Ana sayfa Kredi Kartları Ölen Bir Kişinin Kredi Kartı Borcuna Ne Olur? Silinir Mi?

Ölen Bir Kişinin Kredi Kartı Borcuna Ne Olur? Silinir Mi?

0
Ölen Bir Kişinin Kredi Kartı Borcuna Ne Olur? Silinir Mi?
kredi borcu ödenmezse hapis cezası

Kredi kartları insanlar için ne kadar önemli gibi görünse de, bilinçsiz kullanım dahilinde artan bir borç batağına dönüşebiliyor. Bu nedenle insanlar dahi ölebiliyor artan borçlardan dolayı. Peki ölen bir kişinin kart yani kredi kartı borcuna ne oluyor, banka bu borcu siliyor mu veya yakınlarından mı tahsil ediyor?

Kredi Kartı Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartı malum hepimizin hayatından olan, yaşlısından gencine, erkeğinden kadınına herkes tarafından kullanılmakta ve limitleri son safhasına kadar doldurulmaktadır.

Peki kredi kartı sahibinin ölümü halinde kredi kartı borcu ne olur? Banka kredi kartı borcunu nasıl takip eder. Ölenin Kredi Kartı Borcu silinir mi?

Bir önceki yazımız Ölenin Kredi Borcu Ne Olur? yazımızda belirttiğimiz üzere, kredi kullanılırken yapılan hayat sigortasından bahsettik ve bunun krediyi sigortalanmasından dolayı, kredi borcu sigorta şirketi tarafından kapatılır ve vefat edenin mirasçılarına borç kalmaz.

Ancak; Kredi Kartlarından sigorta olmadığı için kredi kartı borçlusunun ölmesi halinde borç yasal mirasçılara intikal eder, yani nasıl ölen kişinin alacakları, malları, paraları varislerine nasıl kalıyorsa kredi kartı borcuda aynı mirasçılara kalır. mirasçılara düşen Bankaya vefat edenin ölüm belgesi ulaştırmak borçlarının durumunu öğrenmek avantajlı olacaktır aksi halde geciken kredi kartı faizini de varislerinden banka alır.

Kart Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yani kredi kartı borcu ödenmek zorundadır. Hatta ödenmez ise Banka tarafından ölen kişinin varislerine icra dahi yollayabilmekte ve yapılan ekstra masraflarında mirasçılarından almaktadır.

Yasal varislere kalan borçtan kurtulmanın tek yolu retti Miras yapmaktır ki bu durumda da tüm mirası ret etmiş olursunuz. Ancak kredi kartı borcu kalan mirastan fazla ise muhtemelen en mantıklı yol retti miras yapmak olacaktır. Bunun içinde hukuki destek lamanız gerekir en azından bir avukat marifeti ile yapmak daha kolay olacaktır.

Kredi kartı borcunu ödeyecekseniz yasal varislerinin bankaya kişinin ölüm belgesini iletmesi gerekir ve daha ayrıntılı bilgi için banka ile irtibata geçmesi en mantıklısı olacaktır, Kredi Kartı Borcu çok fazla ise bankadan borcu taksitlendirme veya yapılandırma talep edilebilirsiniz, ancak genelde bankalar borcun tamamen kapatılmasını isteyebilmektedirler.

Kısacası Ölenin Kredi Kartından kurtuluş yoktur, ya ödenecek, yada yukarıda izah edilen şekilde retti miras yapmaktır yapılırken de ne gelir ne gider iyi hesaplamakta yarar vardır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin