itirazı üzerine satış iptal olmuştur. Yine vesayet altında olan kişinin cezai ehliyeti yoksa, akıl sağlığı vb gibi ileri derecede sorunlar var hukuki sorunlar yaşanabilir. Ölmesi halinde kredi borcu konusu ise, muhtemelen kredi alınması çokta mümkün olmamak ile birlikte, ölüm halinde sağlıklı bir sigorta poliçesi olmayacağı için banka vasi den ödemesini talep edebilir.

 43. Babam vefat etti ve bankadan 10.000tl kredi çekmişti bunun 5.000 tlsini ödedi bankaya gittim gerekli evrakları verip cevap bekliyodum bankadan aradıklarında sigorta şirketi geriye kalan 5000tlik kısmını ödedi dediler şiödi ben babamın ödediği kısmı geri alabilirmiyim

  1. Bankadan talep edebilirsiniz, vefat edenin ödediği kredi taksitlerinin tarafınıza ödenmesi gerekir

 44. Babam 2 hafta önce vefat etti, bankadan 2011 de 100.000 TL ev kredisi çekmişti, hayat sigortası mevcut, Kalan borcu sigorta şirketi ödeyecek, ödenen kredileri bankadan tahsil edebiliyormuyuz ve süreç ne kadar zamanda gerçekleşebilir? Ben ailenin en büyük oğluyum evliyim 2 kız kardeşimde evli, en küçük kardeşim 26 yasında erkek, Babamın maaş işlemleri için bizden anneme herhangi bir muvafakatname gerekli mi, ev kredisi takibi için aile bireyleri bana noterden vasilik vermeli midir? Teşekkürler

  1. Ölen Kişinin Borç ve Alacakları Yasal varislerine devreder dolayısıyla Herkes Kendine düşen payda hak sahibi olmaktadır. Vekalet alınmadan işlem tesisi edilemez hükmü olmaz. Mutlaka Noterden Vekalet alınması gerekir.

 45. 2 hafta önce kayınpederim intihar ederek vefat etti,bankalara kredi borcu varmış,yabancı uyruklu nikahlı bir eşi var,bir kızı ve bir oğlu var,ikside evli,sanırım borçlarına sigorta yaptırmamış,bu durumda eşine maaş bağlanıyormu,bağlanırsa eşinin maaşından borcu ödene bilirmi, yada biz mirasını reddedsek olurmu.

  1. “Türk vatandaşlarıyla evlenmiş yabancı uyruklu karılara, Türkiye’de ikamet ettikleri sürece, mütekabiliyet esası da dikkate alınarak, değişik 68’inci maddedeki oranlara göre aylık bağlanır.” eşine maaş bağlanır. reddi miras konusu iyice değerlendirilmeli ayrıca konu hakkında bir avukata danışılması daha sağlıklı olur. Ayrıca Bağlanacak maaşın 1/4 üne icra gelir daha fazla alamazlar. Mantıklı olan da budur.

 46. Öncelikle merhaba,
  2010 yılında babam’a kanser teşhisi konuldu tedavi gördü 2014 yılında banka kredisi çekmiş 16 bin tl bunun 14 taksidini ödedi 14 taksidin sonunda babam vefat etti veraset ilanını çıkardık ölüm raporunda solunum yetmezliğinden vefat ettiğini yazıyor fakat sigorta sirketi babamızın kanser hasalığı krediyi çektiği tahrihten önce oldugu için solunum yetmezligini baz almadıklarını kanser hastası oldugu için onuı baz aldıklarını ve sigortanın bankaya kalan borcunu ödemeyeceklerini sözlü bir şekilde arayarak bildirdiler bunun için ne yapmam gerekiyor bilgilerinizi rica ederim.

  1. sözlü iletilen bilgilerin yasal hükmü olmaz dolayısıyla sigorta şirketi onu ödemek zorunda, Siz sigorta şirketinden sigorta poliçesinin bir örneğini isteyin muhtemelen hastalıklar kısmı boş olacaktır ondan dolayı sizin haklılığınız çıkacaktır. Sigorta kurumuna yazılı başvuruda bulunun.

 47. Abim 2014te vefat eeti vefat ettikten 2 hafta sonra sigorta sirketinde n bi mikatar para yatırdı.banka paranın yattığını bize bildirmesi ve üstüne üstlük abimin sigortalı olan kedisinin kalan borcunu gelen bu paradan tahsil etmiştir.bu durumda ne yapmaliyim

  1. daha ayrıntılı bir açıklama yazarsanız cevap vermek daha kolay olur ancak, ölüm tarihi itibarı ile ölenin tüm ayni ve nakti varlıkları miracsılara kalır ve onlardan müsaade izin alınmadan kullanılamaz.

 48. Anneannem 13 gün önce vefat etti. Kredi çekmistik . Hayat sigortası var . Sigortaya öldükten 3 gün sonra ölüm kağidi ile basvuruldu. 5 cocugu var anneannemin. Hepsi ayri yerlerde oturuyor. Ödenen borcların sigortadan geri alinmasi ve borclarin kapatilmasi icin kardeslerin hepsi birine vekalet vermek zorunda mi ? Biri vekalet vermez ise ne olur ? Bi de sigorta aseleten mi vekaleten mi diye bildirilmesini istiyor o nasil olacak ? Yardmci olursanz sevinirim.

  1. ölüm kağıdının yani raporunun bankaya verilmesi yeterlidir. vekalete gerek yoktur.

 49. Selâmün aleyküm babam geçtiğimiz temmuz vefat etti kredi borcu vardı biz bankanın istediği evrakları verdik ama banka eksik evrak istemiş aradan bi 5 ay geçti banka yeni bir evrak istedi bu arada aylık ödeme planı 300 lira olan kredi borcu babamın hesabından düzenli bir şekilde bu tarihe kadar yatırılmış bu yatırılan parayi nasıl alabiliriz iyi gunler

  1. Hocam yasal varisleri olarak o parayı bankadan çekin, ölen kişinin hak ve alacakları varislerine kalır dolayısıyla ölüm tarihi itibarı ile tasarruf yetkisi varislerinde yani sizlerdedir. yapmanız gereken kredi sigorta kapsamına girdiğinde kesilen tüm paralarıda isteme hakkınız vardır. bankanın sorun çıkarması halinde bir avukat marifeti ile alırsınız.

 50. babam 3 ocak 2016 da vefat etti 2011 temmuz ayında çiftçi bakurundan emekli oldu ziraat bankasından emekli olurken 15bin lira kiredi kullanmıştı maaşından otamatik olarak her ay 330lira kirediye kesinti oluyordu kiredinin borcu 2017 temmuz ayında bitecekti bu durumda kalan borc ne olur ödenen taksitleri geri alabilirmiyiz ne kadar alırız tahmini olarak teşekkür ederim

  1. Vefat durumlarında sigorta şirketi ölüm tarihinden sonra oluşan banka kredi taksitlerini öder, eski ödenen taksitlerin geri alınması için bankaya talep oluşturmalısınız, olumsuz sonuçlanırsa bir hukuk danışmanı yani avukatla görüşünüz.

 51. iyi günler.babam 21 aralık 2016 da vefat etti.faizli tutarı 28bin lira teminatlı hayat sigortası vardır.ama sigorta baştan 3 yıllık yapılmış.yani her yıl yenilenen bir sigorta değil.sigorta şirketi 2.yıla ait tutarı bankaya ödeyeceğini bugüne kadar ödenen taksitleri geri alamayacağımızı söylüyor.ama benim bankanın başka bir şubesinde çalışanından öğrendiğim sigortanın bankaya teminat tutarının tamamını ödediği ve bugüne kadar ödenen taksitleri geri alabileceğimiz yönnde.sigorta şirketi ile banka arasındaki nasıl bir ödeme gerçekleşeceğini ne şekilde öğrenebilirim?bunu bilmek yasal hakkım mıdır?ve bütün yazılanlardan anladığım benim muhattabım banka mıdır?

  1. yasal varisleri olarak hakkınız vardır yazılı olarak bankaya başvurun, sorun çıkarırlarsa şikayet hakkını kullanacağınızı ve avukat desteği alacağınızı iletin

 52. Babam iflas etti benim üzerimde bir evimiz var icra benden bu evi alabılır mı ev dedemden mirastı ben bu evı Halam ve amcalarımdan babamdan aldım şimdiden teşekkürler.

  1. Borç kişiseldir, ancak babanız vefat etmiş ise borç ve alacakları yasal mirasçılarına kalır

 53. Admin çok teşekkür peki iflasımız bankaya çok borçlandık evdeki eşyalara haciz gelir mi kız kardesım hemşire maaşına el konur mu çok sağolun.

  1. Üstünüze atılı borç var ise ve ödenmediği sürece yasalar çerçevesinde alacaklı vekilleri her yolu deneyeceklerdir. Eşya haczi genelde tercih edilen bir yo değildir eve gelinse dahi eşyalar yazılır ancak götürülme olmamaktadır tabi antika vb değerli eşyalar istisna, ancak maaş gibi gelirlere 1/4 oranında kesinti uygulanabilir.

 54. 4 ay önce babam öldü ve bankadan kradi çekmiş babama kefil olan arakadaşından para tahsil etmişler iki taksidi ödemiş ve arada 24 saat geçmeden banka biz mirascıları olarak bizi ve kafili icraya verdi bu konuda ne yapmalıyım bide bankanın gel müdürlüğü vermesi gerekirken banka şube müdürü veriyor ve aradan 24 saat geşmeden verdiği faiz 18.344 on sekiz binlira üçyüz kırk dört lira bu konuda ne yamalıyım

  1. Kredi borcu borçlu tarafından ödenmemesi halinde kefillerden tahsil yoluna gidilir ancak; asıl borçlunun vefat etmesi halinde kredi sigorta poliçesi var ise poliçeden tahsil edilmek zorunda burada bizim görüşümüz banka müdürürün iş güzarlığı, sonuçta sigorta şirketleri de banka iştiraki olduğundan banka müdürü kendi kurumsal menfaati doğrultusunda hareket ediyor gibi.
   Sizin yapmanız gereken bankaya yazılı olarak başvurmanız, yine kefilden taksil etme gayreti olursa bankanın borcu ödeyen kefil sigorta şirketine ödediği para ile birlikte oluşturduğu mağduriyetten dolayı dava açabilir bankaya bunu da söyleyin çok direnirlerse hukuk desteki (avukat) ile sorununuz çözülür.

   son olarak sigorta şirketi ödemek zorunda kefilden tahsil edemez

  2. kradi sigortalı banka sözde bir yıllık yapmış 2015 i yapmamış bankanın açıklamasın böyle biz bu bankayı mahkemeye versek kazanırmıyız

   1. şimdi ayrıntıları tam bilmeden konuşmak doğru olmaz bir avukat ile görüşün, en azında 2015 yılına kadar olan taksitlerden kurtulursunuz, ancak kalan taksitlerden sigorta olmadığı için kefil sorumludur. Yine kefil borcu ödedikten sonra yasal varislerinden ödediği parayı geri alabilir kısaca kefil parayı öder ve size dava açar ve ödediği tüm paraları varislerden alır. Reddi miras yapılmadığı sürece.

   1. biz teşekkür ederiz, bize destek için makaleyi sosyal medya da paylaşırsanız bizi memnun edersiniz.

 55. Bundan bi ay once babam vefat etti gecen yil ekim ayinda ciftci kredisiyle bi traktor aldi kredi miktari 40 milyar civarinda bunun ilk taksidi olan 10 bin ni yatirdi yasarken geri kalan 30 bin sigorta tarafindan silindi yatirdigi ilk taksit olan 10 binin 5 binini kesip geri kalan paradan 3 bin geri odediler sigorta sirketi neden 10 bin liranin tamamini geri odemedi.

  1. şimdi size iletilen yazılı metinde ne yazılıdır bilemiyoruz ancak, kredi sigortaları bazen yıllık yapılır, muhtemelen, geri kalan 3 yıl için sigortalama ücreti kesilmiştir. ve oluşturulan bu poliçe üst tavandan risklendirilmiş ve dolayısıyla meblağ kesinti fazla çıkmıştır. Daha sağlıklı bilgiyi sigorta dan öğrenebilirsiniz.

 56. Babam 22.12.2015 tarihinde vefat etti. Akbank şubesinden çekmiş olduğu 48 ay geri ödemeli kredi var idi 24 ayını öderken öldü. İlgili banka şubesine evraklarla müraçaat ettiğmiz halde gelen yazı ile şaşkına döndük.İlgili Avivasa şirketi Policede babamın hastalığını belirtmediğni bahane ederek borçu silmediği gibi kalan borcuda ilglili Akbank şubesini ödememisi tebliğ etti. Kredinin aynısından Bankasından çekmiş Ziraat Bankası sorgusuz sualsiz kerdi borcunu silerken Akbank ve sigorta şirketi Avivasa Babamın Hayat policesi olduğu halde böyle bir bahane ile borcu silmiyor ne yababiliriz. Mahkemeye versek kazanırmıyız. Devlet bankaları ölen şahsın kredi borçlarını silerken Özel bankalar neden böyle yapıyor bunun bir yaptırımı neden yoktur.. Tşk edrm.

  1. Buna ayak sürüme diyebiliriz, muhtemelen poliçe de hastalık kısmı boş bırakılmıştır, var veya yok yazılmamıştır, poliçenin bir örneğini isteyiniz, ve avukata verin direk alırsınız, tabi önce siz bir yazılı olarak son kez iletin aksi halde hukuki yola başvuracağız diye..

 57. Babam 23.09.2015 te vefat etti kredisinin 6 taksidi kalmıştı sigorta bankanın parasını ödediği halde biz mirasçıları hala iade yapılmadı sormak istediğim bu geri ödemelerin bir yasal süresi yokmu 2 aydır bizi oyaliyorlar bankaya kalan taksitleri ödediler kredi kapandı. Ben sigorta şirketi hakkında yasal işlem baslatabilirmiyim.simdiden teşekkürler.

  1. yazılı bir talep oluşturun, dönmezler ise, hukuk aracılığı ile talep edin bir hukuk danışmanı yani avukat ile görüşün

 58. babam garanti bankasından kredi kullanmıştı kredi kullandığı nda hayat sigortası yapılmıştı vefat ettiğinde hayat sigortası devam ediyordu vefat ettiğinde bankaya 20000 tl kredi borcu vardı bankaya evrakları verdik sigorta şirketi bize dönüş yaptı ve beyansızlıktan dolayı krediyi ödemiyor babamın sigorta poliçesinde yazılı beyanı ve imzası var hastalığım yok diye babam kalp krizinden vefat etti ölüm raporunda dogal ölüm yazıyor babam kalp hastası olduğunu bilmiyordu banka 2 sene önce kullandığı ilaçları bahane ediyor ne yapmam lazım

  1. kullandığı ilaçlar rapor ile alınan ilaçlar mı? genelde sigorta şirketleri bu tür raporlara ulaşabiliyorlar, siz bir avukata danışın, muhtemelen haklı çıkarsınız. intihar hariç hemen hemen tüm kredileri ödemek zorundalar. sadece ayak sürümektedirler.

   1. kullandığı ilaçlar raporla alınan ilaçlardan değil hayat sigortası poliçesine o kadar çok hastalık yazmışlarki akıllara zarar hayat sigortası yaparken zaten bu hastalıklardan birini yakalarız beyansızlık tan ödememeyi kafaya koymuşlar madem beyansızlık diyorlar o zaman neden kredi kullanırken sağlık raporu istemiyorlar sağlık raporu istediler de biz mi vermedik diye sordum banka görevlisine bana verdiği cevap o zaman kimseye kolay kolay kredi çıkmazmış sağlık raporu işlerine gelmiyor cevabı hızı bekliyorum

    1. size düşen bir hukuk bürosuna iletmeniz, siz yazılı olarak bankaya bir metin iletin varisleri olarak, bilinen hastalığının bulunmadığını, ayrıca beyansızlık diye bir şey yoktur. Eğer hastalıklar kısmı yani (kredi çeken tarafından doldurulan yer) boş ise kesinlikle haklı çıkarsınız.

 59. Babam olmeden once birkac bankaya borcu vardi fakat icralik olmustu odeyemedi bununla ilgili red yapmamiz gerekirmi kendi adinaolan evin ustune ipotek yapmisti

 60. Ayın valdem 24/01/2016 tarihinde vefat etti bir bankadan kredi çekmişti verasetler olarak bazı kendi açımızdan engeller çıktı ödemediği kredileri sigorta o diyor bizim bu bankadaki ödenen kredileri verasetler e odemesinde bir suresi varmi yardimci olursaniz sevinirim

  1. sorunuz çok anlaşılmadı ancak, sigorta krediyi ödemeyi kabul etmiş, ve ödediği taksitlerin iadesi için sure yoktur, ancak varislerin ortak bir vekalet ile veya tek tek başvurmaları gerekir iade taksitleri almak için.

 61. Babam 19.02.2016 tarihinde vefat etti, ziraat bankasindan cekmis olduğu ve ödemekte olduğu krediler vardi, birisi 25000 diğeri 5000 tl ve 750 tl ek hesap, birinden 17000 borcu kalmış digerinden 4000 civarı ve ben bankaya basvurdugumda 25000 tl sigorta parasinin geldiği bize kalan yani alabileceğimiz tutarın 2570 tl olduğunu söylediler, biz cevremizden duydugumuz kadarıyla cekilen kredinin tamamının geri iade edildigydi ,bu durum hakkinda ne yapmamiz gerekir , banka haklimi bu konuda, yoksa haketigimiz tutar daha mi fazla , şimdiden teşekkürler..

   1. Kendisi emekli öğretmendi ve 70 üstü olmasına rağmen banka kefilsiz olarak kredi verdi bu durumda sigorta durumu nedir

  1. Şimdi öncelikle şöyle izah edelim; babanız ilk kredisini ne zaman çekti örneğin 69 yaşında çekmiş ise sigorta poliçesi düzenlenmiştir. dolayısıyla onda gelen bir geri ödeme olmuştur. iade edilen tutardan muhtemelen 70 yaş geçince aldığı diğer kredi bulunmakta olduğundan onların taksitleri kesilmiş ve kalan tutar size iade dilmiştir. zaten banka sizin geçmişte ödenen taksitleri iade etmeseydi size değil ödeme yapmak ek hesap, ve diğer krediden kaynaklı ödeme dahi talep edebilirdi

   1. Şöyle söyliyim ilk çektiği kredi evet 69 yaşında ve 25000 tllik kredi ve 17000 tllik borcu varmış hala ama gecen sene bu kredi yeniden yapılandırılmış dolayisiyla 70 üstü olmuş oluyo ve yapilandirmada kefil durumu filan da yok, 70 yaş üstü çektiği krediyi banka geri alsa bile meblag 5000 tl ,yani hesapta yine bi sknti var gibi, doküman isteme hakkim varmi bankadan, herhangi bir itiraz durumunda eldeki bulgurdan da olurmuyuz tabiri caizse

    1. Elinizde varaset ilamı ile birlikte yazılı bir dilekçe ile başvurun şubesine. Ayrıca yapılandırma demek yeni kredi demektir. onu unutmayın.

 62. Merhaba babam vefat edeli 1 yıl oldu bankadan çekmiş olduğu kredi vardi sigorta bu krediyi ödedi .vakıf emeklilikten bize ödeme yapılacakmış yalnız babamın bankomat hesabına bir miktar borcu var bu borç bizim vakıf emeklilikten alacağimız parayı engellermi.

  1. Banka öncelikle kendi alacağını tahsil edecektir. Ölenin kredili bankomat borcu kart konumunda olduğundan dolayı varislerinden istenir ve icra dahi uygulanabilir. o yüzden banka öncelikle kendi alacağını tahsil eder. kalanı size iade eder.

   1. Çok teşekkür ederim bir sorum daha olucak babamin bankadan çekmiş olduğu kredinin taksitleri alinabiliyormuş diye duydum bankadaki memur böyle birşeyi ilk defa duyduğunu söyledi ne yapmam gerekiyo gerçekten böyle bir hakkımız varmı

 63. Abim vefat etti.
  *Bankadan araba için kullanmış olduğu kredi mevcut.
  *Kredi kartları var,
  *Faturalı hat üzerinden telefon alımı var,
  bu konularla ilgili yasal süreç ve hem bizim ödememiz gereken yerler,
  hemde karşı tarafların bize ödemesi gerekenler hakkında bilgi vermenizi rica ederim.

  1. Ölenin Kredi Borcu;Banklardan alınan kredilerde hayat sigortası yapılır, ve ölüm hallerinde kredi borçları bu sigorta fonunda ödenir. dolayısıyla varisleri tarafından ölenin ölüm belgeleri bankaya (sigorta şirketine) verilir ve belli incelemenin sonunda borç kapatılır.
   Ödenen taksitlerin alınması konusu ise, ısrarcı olun emin olun alırsınız çünkü sigorta tüm kredi borcu üzerinden yapılır. Gerekirse avukata verin
   Ölenin Kredi Kartı Borcu; Genel kredi kartlarına sigorta poliçesi düzenlenmez, özel olarak talep edilmesi halinde olur, muhtemelen sizinde yoktur. Kredi kartı borçları mirasçılarına intikal eder. Ödemek zorundasınız. (Kredi mevduat var ise onlarda dahildir Ek hesap gibi)
   Cep Telefonu Operatörleri üzerinden alınan telefon ve telefon borçlarıda yine aynı kapsama girer yasal varislerine bu borçlar devreder.

 64. Merhaba eşim vefat edeli iki aya yaklaştı bankadan kredi çekip ev aldık iki yıl önce hayat sigortası bana bu parayı ödemiyor eşimin kredi kartı borçları var işin içinden çıkamıyorum evime icra gelir mi sizce eve el koyarlar mı

  1. ev kredisi için Eşinizin vefat sebebi önemli, Kredi sigorta poliçesini incelemek gerekir siz konuyu bir hukuk danışmanına iletin kısacası bir avukatla görüşün, ayrıca kredi kartı borçları her durumda varislerine intikal eder.

 65. Babam 8 ocak ‘ta vefat etti. 20 ve 5 bin olmak üzere Garanti Bnk.sından 2 ayrı kredi çekti. Sigorta şirketi kalan borcu ödedi vevarislerine 4.880 gibi bir rakam ödedi.ancak ödenen miktar geri ödenmedi.bu konuda ne yapabiliriz. Sigorta şirketindeki kişi ödenen miktar geri ödenmez demişti ama noterdeki kişi alınabilir dedi.bu konuda başvuru süresi en son nedir ve nereden başlamak gerekir.ilginize şimdiden teşekkür ederim.

  1. size geri ödenen 4800 lira para ödenen taksit iadesidir muhtemelen, kredilerden birinin sigorta poliçesi yenilenmemiştir veya yıllık yapılmıştır, ve poliçe yenilemesi yapılmıştır ve poliçe risk bedeli yüksek tutulmuştur. Bunların haricinde iade için yasal yollara başvurmanız gerekir tabi öncelikle yazılı olarak talep edin ondan sonra avukata danışabilirsiniz.

 66. Nenem 1 sene5 ay önce oldu evim su onun ustune borcda baya birikmiş odeme gbi bir ihtimal varmı yardımcı olurmu sun Tskler

 67. İyi aksamlar amcam2012/6ayinda 9000 tl kiredi cekmis ve2012/8ayin 18deacile yatti 12gunsonra mefaat etti . amcam bekardi hic evlenmedi. banka bize tebligat gonderdi 2015/7 ayda diger varisler dilekce verdiler biz uc kardes gec kaldik 3 umuzun arabasina once haciz sonrasinda yakalam koydular 2016 / 2, 15de bankaya gerekli evraklari verdik simdi ne yapmamiz lazim tesekur ederim

  1. İcra kararına itiraz edin, muhtemelen kredi sigortası vardır, varisleri konuyu takip etmedikleri zaman banka genelde ne koparırsam kar düsturu ile hareket eder. bir avukata danışın hatta araçlarınıza konulan yakalama kararları için tazminat davası açın.
   bununla birlikte reddi miras da bulunun

   1. Amca gibi 2. dereceden akrabalar yasal mirasçı olarak adlediliyor mu? Yani, amca, hala, dayı, teyze hatta dede ve nine gibi akrabalardan kalan borç ya da miras 2. dereceden akrabayı ilgilendirir mi?

    1. Mirascılar asli olanlar alt soyları yani eşi ve çoçukları, bir diğeri de zümre mirasçılardır. zümre mirasçıların devreye girmesi için asli olan yani alt soyda bulunan kimsenin olmaması gerekir. Bizim görüşümüz, ikinci derece varislere borç intikal etmez eşi ve çocukları var ise. Ancak konuyu yine bir uzmana danışmanız (avukat) yararınıza olacaktır.

 68. Merhaba benim eşim 2011 Ocak ayında 10000 tl tutarında kredi çekmiş 30000 tl lik hayat sigortası yapılmıştır. 2014 Ağustos ayında vefat etmiştir ve kredinin kalan 1.5 yıllık kısmı sigorta şirketi tarafından karşılanmıştır. Ancak mirasçılarına kalan teminat farkı ve ödemiş olduğu taksitler geri ödenmemiştir. O dönemde teminat tutarı çekilen krediden fazla olabiliyordu şuanki yasa kredi tutarıyla doğru orantılı. İzlemem gereken bir yol var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim…

  1. yasal varisleri banka aracılığı ile sigorta şirketine başvurun (yazılı) çıkan sonuca göre bir avukat marifeti ile almanız mümkün olur.

 69. İyi akşamlar
  Babam 19 ocak 2016 tarihinde vefat etmiştir.Babamın üzerinde kayıtlı 1 adet 35 bin civarında kredi borcu bulunmaktadır.Kredi borcunda ise aynı sigorta şirketine ait 1 adet hayat sigortası ve 1 adet krediye bağlı sigorta bulunmaktadır.Mirasçılar olarak sigorta şirketine gerekli evrakları gönderdik.Evrakların incelenmesine müteakip her 2 sigorta poliçesi red olarak belirlendi.Bizde bunun üzerine yasal süreler içerisinde reddi miras davası açarak mirası reddettik.Elimizde 14 Mart 2016 tarihli ve kesinleşmiş olarak mirasın rededilmesi ile ilgili mahkeme kararları mevcut bulunmaktadır. 24 Mart 2016 tarihinde banka tarafından yapılan ihtarname elime ulaştı.

  Bankanın göndermiş olduğu ihtarnameye cevap vermem zorunlu mu? İhtarnameden sonra hangi yolu izlemem gerekli,elimde bulunan reddi miras davası ile ilgili kararı hangi süreçte sunmam gerekli ve nasıl işlem yapmam lazım.Saygılarımı Sunuyorum.

  1. Reddi miras belgesinin suretini sigorta şirketine daha doğrusu bankaya teslim edin. Şayet İcra Müdürlüğünden gelmiş olsaydı icra müdürlüğüne ibraz etmeniz gerekirdi.

   1. İyi akşamlar

    Bankadan gelen ihtarnameye cevap verelim mi? Yoksa ödeme emri bize tebliğ edildikten sonra icra müdürlüğü ne gidip mahkeme kararını icra müdürüne ibraz etmek doğru bir yol izlemiş olurmuyuz.Saygılarımla.

    1. Şimdi şöyle izah edelim ihtatname noter aracılığı ile borç hatırlatması yani birvevi son uyarıdır. İcra işlemi başlamış olmaz. siz yinede bankaya bildirin durumunuzu. muhtemelen banka icra işlemi başlatmayacaktır. olaki icra gelirse daha doğrusu İcra Müdürlüğünden tarafınıza bir karar gelir ve 7 gün içerisinde borcun ödenmesini ister ise o zaman icra müdürlüğüne belgelerinizi ibraz edersiniz.

   2. Çünkü bazı arkadaşlar ödeme emrini bekleyip 7 gün içerisinde itiraz etmemizi söylediler bu doğru olur mu?

 70. Merhaba amcam vefat e deli 1 ay oldu banka kredi borcu vardı ama sigorta yapılmamış geriye kalan borç 4000 cıvarında bu borcu banka bizden hep alır mı taksıtlendirip bir kolaylık yapar mı bizi bu konuda aydınlatırmısınız

  1. Sigortası yok ise yasal varisleri ödemek zorundalar. banka ile iletişime geçin, muhtemelen taksitlendirebilir. Daha olmadı 12 vadeli bir tüketici kredisi ile küçük bir taksitler ile ödersiniz.

 71. Hocam merhaba ; 2013 yılında köyümüzdeki arazide afet evleri adı altında devlet destekli ev yaptırdık yani evin masrafının büyük bir bölümünü devletten aldık ve yıllı taksitlerle geri ödeniyordu ancak babam vefaat etti. şimdi bu borç siliniyormu yoksa mirasçıları bu borcu ödemek zorundamıdır. bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.. teşekkür ederim..

  1. Şimdi sizin probleniz biraz farklı, öncelikle konu hakkında size finansman desteğini veren banka, kurum nereyse oraya bir danışın. Ancak biz bu borcun mirasçılarına geçmeyeceği, dolayısıyla kapanacağını düşünüyoruz.

 72. Merhaba, vefat eden babamın 50 bin TL çektiği ihtiyaç kredisine peşin hayat sigortasi yapılarak 12 taksite bolunmmus 9 taksiti ödenmiş fakat son 3 taksit hesap musait olmadığı için odenememis ve sigorta iptal olmuş. 60 aydan şuan kalan 15 aylık odemesi var ve banka bunu bizden sigortanın iptal olduğunu beyan ederek talep ediyor. Bu konuda yasal yola gitsek birşey elde edebilir miyiz? Ayrıca kredi sözleşme ekinde bir taahhütname imzalatilmis babama ve bunun içeriğinde hesap müsait olmadığı durumda ekşi bakiyeye düşürülerek yinede sigorta ücretlerinin hesaptan karşılanacağı yazmakta

  1. Ek Hesaptan alınması (eksiye düşürmesi için) için kredi ödemesinin tanımlı olduğu vadesiz hesaba tanımlı bir ek hesap olması gereklidir. Muhtemelen adına açılmış bir kredili mevduat hesabı yok ise kredi sigorta poliçe taksidinin tahsil edilmesi mümkün değildir. Kısaca ek hesap olmadan hesabı banka poliçe ödemesi için eksiye düşüremez kanunen mümkün değil.

   banka poliçenin 1/4 ödenmediğinden, kredinin taksitlerinin de 1/4 ünü sizden talep etmiş. sanırım ödemek zorundasınız. birde sigorta poliçenini inceleyin poliçe bedeli tahsil tarihleri ne zaman ona bir bakın.

 73. Merhaba, 20.06.2013 de babam 50.000 tl kredi almış ancak 16.12.2013 de borçlardan dolayı kamu kurumunda işyerinde mesai saatlerinde intihar ederek vefaat etti. annem ben kardeşlerim 1/4oranında evimizi paylaştık. reddi miras yapmadık ev ve annemle kızkardesime maas bağlanacağından. sigortada intihar diye ödeme yapmadı. aylık taksitleri herhangi bi belge imzalamadan babam öder gibi hesabına havale yaparak ödüyoruz krediyi. ödememek için bi çözüm varmı ? nasıl bir yol izleyebiliriz. ?

  1. Bu Şekil ödeme sıkıntı çıkarabilir, size düşen veraset ilamı ile bankaya müracaat edin ve ödemelerin düzenli yapılacağını beyan edin aynı şekil ödemeye devam edersiniz.

   1. Ödememe durumu nasıl mümükündür ?

    durumun iş kazası olarak geçmesini sağlamak mümkünmü ?

    iş kazası olarak geçmesi halinde bir çocuğa memuriyet hakkı verildiği söylendi bunlar hakkında mümkünse bilgi alabilirmiyim =?

    1. onu bir SGK uzmanına danışmanız gerekir. iş kazasının tanımları bellidir girme ihtimali yok gibi

 74. babam 21.12.2015 tarihinde vefat etti.2 bankadan kredi çekmişti.2 bankayada aynı ölüm kağıdıyla başvuruda bulunduk.teb bankası 3.000 tl olan krediyi kapattı ama finansbak bağlı ciğna finans adında sigorta şirketi (kredi sigortalı olduğu halde) krediyi ödemedi.gerekçeside babamın 5 yıldır iskemik kronik kalp hastası olduğunu söylüyor ve krediyi çekerken sağlam olduğunu beyan etmiş diyor(kredi 2013 yılında çekilmiş).biz bu durumda avukat aracılığı ile mahkemeye başvursak boşa kürek sallamışmı oluruz.kazanma şansımız olurmu.

  1. Sonuç olarak bu tür davalarda tüketicinin haklı çıkma olasılığı yüksektir. Ayrıca bankadan sigorta poliçesini talep edin hastalıklar kısmı muhtemelen boştur eğer öyle ise mutlaka haklı çıkarsınız.

   1. bankadan talep ettik sigorta poliçesinde sağlık formunda hastalıların hepsinde hayır işaretlenmiş,bir insan kendinde hangi hastalık olduğunu bilemezki.yani hep bankaların kurnazlığı poliçeyi keserken parayı peşin alıyor sonra kişi öldükten sonra ödememek için her şeyi yapıyorlar,mahkemeye başvuracam,acaba kazanılmış emsal davalar varmı?bu arada ilginiz için tşk ederim…

    1. Sigorta Poliçelerinde kişinin beyanını esas alıyorlar, ama sorun çıkınca kara kaplı defteri açıyorlar daha öncede belirttiğim gibi dava konusu edildiğinde kazanma ihtimaliniz yüksek. Ayrıca sigorta Nereden biliyor ayrıca vefat sebebi kalp krizini, onlar önemli olacaktır.

 75. Merhaba babam 2014 yılında finas bankasından kredi çekti fakat bilindigi gibi hayat sigorta yaptırırken hiç bir hastalıgınız var diye bir şey sormadan imza atılıyor babam 2016 vefat etti babamın yaklaşık 30 yıllık epilepsi hastalıgı vardı bizde acile kaldırken bize sorular sordular bi hastalıgı var mı diye bizde epilepsi hastalıgı var dedik olüm raporunda epilepsi hastalıgını baz alab cigna sigorta ihtiyaç kredisi kapatmayı red ediyor o raporun aynısını ziraat bankasına verdim orası borcu sildi bu sigorta şirketini nereye şikayet etmeliyim edersem kazanırmıyım

  1. Hocam mahkemeye vermeniz halinde kazanma ihtimaliniz yüksek, ayrıca poliçeyi isteyiniz, hastalıklar kısmı boş geçilmiştir muhtemelen buda sizin elinizi güçlendirecektir.

   1. evet hastalıklar kısmı boş geçmişler sanırım epilepsi hastalıgından dolayı kıllık yapıyorlar ugrastırmaya çalışıyorlar bizi ölüm raporunu terkaradan hastaneye dilekçe yazdım ölüm sebebinin net cevap için hukuk birimine bildirdim bankanın red yazısını da bildirdim noterden ihtar yazmam gerekiyormu bide

    1. aslında noterlik bir durum yok gibi, siz bankadan (sigorta şirketinden) yazılı bir beyan alın ve ona binaen dava açın.. hatta dava açağınızı belirtin bankaya.

     1. Şu an hastanenin hazırlayacagı raporu bekliyorum olmadı dediğiniz ğibi söylerim ama onlar cok rahat lar.
      İlğiniz için tşk ederim ben şunu anlamak istiyorum sonuçta bir hayat sigortası yapılmış neden siğorta şirketi sorun cıkartıyor onu anlamıyorum dava acsak her şekilde biz kazanırmıyız sizce

     2. sonuç olarak kestirmek zordur ancak bu tür davalar da tüketiciler haklı çıkar genelde.

 76. merhabalar bir kişinin ölümü sonrasında mirası yoksa borçları var ise kişinin varislerine borçları ödemeleri ile ilgili bir tebliğ gidiyor mu

    1. Öncelikle böyle bir durum var ise veraset ilam ile bankalara başvurmak suretiyle borç sorgulaması yapabilirsiniz. sonuçta borçlar faizlenir. ama enin sonunda mirascılarını bulurlar.

 77. Merhabalar. babam 11.500 tl 24 ay taksitle kredi çekmişti 9 000 tl lik kısmını ödedi ve vefat etti. sigorta geriye kalan borcu ödedi ama 9 000 tl lik ödenen kısmın sadece 2.400 tl sini geri iade edeceğini söyledi. Kredi çekilirken verilen belgeler elimizde ve sigorta poliçesinde vefat teminat tutarı 11500 tl, poliçe süresi 24 ay, poliçe başlama tarihi 04.11.2014, poliçe bitiş tarihi de 04.11.2016 olarak belirtiliyor. Bankayı aradık bize 6 ay da bir poliçenin yenilendiğini söyledi bu yüzden 2400 tl ödeneceğini söyledi. elimizde bulunun sigorta sertifikasında 6 ay gibi en ufak birşey yazmıyor. Acaba taksitleri ödenen 9000 tl yi alma hakkımız varmıdır. teşekkür ederim

  1. Şimdi bankalar burada akıllı bir politika izliyorlar 6 ay sigorta yap sonra yeniden yap bu durumda ödenen kredi taksitleri olduğu için poliçe yenilemesinde ödenmiş taksitler eski poliçede, yani biten poliçede kalmış oluyor. vefat durumunda ise olmayan poliçeden iade almak zor olur. tabi hukuki anlamda nasıl bir sonuç verir mahkemeler bilinmez.

 78. Yalnız 1 defa poliçe yapıldı o da kredi çekilirken. Babam 6 ayda bir yeniden poliçe yapmadı sadece taksitlerini ödedi. babama verilen poliçe de de 6 ay gibi bir ibare yok. Kredinin hepsi yani 11500 tl ve poliçe süresi 24 olarak yazıyor. Hatta size sigorta poliçesinin sadece bu bölümle ilgili olan kısmını resim olarak atıyorum.
  Bizim anlamadığımız nokta 6 ay da bir yenileniyorsa bunun poliçe de belirtilmesi gerekmiyormu. Babamda 6 ayda bir gidip poliçe yenilemediğine göre kafalarına göre mi poliçe yeniliyorlar kalan borç üzerinden. 1-2 tanıdığım avukata danıştım fakat net bir cevap alamadım. Sadece mantık yürüterek bankanın haksız olduğunu düşünüyorum.

  1. Hocam poliçe 24 ay üzerinden düzenlenmiş ve poliçe bedeli tahsil edilmiş ise haklısınız. Poliçede belirtilmez, poliçede sigorta edilen tutar yazılı ise bankadan israrla isteyin yazılı bir talep oluşturun ve bankadan verilmeyeceğine dair yazılı metin isteyin onuda mahkemeye verin alırsınız kalanıda.

   1. Çok teşekkür ederim yorumunuz için. poliçe de sigorta edilen tutar yazıyor 11500 tl olarak. yarın ilk işim ptt den iadeli taahütlü ihtarname gönderip gelen red cavbına göre hukuki yollara başvurmak olacak. çok teşekkür ederim yardımalrınız için.

 79. Babam ölmeden önce bi miktar kredi finasbankasından kredi cekti benden istenilen ölüm belgesini kendilerine ilettim bana geri dönüşlerinde ölüm sebebinde mevcut olan hastalıgını ğizlediyi için red ettiler bende bi avukAta danıştım arabulucu ya giderek kendilerine cagrıda yapmak istiyorum benim şurda net bi cevap istiyorum ölen bir kişinin dava acılırsa borcunu silinirmi onu ögrenmek istiyorum saygılar ..

  1. Şimdi poliçe ve ölüm nedenini net olarak bilmek gerekir, örneğin kemoterapi alan bir kanser hastası kredi çekerken bunu belirtmez ise poliçe ödemez, örneğin ölüm nedeni trafik kazası olsa sorun olmadan borç kapatılır. bu açıdan bakında ölüm nedenini bilmek gerekir Yine Poliçe hastalıklar kısmının boşmu bırakılmış yada hastalığı yok mu işaretlenmiş bilmek gerekir.

   1. Evet police kısmı tamamen hayır olarak işaretlenmiş sizce dava acarsam kazanma gibi bir şansım olurmu saygılar bilgileriniz için

 80. Merhaba babam 14.03.2016 vefat etti akbanktan 2 tane kredisi mevcut idi.sigorta şirketine verasetname ve olüm belgesi verdik ölüm belgesinde doğal ölüm olarak yaziyor.ama sigorya airketi israrla epikiriz istiyor hastane vermiyor.sigorta sirketinin epikiriz isteme hakki varmidir. Kredinin biri 8 bin diyeri 12 bin biri bitti diyeri devam ediyor bununla ilgili bilgilerinizi rica ederim tum ödenen krediyi yani çekilen toplanmda 17 bini geri alabilirmiyiz

  1. Epikiriz belgesi ayrıntılı belgedir ir nevi hastanede ne yapılmış ne edilmiş, hangi ilaçlar kullanılmış gibi tüm ayrıntıları içerir. Sigorta şirketleri risklerden kaynaklanan fonlamaların gerekçelerini ayrıntılı inceleyebilirler. hastaneden yazılı isteyin gene vermezler ise alınan ret yazısını sigortaya iletin. Sonuç olarak paranızı alırsınız. Sigorta şirketi ayak sürümektedir. Muhtemelen özel bankadır.

 81. Merhaba, babam 06.05.2016 tarihinde kanser sebebiyle vefat etti. 2011 yılında 120 ay krediyle almış olduğu bir ev var. Evi aldığımızda babamın hiçbir sağlık sorunu yoktu. Ancak 2013 yılında kanser hastalığı başladı. Bankadan aldığı konut kredisine yapılan hayat Sigorta’sı 2014 yılında bitti ve babam zaten hasta olduğu için hayat sigortasını 1 yıl kadar sonra yeniletti. Tabi kalan tutar üzerinden yenilendi hayat sigortası. Benim sorum biz bu konut kredisini ödemek zorunda mıyız yoksa banka bunu karşılamak zorunda mı?
  Teşekkürler

  1. 2014 yılında yapılan yenilemede hastalık durumları belirtildi ise sorun çıkmadan poliçe kalan kredi tutarını karşılayacaktır.

   1. Öncelikle soruma cevap Verdiğiniz için teşekkür ederim. Benim bildiğim kadarıyla yenilenen poliçe de babam hastalık durumunu belirtmedi. Bu durumda da geri kalan tutar karşılanır mı?

    1. Muhtemelen banka daha doğrusu sigorta size problem çıkartacaktır. Ancak başvurunuz yanın ve alacağınız sonuca göre eylem geliştirmek daha mantıklı olacaktır.

 82. Merhaba babam konut kiredisi cekti hayat sikortasinida yaptirdi besyil odedikten sonra mefat etti bankaya besyil odedigimiz kirediyi geri alabilmek icin varis lerinin hepsi olmasi gerekiyormu yada varislerinden biri basvurarak alabiliyormu bunu ogrene bilirmiyim tesekur ederi

  1. Hepsinden vekalet alınması gerekir, borçlar ve alacaklar eşit pay edilir ve tasarruf pay sahibi uhdesindedir.

 83. Merhaba babam 3 Ekim 2013 tarihinde ihtiyaç kredisi başvurusunda bulundu 28 taksit ödedikten sonra 28 Ocak 2016 tarihinde vefat etti kredinin geri bildirimi için bankaya başvuruda bulunduk bankanın bize verdiği cevap Babanız Kredinin sadece bir yıllığını sigortalattığını söyledi bunun üzerine geri ödeme için yine de başvuru yaptık 4 ay geçmesine rağmen hala geri dönüş yapılmadı bunu nereden öğrenebiliriz ve Sigorta kredinin tamamına değil de öngörülen kadarını mı karşılıyor bir soru daha kredi kartının borcunu Sigorta karşılıyor mu Şimdiden teşekkürler

  1. Kredi sigortaları kredi Borcunun Tamamı üzerinden yapılır dolayısıyla tamamını öderim. Ancak kredi kartı borcu Size yani miracılarına kalır

 84. merhaba babamın kredileri vardı kredi kartı borcu vardı ve ödeyemedi yasal takibe düştü üstünde hiçbirşey olmadığı için haciz olmadı emekli kendisi öldüğünde oğullarından kızından eşinden alınırmı o borç yoksa silinir mi kime kalır yani bütün borçlar

  1. Miras hukukunda mallar ve alacaklar nasıl varislere intikal ediyor ise borçlarda aynen intikal eder yani borçlunun yasal mirasçıları kim ise borçların muhatabıda aynı kişilerdir. varisler reddi miras ile bu sorunuda çözebilirler.

 85. Merhaba babam geçen ayın 18inde vefat etti tüketici kredisi vardı ve 2 yıldır ödüyordu banka bugün beni arayıp tazminat geldi ama kredinizde 380 lira eksik kaldı parayı yatırın dedi. Ben bu parayı ödemek zorunda mıyım birde babamın 2 yıl ödediği taksitleri nasıl geri alırım ?

  1. gidip bir görüşün kredi kapama işlemini tamamlayın, ondan sonra taleplerinizi iletin. Ayrıca taksit geri alma konusunda öncelikle bankaya bir talep oluşturun

 86. Selamun aleyküm bamam 2014 kıredi ceklik gecen ay babamı kaybettik sigorta sirketi evrak ları testim ettik kıredi cekmeden önce babam böbrek hastası oldugu için sigorta karsılamıyo ne yapmam lazım yardımcı olur musun

 87. Selam babam 19.04.2016 mefat etti babam konut kıredisi çekmişti kıredi 5yıl ödemeliydi ancak iki yıl yatırarak mefat etti biz bankaya doğal ölüm olarak tüm raborları verdik ancak bize ret cevapı geldi ne yapmamız gerekir

 88. Vefat eden kişinin kredi borcu varislerinden birine devredilen emekli maaşından kesilirmi

  1. Ölenin borcu mirascılara intikal eder. Nasıl malları mirascının malı oluyorsa ise borçlarda aynı şekildedir. Yani maaşından kesinti yapabilir.

 89. Merhaba,bir yakınım vefat etti kredi borcunun hayat sigortası ile kapatılması için bankaya müracaat ettim hazırlamam gereken bir sürü evrak verdiler hepsini hazırladım fakat sigorta şirketine yazmam gereken bir dilekçe daha varmış,bu dilekçeyle ilgili hiç bir fikrim yok nasıl yazmam gerekiyor,yardımcı olursanız sevinirim.

  1. İlgili sigorta şirketine hitaben, şu bankadan şu numaralı, şu tutarda, kullanılan kredi sahibi felanca vefat etmiştir. ilgi borcun sigorta kapsamında kredi borcunun ödenmesi hususunda, geregini arz ederim. eklerede ölüm belgesi, ve hazırladığınız diğer belgeleri ekleyin.

 90. 2011 yılında rahmetli babam kredi çekerek traktör aldı.5 yıl 5 taksit şeklinde ödeme planı var.4 taksitini ödedik ve babam 07.11.2015 tarihinde vefat etti.Hayat sigortası var diye bankaya başvurduk,banka tüm varisleri imzaya çağırdı.Ölüm raporunu verdik,bu olmaz yenisini getirin dediler.Neyse işlemleri bitti.Aradan 5 ay geçti hiçbir geri dönüş olmadı.Bankaya gidip sorduğumda;ya babanızın hayat sigortası yokmuş dediler ve doğal olarak son taksidi de ödememiz gerektiğini söylediler.ödeme planında 8660 tl olan tutara ek olarak 265tl civarında bir ücret daha talep ediyorlar.Vadesi geçmemiş olmasına rağmen bu ücret nedir diye sorduğumuzda BDDK nın düzenlemesine göre bütün kredi dosyalarından takip ücreti alındığını söylediler.Ne yapmalıyız?

  1. ek ödeme için tüketici hakem heyetine başvurun, sigorta yok ise yapacak bir durum yoktur, muhtemelen traktör ipotek olarak alındığı için sigorta yapılmamış olabilir. Ancak sigorta konusunu iyice araştırın sigortası olabilir. Onu öğrenmek içinde, kredi çekilen bankadan babanıza ait vadesiz hesabın kredi çekildiği güne kadar olan hesap ekstresini isteyin oarada kredi çekildiği gün hesaptan sigorta ödemesi yapılmış mı, çekilen kredi tutarı tamamen mi yansımız hesaba görebilirsiniz.

 91. merhaba
  annemle babam ayrıydı ve babam olmeden once kredi cekmiş haberimiz yoktu ve gorusmuyorduk vefat ettikten sonra mirascı olarak bize kaldı kendisi kanser hastasıydı ondan aldıgım emekli maasından kesintı olmadı 1.5 senedir hicra kagıdı geliyor sadece sorum su sigortalı ise girdigimde bu para maasımdan kesılır mı simdiden tesekkürler

  1. evet kesilir. maaşınızdan hatta taşınır (araba gibi) veya taşınmaz bir mal edindiğiniz de de onlara icra koyulabilir.

 92. Efendim ilk önce böyle yararlı bilgiler verdiğiniz için bibizlete yardımcı olduğunuz için teşekkürler Allah razı olsun. Babam kredi ile ev aldı ev 140 bin 40 bini elden verip 100 bini bankadan kredi çektik 100 bine 48 bin faiz koydu 7 senelik borç sigortası filan herşeyini yaptırdı babam kıldır neyse babamızı yeni kaybettik krediyi 2016 3. Ayda çektik babamın rahatsızlığı bir buçuk ay sonra patlak verdi ve hastanede kaldı 3 ay sonra vefat ett Allah rahmet eylesin bi yakınımız evrak işlerinde acele etmemizi söyleyince bankaya gittik evrakları teslim ettik sigorta şirketine göndereceğini söyledi şuan 4 gün oldu haber vereceklerini söyledi bu arada finansbank annem ben abim bide babamın ilk evliliğinden 2 çocuğu var sigorta bize ne der bunu merak ediyoruz yani ne gibi yanıtlarla karşı karşıya kalırız şimdiden çok saolun

  1. Öncelikle Mekanı cennet olsun, şimdi bu tür durumlarda özellike özel bankalarda 2-3 ay sürebilmektedir sonucun size iletilmesi, makalemizde de belirttiğimiz üzere ölüm nedeni veya ölüme sebep olan hastalığın kredi sözleşmesi imzalandıktan sonra ortaya çıkması burada önemli etkendir. ancak sonucunu beklemekten başka çare yoktur. Sonuçlanınca ona göre değerlendirilir.

 93. Selam.benim sorum şu..dedem 1 sene 3 ay önce mefat etti.bankadan bi miktar para ccekmisti.bu borcun 8 tamesini odedi.9 .borcu odeme sansi olmadi mefat etti.sonrasinda bankaya hidip ölüm raparlari belgeleri ile bilgi verdik.bizden ölüm sebebi ile ilgili hastaneden rapor istendi.bir sene 3 aydr surekli ayni evraklar isylteniyo bankadan.biz istenen ewragi her defasnda getirip bankaya veriyoruz.bir ay gcmeden ewe hep ayni evrak geliyo surekli sonuc yok…bankada dedemin borcunu istiyo.fakat mefat edenin borcu siliniyo.ama nedense bizden bu borc vee bankadan gelen rapor istegi surekli isteniyo.en sonunda telefonuma gelen mesajda eve icra takipinden dolayi gelinecegi mesaji geldi..bu konu hakkinda yardim ve bilgilerinizi rica ediyorum.ne yapmamiz gerekli???tesekkur simdiden

  1. Öncelikle eve hemen icra gelmez size ihtarname göndermeden icra gelmesi mümkün değil, İcra durumunda da size Bizzat icra Müdürlüğünden 7 gün içinde borcu ödeyin gibi bir yazı gelir ise icra müdürülüğüne itirazda bulunun. Borç durumu ise banka sizi oyalama durumu görünmekte, ölüm raporu ve hastane raporunu bizzat imza karşılığı bankaya yada sigorta şirketine teslim edin. muhtemelen bize evrak gelmedi diye size (yasal varislerine) icra çıkartabilirler ancak ölüme neden olan hastalık kredi çekildikten sonra ortaya çıkması önemlidir.

 94. İyi akşamlar. Benim eşim 22.11.2013 tarihinde vefat etti. 2007 yılında kredi ile ev aldık, tabii ki sigorta da yaptırdık. Eşim 2009 senesinde rahatsızlandı ve sonra da kaybettik. Sigorta kalan borcumuzun eşimin öldüğü seneye tekabül eden miktarı ödedi geri kalanı ödemedi. Bize ödediklerinizi de alırsınız denmişti. Sebep olarak ta sigorta işlemi yapılırken poliçenin bir köşesine küçücük harflerle azalan kapitalli ibaresi konmuş. Hiç kimse madur duruma düşmek içim sigorta yaptırmaz. Bu konu hakkında çok araştırdım ama bir sonuç alamadım. Sizin yorumlarınızı gördüm, bir de size danışayım dedim. Yardımcı olursanız memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Bilindiği üzere tüketicilerin mağduriyetinin giderilmesi için Kaymakamlıklar bünyesinde tüketici hakem heyetleri kurulmuş ve bu durumlarda vatandaşa yardımcı olmaktadır. Ancak sizin meblağ büyük olduğu için işi adli mercilere taşımanız gerekli bir avukat marifeti ile.

 95. İyi günler , üç gün önce cok sevdiğimiz aile dostumuzu kaybettik kalp krizinden ötürü , 15 bin liralık kredisi varmış 2 ay ödemişler , ancak akrabası değilim ve hanımı banka işleriyle benim uğraşmamı istiyor akrabalarının bilmemesi için , bankadan hayat sigortası olup olmadıgını öğrenebilir miyim ?

 96. merhaba benım babam vefat ettı 10 mılyarlık bır kredı cekdı 4 ayını ödemıstı bıze ödeme talebı gönderdıler fakat babamın hayat sıgortası vardı buna ıstınaden dava actık ve kazandık, babamın yatırdıgı parayı yuzde yuzde alabılrmıyız , avukat para yatırmadı dıor acaba kandırıor mu bızı

  1. Sonuçta avukat vekaleten takip eder sizde sigorta şirketine başvurmak suretiyle sonucunu öğrenebilirsiniz. ondan sonra avukatın eylemini çek edebilirsiniz. Ancak avukat vekalet ücretinide bankadan alır avukata harici bir vekalet ödeme taahhüdünde bulunmadıysanız avukat parayı size ödemek zorunda.

 97. Emekli maaşına istinaden kredi kullanan birinin kanser sebebiyle ölümü oluyorsa,fakat kanser teşhisi kredi kullanımından 2ay sonra oluyorsa bu durumda Nasıl bir yol izleniyor acaba

  1. kanıtlanabilir durumda ise ölüm sebebi ile birlikte hastalığın teşhisinin konulduğu hastane raporu, patoloji raporunun bankaya sunmanız gerekir.

 98. Merhaba öncelikle yardımcı olursanız çok sevinirim babamın yapı krediden kredisi vardı. Aralık ayında vefat etti allianz şirketi ağustos ayına kadar bizi oyaladı evraklarla ölüm doğal ölüm yazıyor epikriz raporu istediler ordada kalp krizi yazıyor bankada önceden parkinson ilacı kullandığı için red vermiş. Doktor parkinson başlangıcı olabileceği için ilaç yazmıştı ve büyük ihtimalle hastalıklar kısmı boş bırakılmıştı o Zaman öyle bi durum olsa babam illa söylerdi büyük ihtimal krediden sonra böyle bi durum oldu ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olabilirmisiniz

 99. Merhaba ,babam 5 ay önce kanser hastasıyken ziraat bankasından tüketici kredisi çekti.hayat sigortasında halen devam eden bir kanser hastalığınız var mı sorusuna hayır diye cevap yazmış.Babam geçen ay vefat etti.Ölüm belgesinde doğal ölüm yazıyor.Ölüm nedeni kısmında solunum yetmezliği,diyabet ve prostat hastalığı gibi ibareler var.Bankaya ölüm belgesini verdim ,kanser teşhisi ilk nezaman konuldu diye hastaneden evrak getirmemizi istiyorlar.sigorta kredi borcunu kapatır mı?Bankaya ilk kanser teşhisi hangi tarihde konulduysa o raporu vermem gerekir mi?yardımlarınızı rica ederim.

 100. merhaba benim babam aralık ayında beyin kanamasından vefat etti ve vefatından 6 ay önce ziraat bankasından 10 MİLYAR kredi çekmişti vefatına kadar ödediği tutarı banka bize geri ödedi fakat sormak istediğim şu : bankadan çekmiş olduğu tutarın tamamını alma gibi bi şansımız var mı ? yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

 101. Babam 2 sene önce vefat etti hayat sigortası olmayan bir kredisinin olduğunu banka bize 2 sene sonra avukat aracılığıyla bildirdi bu durumda bankanın 2 sene neden borç cikartmadığını ve ödememe konusunda bir hakka sahip olabilirmiyiz

  1. Kredi sıgorta poliçesinin olup olmadığını öğrenin, yine geçikme fazilerini ret edebilirsiniz, gerekçe olarakta yasal takibe düşen kredileri bankaların hukuk bürolarına devredilir dolayıyla avukatlar uyap siteminde (icra işlemi için girdiklerinde) kişinin durumunun vefat olduğuna çok kolay erişebilir. ve yasal varislerine yani size çok kolay ulaşabilir yani ölümden 3-4 ay sonra sizi bulması çok kolay olurdu.

 102. Babamın üç bankaya borcu vardı bankanın biri borcu kapattı diğer iki banka yaş 65 üstü diye kabul etmedi babam bankanın biride babama sigorta yapıyor 65 yaş kapsar diyor ama bankanın hatalı olduğundan dolayı kendi kabul etmiyor diğer bankalar ise babama 200 250 milyar kredi veriyor yaş sormaksizin ve buna bu kadar limitli krediye yaşlılık diye hayat sigortası yapmıyor ödemelere oğlu olarak biz devam ediyoruz bu durumda suçlu kim nasıl bi yol izlememiz gerekiyor banka müdürleri bize hiçbir evrak vermedi bu yaştaki birine hayat sigortası yapmadan yüksek kredi veriyor babam 70 yaşında vefat etti teşekkürler

  1. Bu konuda yapacak bir şey yok sanırım banka babanızın verdiği veya gösterdiği teminatı yeterli görmuş, sigorta yaşı 70 dir ancak bazen sigorta yapmadıysa ve kredi çeken de talep etmemiş ise borç varislerine kalır.

 103. annem kalp krizinden geçen hafta 56 yaşında öldü ve 3 yıl evel annem bankadan 22000 tl kredi çekti ve hayat sigortasıda var ve hayat sigortasında yazan çekilen kredi 22000 tl sigorta bedel tutarı23100 tl ve dün hayat sigortasını aradım onaylanmış,sigorta bankaya 23000 tl parayı ödemiş ve bana söylenende banka bakıcak size geri kalan para kalmışsa geri ödenecek dedi,annemin kredisi 5 yıllıktı bireysey kredi 3 yıla yakın 35 ay emekli maaşından kesildi,sigortacı yatırılan taksitler ödenilmez diye söyledi anlamadım,tek vari benim tek kızıyım babamda öldü babamın maşını alıyordu annem,şimdi bana geri kalan onların deyinile ne ödenir ve kaçpara verirler nasıl oluyor,lütfen bilginize sığınıyorum,yada annemin ödediği 35 ay boyunca taksitleri geri alabiliyormuyum,saygılarımla.

  1. Ödenen taksitleri geri alınabilir ancak bankalar bu konuda ayar sürürler ve hukuka konu edilmesi gerekir. yani dava açmanız yada bir avukata danışın.

   1. banka zirrat bankası kamu bankası gerçi,ama sigorta şirketi telde bana öyle söyledi verilmez diye sadece bakılcak geri ne kaldıysa size ödenir gibi bu geri kalan ne onu anlamadım ve zirrat kamu bankaları sorun çıkarırmı hocam

    1. size borç çıkarılmayacak ancak yıllık bazda hesaplanan sigorta nedeniyle ölümün olduğu yıl içinde olan taksitler size geri ödenir gibi bir durum olmuş

 104. Ben fransada yasiyorum babam 4 ay once vefat eti ve bankaya 15 milyar crédit borcu var hayat sigortasida var bizde istenen belgelerin tamamini verdik hepimizin vekalatname mizi istiyorlar anlamadim artik vermesi ne veririzde bir abim giti goremiyoruz ne yapmaliyiz lutfen yardim ederseniz sevinirim

  1. Vakalet vermenize gerek yok sadece varislerden herhangi birinizin bankaya belgeleri sunması yeterli

 105. Savcılık soruşturmasinda ölüm sebebi net belli olmayan intihar yada kazaen yüksekten düşme sonucu kardeşim vefat etmiştir.bu durumda banka kredisinde sigorta şirketiyle nasıl bir yol izlenmeli
  Lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Savcılık tarafından düzenlenen tutanak ve bu tutanağa bağlı ölüm raporunu adli tıptan alınan raporu bankaya iletin.

 106. Slm babam vefat etti ve 4 ay sonra bankadan yazi geldi hayat sigortasiyla alakali babamin kredi borcu yoksa banka yinede herangi bi tazminat odermi bize

 107. Babam ziraat bankasindan kredi çekti bütün işlemleri bitti fakat banka bana düzgün bir şekilde bilgi vermiyor.ayrıca öbür arkadaşlarının yorumlarını okudum.ödenen tutarı vermesi lazım ama ortada Öyle para yok.sigorta parayi yatırdı kredi kapandı geriye 1905 tl kaldı fakat sizin buradaki yorumlara göre ödenen bize verilmesi gerekmez mi acil cevap verirseniz sevinirim

  1. Ödenen taksitlerin geri ödenmesi hususu geçerlidir ancak banka bazen gerekçe bulabilmekte, bazen sözleşmeden, bazen sigorta policesinde. Bu durumlar o zaman hukuk çerçevesinde değerlendilirilir. Yani dava açma.

 108. Merhaba
  Babam 26 haziranda vefat etti. 5 yıllık almış olduğu kredi borcunun 3. Yılında idi yani 3 yıldır düzenli bir şekilde ödüyordu. Vefatını üç gün sonra biz bankaya bildirdik. Banka beklememiz gerektiğini evrakları sgk ya göndereceklerini söyledi. 16 ağustos günü banka bizi arayarak 2 aylık kredi borcunu ödemememizi bu durumun sgk da işlerin yavaş işledğine bağladı ve sgk nın bu parayı bize daha sonra ödeyeceğini bildirdi. Konu ile ilgili görüşlerinizi bildirirseniz çok seviniriz.

  1. Babanız maaşı 3 ayda bir mi alıyor muhtemelen, banka maaştan kredi taksidini kesti ancak, ölüm nedeni ile sgk bankadan maaş iadesi siredi ve bu durumda, banka açık vermiş oldu. Sigorta incelemesinden sonra muhtemelen kredi borcu silinir

 109. slm babam 1 ay önce vefat etti banka benden gerekli evrakların istedi verdim şimdi tekrardan evrak istiyor istediği evrakı bulamıyorum ne yapmam gerekir saygilar

   1. kanser teşhisin ilk konulduğu evrakları ben bulduklarımi verdim şimdi benden başka teşhisin konulduğunu istiyorlar ben aradım taradim bulamadım ne olur şimdi

 110. Babamı kaybettikten sonra kredi borçlarını ödemek için gerekli evraklarını bankaya verdikten sonra erken ödeme indirimi yapmalarıma rağmen 5 bin lira faiz çıkarıyorlar vefat eden bir kişinin ana parayı ödemesi yeterli degil mi bu faizi de ödemeli miyim

 111. babam 02/08/2016 tarihinde vefat etti.kredi başlangıcı 04/08/2015
  yenileme denmiş 04/07/2016 da kredinin kalan borcunu ziraat bankasına sigorta ödemiş.ben ödenen 1 yıllık bedeli isteme hakkım varmı bilgi verirmisiniz lütfen?

  1. Ödenen taksitlerin geri alınma işlemi için hukuk nezdinde girişimde bulunmanız gerekir. Öncelikle bankadan yasal varisleri talep etsin olmaz ise dava konusu edebilirsiniz.

 112. Merhaba babam 2 ay önce menfaat etti kanser yüzünden banka kanser olduğu için sigorta krediyi karsilamayacak dedi sizin odemeniz gerekiyor dedi yardımcı olurmusunuz

  1. daha öncede bahsetmiştik, kredi çekmeden önce var olan bir kanser hastalığı söz konusu ise oldukça zor bir durumda kalırsınız. Ancak kredi sözleşmesine ek olan sigorta poliçesinin bir örneğini isteyin, hastalıklar kısmı boş ise dava konusu olması halinde mahkeme sizi haklı bulabilir aksi durumda hastalığım yok diye işaretlenmesi size olumsuz yansır

 113. Babam 4 yıl once oldu. Kanserdi. Olmeden 45 gun once kredi cekmis. Kendisi yatalakti. Kiz kardesi ve enistesi parayi almislar. Hatta sahte imzayla. Oldukten bir yil sonra biz 6 kardese borc cikti. Bizde babamin kredi alamayacagini bankaya yatalak oldugunu ispatladik. Kamera kayitlarini istedik. Kayitlarda enistesi ve kiz kardesi imza atarak para aldigi goruntulendi. Parayi alan kisilere banka tarafindan dava acildi. Enistesinin emekli maasina el konuldu. Simdi aldigimiz bir habere gore kredi alirken yapilan sigortanin vasisi cocuklariymis. Biz bu sigortadan para alabilir miyiz ? Simdiden tesekkurler.

  1. Şimdi böyle bir talepte bulunma hakkınız yok, zaten o krediyi babanız çekmemiş ki size varisi olarak kalsın. olaki almanız halinde faizi ile birlikte sizden geri alınır. Normal şartlar altında babanız krediyi çekmiş olsaydı o zaman konu edilebilirdi.

 114. Merhaba admin Haziran 17 de babam bankadan kredi çekti. Sigorta poliçenin bir örneğini aldım. Bizim haberimiz olmadan çekmiş. Şimdi benim sorum poliçe de iki soru var 1)teşhis edilmiş kanser hastalığınız var mı? Evet Hayır diye yanında 2kutucuk 2)Kanser şüphesi ile herhangi bir tetkik yaptırdınız mı veya herhangi bir tetkik sonrası kanser şüphesi bulgusuna rastlanıldı mı? Evet Hayır gene 2kutucuk var. Babam bu soruları yanıtsız bırakmış. Ve babam kredi çektikten tam bir ay Temmuz 17 de vefat etti. Kredi çektiği anda kanser hastası olduğu bariz yüzünden kaşından gözünden zayıflığından bariz belliydi. Banka nasıl verdi bu krediyi bilmiyorum. Biz şimdi bu kredinin ödemesini yapar mıyız? Herkes bişey söylüyor kafamız çok karıştı. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Kamu bankası ise bir ihtimal borç kapatılır. Ancak yüksek ihtimal kanser hastalığından dolayı red gelecek ve sizden kalan taksitlerin ödenmesi istenecek. bu durumda sadece dava açmak suretiyle, yani babanıza bu sorunun sorulmadığı veya poliçenin eksik düzenlenmesinden dolayı kazanma şansınız var. Bir okurumuz bize iletmişti mahkeme tüketiciyi haklı bulmuş. Sonuçta eksik tanzim edilmiş bir poliçe söz konusu.

 115. Merhaba benim eşim intihar etti olum teminatli sigorta mız var ama banka parayi istiyor ne yapmalıyım

  1. maalesef bu konu için eliniz çok zayıf idari yolla yapabileceğiniz yok denecek kadar az, dava konusu edilmesi halinde de sonuç olmanız zor gibi. Ancak reddi miras yapmanız gerekir bu borçtan kurtulmak için.

 116. Merhaba.babam 15 ağustos 2016 da vefat etti.2 si kamu 1 i özel bankada 3 adet kredi si vardı. Fakat kamu bankasından çektiği kredinin birisini 2015 ağustos ayında çekip 1 ay sonra kapatmış. Kapanan kredinin poliçesi 11 eylül 2016 da bitiyor.babam böbrek yetmezliğin den öldü. Ben bu erken kapanan poliçeden ve diğer poliçelerden ne gibi haklara sahibim ve ölüm tazminatı alcakmiyim. Bu arada böbrek yetmezliği teşhisi kredilerden sonra kondu ama yüksek tansiyon hastasiydi

  1. Yüksek tansiyon bobrek hastalığına bağlı olarak gelişir. kapanmış kredi poliçesi doğal olarak broç bitmesi nedeniyle sona erer. bankadan 5 aylık poliçe bedelini talep edebilirsiniz. erken ödenen kredilerde hayat sigortası iadesi alınması mümkün ilgili şubeye varisleri dilekçe ile başvurabilir.

   Diğer poliçeler ise bankaya ölüm belgesi ile birlikte kredi çekilen bankaya başvurun. muhtemelen kredi çekildikten sonra yani poliçe düzenlemesinden sonra oluştuğu için olumlu sonuç alabilirsiniz. Yine ödenen taksitlerin iadesi konusu ise genelde bankalar borç kapatır ancak iade konusunda sorun çıkartmakta. Önceliğiniz mevcut kredi borçlarının kapatılması yani borcun bitirilmesi olmalı. Akabinde yazılı bir talep ile ödenen taksitleri isteyin. olmaz ise dilerseniz dava konusu edebilirsiniz. sonuç olarak ta mahkemenin vereceği karar.

 117. hayırli gunler kolay gelsin. babam bankadan 30 bin tl civari ziraat bankasindan kredi cekmis hayat sigortali kendisi prostat kanseri idi bunu evraklar hazirlanirken sormuslar babamda hayir degilim demis oyle imzalamis . kredi cekildikten 2 3 sene sonra mefaat etti kalp durmasindan sigortaya basvurduk kabul etmediler kanser degilim yalan soyledi bize diye . 1) hic bir saglik raporu istememisler lafla soylenen bisey kabul olurmu 2) babam kanserden degil kalp durmasindan öldu . sizce ne yapmaliyiz yardimci olurmusunuz . simdiden tesekkkur ederim hayirli gunlèr.

  1. İlgili yönetmelikte kişinin beyanı esas alınır ayrıca sözlü değil imzalanan poliçe de imzası vardır. İmzalanması demek okumuş varsaymaktır. Sizin durumunuz bir hukuk bürosu konusu dava konusu edebilirsiniz. ancak olumsuzluk haline dava masrafları ve avukat masraflarını da göz önüne alın

 118. merhaba babam 22.09 006 da vefat etti olum sebebi kalp kirizi ve solunum yetmezliģi yani dogal olum
  banka kirediyi odeyemedgimiz icin mahkemeye verdi hayat sigorta sini ben ozellikle yapilmasini istedim yani hayat sigorta si mevcut bu durumda ne yapmam gerekiyor nasil olacak lutfen cok zor durumda yim yardm edin 🙁

  1. bankaya yazılı talep oluşturun varisleri olarak ardından mahkemeye verebilirsiniz yine icraya düşer ve size bir ödeme ihtarnamesi gönderilir ise ona da itiraz edersiniz.

 119. Merhaba babam 2 yil once vefat etti biz
  gorusmedigimiz icin borcu oldugunu bilmiyorduk ogrendigimiz de reddi miras suresini geçirmiştik bu 72 ay yapilandirma haberinden bizde yararlanabilir miyiz Teşekkürler

  1. Bireysel kredi borçlarının da bu kapsama alınması halinde olabilir. Kısaca borç artık babanızın değil sizin yani yasal varislerinin ve üzerinize gecikmeye kalmış bir kredi borcu olduğuda düşünüldüğünde yapılandırma kapsamın değerlendirilebilir.

 120. Mrb anne 2015 yilinda ihtiyaç kredisi cekiyor ve 16 ay aylik 1100 tl ödeme yapıyor ve öldü.sigorta kalan borcu ödedi tamam ama o önceden ödenen miktari kesinlikle alamicamizi söylüyor biz şimdi ne yapmaliyiz teşekkürler

  1. Sizin yapacağınız idari işlem anlamında tükenmiş oluyor dava konusu etmeniz gerekir bankanın vermediğine ilişkin yazılı bir bilge almanız gerekir ancak mahkeme sureci sonuç olarak ne çıkar bilinmez.

 121. Babam 2016 haziran ayında vefat etti. Garanti bankasından kredi çekmişti. Babam öldükten sonra sigorta bankaya kalan borcu ödedi. Benim öğrenmek istediğim geçmiş ödenen borç yani babamın ödediği taksitleri geri alabilir miyiz ?

 122. Merhabe annem iki ay önce vefat etti.iki sene önce kredi çekmişt. Ancak ne kadar çekti hatırlamıyordum ama diyordu bir sene kaldı borcumun bitmesine diye….kredi kartına 3bin lira borcu vardı bankaya gidip bu borçlar bizemi kalıyor ne olucak diye sormaya gittiğimde paranın siğortalı olduğunu bir şey ödenemiz gerekmediğini, üstüne ödediği 12 tl den kalan 6 tl düşülecek kalan size verilecek gidin şuraya baş vurun dediler.. aynen söyleneni yaptım bankaya gittiğimde bana 8 bin tl kredi çekmiş borçlar düştü bu kaldı diyip 1700 tl verdi..
  ben daga öne bana 12 tl den kalan 6 düşülecek borcu varsa oda düşülecek kalanı size verilecek diyen bayana dedim ki, sizin dediğiniz rakamlarla annemin çektiğini söylediğiniz 8bin tl arasında bir gariplik var dedim bana ben size öyle bir şey söylemedim dedi..sonra ben evde ödeme planını buldum 15 bin tl çekmiş faiziyle 18 bin tl ödeme planı çıkarılmış 36 ay.. 24 ay ödemiş buna göre bankadaki görevlinin bana ilk dediği doğru ama bir gariplik var ki ben size öyle bir şey dededim dediğinde sistemden kredi borcunu göstermişti 8 bin küsürü görmüştüm bende..kafam çok karıştı bu ödeme planına göre o sistemde görünen yanlış bana yardımız dokunursa sevinirim

   1. Zaten kesilecek o onu demişlerdi 3 bin tl borç vardı kredi kartına.. benim kafamı karıştıran bankanın 8 bin tl kredi çekilmiş diyip bunun üstünden işlem yapması benim buna itiraz hakkım varmı elimde 15 bin tl çekildiğine ve 12 bin tl sinin ödendiğine dair belge var nereye başvurabilirim

    1. Bunu tüketici hakem heyetine, ardından mahkemeye dava açmanız gerekir

   2. Pardon bu arada yukarda kalan 6 bin düşülecek demişim kalan düşülmeyecekti kredi kartınaolan 3bin düşülecek kalan altı bin siliniyor denmişti

    1. şimdi şöyle bakalım, örneğin kredi aylık taksit 100 TL taksitin içinde ana para ve faiz vardır kredi sigortaları anapara üzerinden yapılır size geri ödenen kısım sizin ödediğiniz anaparadır. örneğin 10×100 on tane taksit ödendi ise size ödenecek tutardan faiz düşer ana para ödenir.

     1. tam ayrıntıları bilemeyeceğiz ancak, sizden anladığım şube çalışanın bir kasıt ile eksik verdiğinizi söylediniz öyle bir şey olmaz kolay kolay

 123. Yok ben eksik ceriyor demiyorum 15 bin tl lik kredi sistemde neden 8 bin tl görünüyor olabilir diyorum..neyse teşekür ederim vakit ayırdığınız için

 124. merhaba selamlar sormak istediğim bir soru var gecen yıl yani nisan 2015 te babamın uzerıne bı arac satın aldık alj finansman ve cardif sigorta bağlantılı,16-17 taksit kadar odeme yaptık sonrasında babam vefat etti ve sigorta şirketi tüm kalan borcumuzu kapattı.Lakin bize ödemiş olduğumuz 17 taksit parasını vermiyor sebep olarakta sağken ödemiş biz onu geri veremeyiz öldükten sonraki ödemiş olduğunuz taksitler var ise onları gerı odüyoruz diyorlar sigorta evraklarını inceledim geniş kapsamlı sigorta yapılım bin küsür lira çekilmiş sonuçta sigorta şirketi aracın borcunu odedi benim ödediğimi geri vermiyor kanunen odedüimi geri almak hakkım değilmidir?
  Teşekkür edrim.

 125. Benim sorum şöyle ağustos 14 2016 da tiroit kanseri (türü ana plastik tiroit ca) den babamı kaybettim. Mayıs 24 2016 da ziraat bankası ndan kredi kullanmış. Kredi çektiği tarihten hatta ölüm tarihinden ortalama bir ay önce kanser olduğunu bilmiyorduk hastalık çok ani çıktı gelişti ve kaybettik. Kredi cektitigi tarihten önce sağlık kuruluşları nda ne kanser teşhisi var ne de kanserle ilgili herhangi bir ilac kullanımı. Kredi karşılanması için bankaya başvurdu sigorta şirketi benden geniş kapsamlı olum raporu biyopsi raporu ve sebepli ölüm raporu istedi bu belgeleri birer hafta arayla istedi. Hepsini temin ettim verdim. Son olarak boğazda ki kitleyle ilgili geniş çaplı rapor istediler bunu hastaneye söylediğim zaman en kapsamlı rapor epikiriz raporu onu da zaten verdik diyorlar. Soyle de bir durum var babam sadece boğazdan biyopsi oldu onunda raporunu bankaya ilettim zaten. Boğazda herhangi bir ameliyat ya da kitleden parça alımı yapılıp inceleme olmadı zaten. Bu durumda ben ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

  1. Bankaya doktorun beyanını iletin gerekirse yazılı verin ziraat bankasında genelde olumlu sonuçlar çıkmaktadır.

 126. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Mayıs 24 2016 da çektiği kirediden 2015 te çektiği krediyi kapamış kapadığı kredi tutarı 35000 lira bu kapanan kirediden ve ya bukrediye kesilen hayat sigortasından erken kapama olduğu için bir menfaatimiz ölümü varisler olarak.

  1. kapanan krediler tasfiye edilmiş olur dolayısyla tasfiye edilmesi ile birlikte sigorta sorumluluğu ortadan kalkar. yani size bir menfeaat olmaz.

 127. Merhaba ölen kişinin kredisini banka kapattı ama bu zamana kadar ödediği paralar alındığını ögrendim bunun için nasıl bir yol izlemek gerekir değerli yardımlarınızı bekliyorum.

  1. Bankadan yazılı olarak talep etmeniz gerekir. olmaz isee Akabinde hukuki yollara başvurmanız gerekir

 128. Merabalar babam kredi cekerek ev alcak dublex bi kati benim üstüme yapmak istiyor tapuyu mümkünmü veya nasıl birsey yapabiliriz

  1. ev müşterek olarak tapuya eklenebilir, ancak kredi ile alınacaksa banka evin tamamına ipotek koyacağı için olmaz.

 129. Merhabalar. Babam kanser(mide) hastasıydı.2016 şubatta engelli olarak 0 km araç aldık.bunun 45 bin tlsini peşin 30 bin tl sini ise kredi çekerek aldık.haziran 27 sinde ise babamı kaybettik.babamın üzerine 1 ev ve aldıdğımız araç vardı.bankayla görüştüm bana hayat sigortasının olmadığını ve bu borçların ödenmesi gerektiğini söyledi.3 aydır taksitleri ben ödüyorum.sorum şu ki bu borcu ödememe gibi bir şansımız varmı hukuki yollara başvurmadım.konuyla ilgili aydınlatırmısınız teşekkürler.

  1. Banka kendini güvence altına alıyor ve çoğu banka zorunlu kılıyor diye biliyorum aracı alırkende kanser tedavisii görüyordu zaten kredi kartının borçlarını ben ödüyorum banka burda kendine yontuyo gibi geldi bana ve ben babamı çok iyi tanıyorum 1000 2000 tl için hayat sigortası yaptırmıcak biri değil yani durumuda ortada bankanın bana söylediği şuki sadece konut kredisinde söylüyoruz dedi yani herhangi bir hak talep edebilirmiyim mecbur ödencek bu borç diyosunuz ? Cevaplarınız için teşekkürler

 130. Merhaba babam kanser tedavisi görürken kredi çekmiş borcu devam ederken rahmetli oldu hayat sigortasi bu borcu öder mi yoksa verasetleri olarak biz mi öderiz banka büyük bi ihtimalle ödemez çünkü tedavi görerken çekmiş krediyi diyor sizce ne ile sonuclanir

  1. Muhtemelen banka sizden isteyecek, ancak sizde ölüm tarihi itibarı ile sigorta parasını isteyin 50-100 tl ne ise onlarda kalmasın

   1. Sigorta parası diye hakkimiz oluyor mu öyle bi hak talep edebilirmiyiz ne diyecegiz anlatirsaniz sevinirim 🙁

    1. Bide bugün gittigimizde krediniz çok cuzzi bi miktarda belki öder demişler kredi borcumuzda 4200-4700 gibi bi rakam

    2. Şimdi erken kapatılan kredilerde sigorta poliçeside sonlandığı için sigorta bedeli kalan süresi oranında iade edilir talep edilmesi halinde, örneğin 20.000 Kredi çektiniz 24 ay vadeli ve krediyiyi 5 ay sonra komple kapattınız. ancak siz sigortayı 24 aylık yaptınız o zman 19 ay lık kısmı iade alırsınız. 200 TL sigorta poliçe olması durumunda 130 TL ye kadar iade eder tabi talep edilmek zorunda banka kendi kendine vermez.

 131. Merhaba babam mayıs 15 te vefat etti 28000 tl kredisi vardı bunu sigorta şirketi kkarşıladığını beyan etti ve geri ödeme yapılacağını biliyorum ödenen tutarların bunun üzerine tazmınat olarak 825 tl sizlere verilecektir diye mail geldi bu konu hakkında yardımcı olmanızı rica ederim.

  Not: 28000 tl 4 ayrı kredi olarak çekilmiş ve her kredinin hayat sigortası mevcuttur. diye bana mail geldi

  Ben bu parayı almak için ne ve nasıl bi adım yapabilirim var ise

  1. Bu tür alacak talepleri ilk önce bankadan yazılı olarak talep edilir olmaz ise akabinde hukuk nezdinde girişimde bulunulur

 132. Merhaba Öncelikle bu önemli konuda bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Benim sorum şu babamın kredi borcu vardı ve temmuz 2016 da vedat etti vakıf emeklilik kredi borcunun kapanacağını ve ödenen taksitlerin size geri ödeneceğini soylediler. Ben ödenen taksitleri almak için ne yapmam gerekiyor.? Teşekkürler

  1. Banka ile irtibatta bulunmaya devam edeceksiniz, sigorta firması nihai inlemesini tamamladıktan sonra varsa hak ve alacaklarınızı ilgi banka aracığı ile size iletir şubeniz ile takip etmeniz gerekecek

 133. babam vefat etti halk bankasından ipotekli esnaf kredisi borcu var banka sigorta konut sigortası yapmış ve kaza sigortası yapmış babam kanserden rahmetli oldu hayat sigortası olmadıgı için kredi borçlarının ödenecegini söylü yor bu durumda yaılabilecek bişey varmı teşekkürler

  1. Hayat sigortası yok ise yapacak bir şey yok gibi ancak konuya emin olun, sigortası varmı yokmu, birde ipotekli kredilerde genelde hayat sigortası aranmaz, nasılsa banka teminatı almış oluyor.

   1. şimdi şöyle bi durum var banka hayat sigortası yapmış ama yenilememiş kredi vadesi 3 yıl 1 senelik hayat sigortası yapmışlar ben bankada kredi sözleşmesi istiyorum vermiolar böle bi hakları varmı bide bu bankadan ayrı ayrı toplam 3 adet kredi var bana yol gösterirseniz çok sevinirim şaştım nasıl bi yol izleyecegimi bilmiyorum teşekkürler

    1. aslında yasal varisleri aynı zamanda borcun da muhattabı olmaktadır yani banka size belgeleri vermek zorunda, sizden para istiyor ise bilgileride vermek zorunda yazılı bir talep oluşturun ve öyle isteyin hayat sigortası konusunuda mutlaka araştırn

     1. gercekten ne yapacagımı bilmiyorum sizden ricam bana yardımcı olun size nasıl ulasabilirim yada ben tel vereyim size ulasmam lazım 0539 561 xx xx bana yardımcı olun

     2. Öncelikle bankadan belgeleri istediniz vermediler, bankaya hitaben bir dilekçe yazın ve krediye esas olan hayat sigorta poliçesi,kredi sözleşmesi örneğini isteyin, halen sorun çıkartırlarsa bir avukat marifeti ile hukuk nezdinde sağlıklı sonuç alabilirsiniz.

     3. bana önereceginiz bi avukat varmı admin lütfen zor durumdayım

 134. Merhabalar benim babam vefat eti ve kendisinin kredi cekmis ve kredisinin yyarisindan fazlasini odemis ve kredisin yasam aigortasi vardi ve sigorta geri odemeyi kabul eti.Fakat oödemeyi kredinin geri kalan borcunu oöderiz dedi bbizim bugune kadar oödedigimiz taksitleri geri odemiyorlar bbiz ödedigimiz bu taksitleri geri aalabilirmiyiz.eger alabilirsek bu nasil olur

 135. Merhaba babam 15 bin tl kredi cekmişti 2015 mayıs ayında ve o tarihten beri düzenli bir şekilde taksitler ödendi ancak babamı 16 ekım 2016 da kaybettık 🙁 bankaya gereklı evrakları getırdım ve geri kalan yaklasık 5000 tl borc oldugunu soylediler ve sıgortaya yazıyı gonderdıler .
  – sigortadan gelen cevap geri kalan borcu kapatıyorlar .
  – ancak her yıl hayat sıgortası yenılendıgı ıcın yanı 2016 mayısta yenı sıgorta prımı yatırıldıgı ıcın sıgorta mayıs ayından buyana odemıs olduumuz taksıtlerı gerı odemeyı kabul ettı yanı gectıgımız senede odenmıs olan 12 taksıdı odemeyı kabul etmıyor.
  ** pekı bu taksıtleri neden odemediklerini sorduğumda 2014 yılında kabul edılen bır yasa varmıs ve bu yasa bu sekılde bır odeme planını yururluge sunmus (ben cok ınanmadım).
  -ÖDEDİĞİMİZ TAKSİTLERİ GERİ ALMAK İÇİN NE YAPMAMIZ GEREKİYOR DEĞERLİ YARDIMLARINIZI BEKLEMEKTEYİM .

 136. Babam 2009 senesinde vefat etti.çektiği ihtiyac kredisinin yarisindan fazlasini odemisti.bankaya odenen kredi taksitlerini alabilecekmiyim diye sordugumda sozlesmede oyle bir madde yok odeme yapilmaz dediler.ozAmanda sözleşmeyi bankadan istedik vermediler.bizde yok sigorta şirketine gitti dediler.benim bildiğim bankada bir nüshası olmasi gerekiyor.başka bir durumdan dolayi reddi miras yaptık. BABAMDAN bana yetim mmaaşı bağlandı. Bundan banka bir kısım pparayi kesecegini söyledi .göreviyle küçük bir tartışma yaşadık banka müdürü geldi ve yanlislik olduğunu kesilmeyecegini belirtti.güvenim iyice azaldı. HEM sözleşmeyi vermiyorlar hem böyle bir olay yasiyorum.şimdi tekrar bankadan sözleşmeyi tekrar istemeyi ve bu sefer peşini bırakmamayı dusunuyorum.bu tür olaylar zaman aşımına uğrar mi.ve şöyle bir durum varreddi miras yapılırsa bu para alınamıyor diyorlar fakat bir arkadaşım başka bir bankadan reddi miras yaptığı halde bankadan babasının odenen kredi tutarini aldı. Ne yapmam gerekiyor bilgi verebilirmisiniz.

  1. Reddi miras yapıldığında tüm borçlar ile birlikte hak ve alacaklarda ret edilmiş olur. yani alamazsınız. en azında biz öyle biliyoruz. sigorta poliçesi için ise yazılı talepte bulunun.

 137. Merhaba annem solunum yetmezligi nedeniyle kalbi durdu ve hayatini kaybetti.bankaya olum raporunu goturduk raporun illa el yazisi olmasini istiyo doktorlar ise buna gerek olmadigini o belgenin yeterli oldugunu soyluyo banka muduru belgeyi kabul etmedigi icin sigorta odemeyi reddediyo ne yapmaliyiz sonucta hayat sigortasi yaptirmis annem.

 138. Mrhblar hayat sigortasi yaptiran bir kisi hayattaysa ve calisiyorsa maasindan veya kredi kartindan her ay kesinti olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top