Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Ölen Kişinin Kredi Borcu

Ölen Kişinin Kredi Borcu

Kredi Borcu

Hepimizin başına gelebilecek bir durum olan  Kredi çekmiş ve borçları devam ederken hayatını kaybetmiş olan vatandaşların borçları ne olmaktadır?

Bu sorunun cevabını verebilmek için, öncelikle birkaç temel noktaya değinmek gerekmektedir. Bunların başında bankaların yapmış oldukları hayat sigortası gelmektedir. Hayat sigortası, genellikle her kredi kullanımından önce tarafınıza yapılmaktadır. Ancak bu, yasal bir zorunluluk olmadığı için isterseniz yaptırmayabileceğiniz bir sigorta türüdür. Hayat sigortasını eğer kredi kullanırken banka tarafından yaptırıyorsanız, sigorta ücreti tarafınızdan tahsil edilmektedir. Birkaç bankanın, müşterilerine kredi vermek için hayat sigortasını zaruri kılması da önemli bir husustur. Peki, bu hayat sigortasının bu kadar önemli olmasının sebebi nedir?

Hayat sigortası, bilindiği gibi kişiye ait borçları ödemekle mükelleftir. Yani kredi borçlusu bir kişi hayatını kaybederse, herhangi olumsuz bir durumla karşılaşılmadığı takdirde tüm borçları sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Olumsuz durumdan kastımız da, vefat eden kişinin herhangi şüpheli bir ölüm olayı olup olmadığıdır. Bu tür noktalarda ölen kişiye, otopsi yapılması istenebilir.

Fakat, kredi borcu devam ederken vefat eden kişi hayat sigortası yaptırmadıysa, bu durumda tüm borçlarını yasal mirasçıları üstlenmek durumundadır. Bu olay, miras durumlarında nasıl dağıtım yapılıyorsa, borçlanmada da aynı şekilde yapılmaktadır. Ancak yasal mirasçılar eğer ölen kişinin mirasını reddeder, yani redd-i miras yaparlarsa o hâlde borçlarından mesul olmamaktadırlar. Borç ödeme durumlarında bir de kredi kefili faktörü bulunmaktadır.

Eğer ölen kişi kredi kullanırken başka bir bireyi kefil olarak gösterdiyse, banka bu bireyi de takip altına alabilmektedir. Yani borçlu ölen kişinin borçları, kanunda aksi belirtilmedikçe muhakkak tahsil edilmektedir. Bu noktada hayat sigortasının oldukça önemli olduğunu vurgulamayı, kendimize görev addetmekteyiz.

Yine, vefat eden kişinin kredi kartı borcunun ödenmesi gerekir ve sigorta kapsamında olmamakta ve yasal mirasçılara kredi kartı borcuda miras kalır.

Bir diğer husus ise; vefat eden kişiye ait kredi borcunun tamamı sigorta şirketi tarafından fonlandığından yani bankaya tüm borç üzerinden sigortalama yapıldığından, mücadele edilmesi halinde ödenen taksitlerinde geri alınabileceği durumu da söz konusu olmaktadır, ancak bunun için hukuki mücadele etmek gerekecektir ancak bu bizim şahsi çıkarımımız dır.

Yapılacak işlem basamakları ise; ölen kişinin ölüm belgesi ile birlikte veraset ilamında bulunan kişilerden biri  veya vekili tarafından bankaya başvurulması gerekir.

330 YORUMLAR

 1. eşim vefat etti.kredi kullanırken ferdi kaza sigortası yaptırmış.kalp krizi nedeniyle öldüğü için,krediyi biz ödemek zorunda kaldık.bu onu hakkında bilgisi olan var mı?

 2. kredi borçları sigorta kapsamında olduğundan genelde bankalar öder, ancak sürekli bir hastalık varken kredi çekip fefat edilmesi halinde sigorta poliçesinden belirtilmesi gerekir ancak o zaman kredi borcunu sigorta öder
  ayrıca kredi kartları borçları mırascılara kalır

 3. arkadaşlar babam vefat etti ve bankaya kredi borcu var hayat sigortası olmasına ragmen kanserden öldüğü için kredileri kapatmıyorlar ayrıca diğer bir bankaya muvafakatname vermesne ragmen banka hayat sigorta poliçesini yenilememiştir bu durumda ne yapmamız gerek yardımcı olabilecekler lütfen 0544 292 08 64 ulaşabilirmi

 4. Hepatit B hastasıyım durumum gayet iyi fakat ilerde ölüm yada hastalıktan dolayı çalışamama durumunda sigortalı olan kredimin ödenmesi sigorta şirketi tarafından gerçekleşir mi? Yoksa hastalığımdan dolayı (sigortamda belirtilmiyor) ödenmeme durumu olabilir mi?

  • sigorta poliçenizde belirtilmediği sürece ödenmez, ancak sigorta poliçesine, işsizilik, işgücü kaybı, çalışamam durumu gibi özel maddeler eklenmesi durumunda geçerli olur
   aksi halde kredi ödemenmelidir.

 5. Kefil oldugum kisi sigorta suresi devam ederken vefat etti. Kefil oldugumdan bana icra geldi. Itiraz ettim. Bankanin yapmasi gereken nedir. Varislerinin yapmasi gereken nedir. Ben kefilim ben ne yapmaliyim. Banka topu bana atiuo. Sigorta varisleriyle muhatap olmak istiyo. Icra bana geliyo

  • Banka sigorta şirketleri sonuçta aynı bankanın iştiraki olduğundan sizden almayı deneyeceklerdir, ölüm hali şaibeli değil ise intihar vb durumlar hariç kefil dahi olsanız krediyi sigorta şirketi ödemek zorundadır. ilgili durumu bankaya iletiniz gerekirse ise avukatıma intikal ettireceğim dersiniz konuyu( ancak kredi kartı kefilliği buna dahil değildir)

 6. Kayınvalide min 2011 yılında kredi çekti 2012 de vefat etti banka sigorta yapmış fakat borcu bize geldi ne yapmalıyız

  • eğer kullanılan krediye hayat sigortası poliçesi düzenlendi ise banka sizden talep edemez. Ancak ölüm sebebi intihar aile bireylerinin karıştığı cinayet gibi durumlarda ödemez, yine kronik ve ve raporu bulunan bir hastalığı var ise ve kredi kullanırken sigorta poliçesinde belirtilmemiş ise Sigorta şirketleri ödememek için sorun çıkartmaktadırlar,

   konuyu bir avukata vermeniz halinde bırakın sizden para almayı ölmeden önce kayınvalidenizin ödediği kredi taksitlerini de geri alabilirsiniz, çünkü kredi sigortası toplam borç üzerinden yapılır.

 7. Babam aniden kalp krizi geçirdi ve vefat etti kredi borcu var bütün Sigortaları yaptırmış fakat banka bu borcun silinmeyecegini ve hiç bir şekilde geri ödeme yapılmadıgını söylüyor dogru mu ?

  • ısrarcı olunuz, ödemek zorundalar, ayrıca hukuki yollara başvuracağınızı belirtin gerekirse bir avukata verin, ödemen taksitleri dahi geri alabilirsiniz.

 8. Babam 24 aylik ihtiyac kredisi cekti 1 yil sonra kalp krizinden dolayi vefat etti banka ve sigorta sirketi ile yaptigim gorusmeler sonrasinda veraset ilami ve ölüm belgelerini kurumlara vererek kalan borcun silinmesini sagladim. Sahsima yapilan aciklamada babamin yaptigi hayat sigortasinin teminatli sigorta oldugunu belirttiler ve sadece kalan borcun silinecegini fakat onceki odenen parayi alamayacagimi beyan ettiler. hayat sigortalari 2 turluymus ilki tam kapsamli sigorta ( masrafi yuksek oluyormus ) ikincisi teminatli yani sadece kalan borcu teminat altina aliyormus, benim arastirmalarimda bu durumlarla karsilastim, konu ile daha detayli bilginiz var ise paylasmanizi rica ediyorum

  • kredi sözleşmesi sigorta poliçesini görmek gerek ancak, bu durumu irdelemeniz gerekecek, sözleşmeyi isteyin bankadan sigorta poliçesinin ve bir avukata sorun

 9. Babam 4 ay önce vefat etti. Çekmiş olduğumuz ihtiyaç kredisinde yapılmış olan hayat sigortası ödeme yapmayacağına dair bir karar yazısı gönderdi. Nedeni ise kanser rahatsızlığını one sürüyorlar fakat babam kalp krizi sonucu vefat etti. Ayrıca çekilen kredi ıhtiyac kredisi ama evimizi ipotek ederek verilmiştir ve 20 aydır ödeme yapılmış durumda kredi taksit süresi 120 aydır. Sizden ricam bu konuyla ilgili nasıl bir yol izleyebilirim gercekten çok zordurumdayım bana cevap verebilirmisiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

  • konu uzmanı bir avukata başvurmanız halinde size yardımcı olacaklardır. Bizim görüşümüz öncelikle sigorta poliçesinden bir örnek isteyiniz bankanızdan poliçe hastalıklar bölümü boş ise mahkemeye vermeniz halinde sizin haklı çıkma oranınız çok yüksektir, heleki kronik bir kalp hastalığı yok ise anlık gelişen bir ölüm ise kesinlikle siz haklısınız.

 10. Kayinpederim calisirken kredi cekmis.fakat simdi saglik durumu iyi degil yani azlhemir hastaligina yakalandi.hicbirsey hatirlamiyor.bu durumda rapor alacagiz peki kredileri saglik sigortasi karsilarmi lutfen cvp yazarmisiniz.

  • kredi kullanıcısı ölmediği sürece, yani rapor alsanız dahi malulen emeklilik durumu ortaya çıkar ki buda sabit bir geliri olduğu anlamına gelir borc ödenmek zorundadır. sadece görüşümüzdür telkin değildir.

 11. eşim kredı almıştı yırmı ıkı ay ödedık eşim kalp krızı sonucu vefat ettı
  banka sigortanın sadece kalan borcu ödeyecegını soyluyor dogrumudur

  • Kredi sigorta poliçeleri ve bunların primleri tüm borç üzerinden hesaplanarak belirlenir. dolayısıyla bankadan yazılı olarak talep ediniz, hatta hukuki sürecede başvurmanız gerekebilir. Bir konu uzmanı avukattan görüş olmanız sizin yararınıza olacaktır

 12. merhaba benim bi tanıdığım bankadan kredi kullanmış ara ara ödeme yapamayınca hacize düşmüş şimdi de intihar ederek hayatını yitirdi başka bi bankadan da aynı şekilde kredi kullanılmış sormak istediğim çocukları ve eşi bu borcu ödeyebilecek durumda değiller şimdi bu borç ne olur sigortası öder mi silinir mi bu borçları

  • Kredi borçlusunun intahar vb durumlarda kredi sigorta poliçesi kapsamı dışına çıkar, borç yasal varislerine kalır, borçtan kurtulmak için reddi miras yapılması lazım tabi ne gider ne gelir iyi hesap edilmeli. son olarakta bir avukata reddi miras hakkında danışabilirsiniz.

 13. banka babama azalan teminatlı sigorta yapmış.vefatından sonra başvurduk.sigorta onayladı ve 10870 tl geri ödeme yaptı.fakat banka diyor ki biz bu paradan kalan borcunu kesecez ve arta kalırsa size ödeme yapacaz.bizde kabul etmedik.bu arada bizde bankaya bugüne kadar 11000 tl geri ödeme yapmışız.kalan borcun faizini bizden alabilirler mi? sigorta poliçesini istiyorum bize vermiyorlar? ihtarname çekmemiz gerekir mi? 14500 tl kredi çekmiş.18500 tl civarı borcu vardı.ne önerirsiniz.? cevabınızı en kısa sürede bekliyorum teşekkürler.

  • şimdi meramınızı tam anlayamadım ancak; sigorta poliçenizi mutlaka isteyiniz. muhtemelen sigorta poliçesi tüm borç ödemesi üzerinden yapılmıştır, bankanın poliçeyi israrla vermemesi, buna delildir. poliçeyi vermek zorundadır varislerine, daha olmaz ise bir avukat marifeti ile işlemlerinize devam edin, bankaya da bunu önce söyleyin, avukata vereceğinizi ve avukatınız aracılığı ile alacağınızı söyleyin yani bankayı ikna etmeye çalışın ödediğiniz taksitleri geri alabilirsiniz işin kısası.

 14. Babam kredi cekti ve beyin kanamasi vefat etti banka sigorta yaptik. Veraset ilami olum belgesi istedi temin ettim ve 10 gun sonra ardilar kredi ve kartı sigorta ödedi bi miktar kaldi onuda aldik ama ödenen taksitler hakkinda bilgi alamadik ayrica sigorta policesi ve hesap Özeti vermediler ben sigorta policesi ve odenen taksit kalan borc yatan miktar bunları nasil öğreneceğiz Teşekkürler cvp bekliyoruz

  • yasal varisleri olarak, alacak ve borçlara varis durumundasınız. bundan dolayı bankaya dilekçe ile başvurunuz, ve sigorta poliçe örneği ile birlikte, ödenen taksitlerin iadesini isteyiniz, yok derlerse ölüm tarihi itibarı ile sigorta poliçesi sona ermiştir, sogorta poliçe iptal bedeli isteyiniz, poliçeyi alırsanız bir avukata danışın.

 15. Kayınpederim iki sene önce kanserden vefat etti. Kendisi emekli olarak bankadan kredi çekmişti. Eşim ve kardeşleri redd-i miras için geç kaldılar. Şu anda emekli maaşını kayınvalidem alıyor. Söylediğine göre her ay 700 TL te yakın kesinti yapılıyormuş. Böyle bir şey mümkün müdür? Teşekkürler.

  • muhtemelen bir sigorta poliçesi düzenlenmiştir. ordaki tek açık hastalık kısmını boş bırakıyorlar, poliçenin örneğini isteyin ve poliçenin doğru düzenlenip düzenlenmediğini kontrol edin. hatta bir uzmana avukata gösterin.

 16. Uc ay once yegenim is kazasinda hayatini kaybetti kredi borcu vardi hayatsikortasi yapilmis banka sureci uzatiyor borcu oduceniz diyor police gosteriliyor ozur diliyor sil bastan islem yaptiriyor olum raporu vs veriliyor simdi ise is yerine davaci olundugu icin mahkeme kararini istiyor banka yegenimin olum raporunda yegenimin hatasi 2 isyeri ihmali 8 olrak tesbit edildi banka mahkeme ararini neden ister bu normalmi ne yapmamizi onerirsiniz tesekkur ederim

  • bilindiği üzere kasti ölüm ve intihar vakalarında sigorta ödemez ancak, bu durum iş kazası işçi kusurlu dahi olsa poliçe kapsamına girer, banka son ana kadar yasal haklarını kullanmak ve sizi yıldırmak istiyor. hatta ödenen taksitleri geri isteyeceğinizi de iletin. ayrıca banka sizden taksit ödemesi de talep edebilir ödemenize gerek yoktur. kısaca mahkeme kararı isteyemez aslında iş kazası olmuştur ve bir vefat söz konusu. mahkeme süreci bitene kadar banka mevcut koşullarda yani sigortanın ödemesi gerekir.

 17. Babam malesef kurban bayramının birinci günü zehir içerek intehara yeltendi. 30.09.2015 çarşamba günü kalbi durdu ve kaybettik. Savcı otopsi yaptırıp gerekli incelemelerden sonra defin ruhsatını verdi. Babamın bildiğimiz 2 ayrı tarihlerde çekmiş olduğu ve halen emekli maaşından kesilerek öden kredi borçları vardı. Bu kredilerin kapatılması için yapılması gereken işlemler konusunda yardımlarınızı rica ederim.

  • normal şartlarda, ölüm raporu varisler tarafından bankaya iletilmek suretiyle borç kapatılır, ancak düzenlenen ölüm belgesinde intihar vb ibareler var ise sıkıntılı bir süreç olacaktır sizin için, banka otopsi raporu sonucunu isteyebilir. Ancak, ölüm belgesi kalp krizi olarak görünmesi demek doğal ölüm olarak değerlendirilir. sonuç olarak rapor içeriği belirleyici olacaktır. siz mevcut defin belgesi ile bankaya başvurun

 18. Admin babam bayramın 4.günü vefat etti sancak babam kanser hastasiydi yanlız kredi aldı sigorta yaptırmıştı bu durum ne olur sigorta ödeme yaparmı bankaya ilginiz için şimdiden tsk ederim iyi çalışmalar…