Ana sayfa Banka Haber Okullarda Yetiştirme Kursları Açılacak mı?

Okullarda Yetiştirme Kursları Açılacak mı?

0
Okullarda Yetiştirme Kursları Açılacak mı?

 

Milli Eğitim Bakanlığı Yetiştirme Kursları Yönergesi çerçevesinde ve belli bir ücret karşılığında öğrencilerin bilgi eksikliklerini giderme, yeteneklerini geliştirme, derslerdeki başarılarını artırma ve sınavlara daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olmak üzere okullarda aynı okul öğretmenleri veya yeterli olmaması halinde diğer okullardan belirlenecek öğretmenler tarafından yetiştirme kursları açılmaktaydı.

 

kurs ders ücreti;

Okullarımızda kurslar Başlamış olup öğretmen girdiği ders saati kadar normal ekders ücreti ödenecektir, hafta sonu açılan kurslarda ise; %10 fazla alınacaktır.

Okul idaresine herhangi bir ödeme olmayacaktır, sadece hafta sonu açılan kurslarda bir kişiye Müdür veya Müdür yardımcısına 2 saat ücret ödenecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı dershanelerin kapanma sürecinde öğrencilerin ek ders ihtiyacını ücretsiz karşılıyor. Türkiye genelinde 2.5, İstanbul’da 1 milyon

AVCI: DERS SAATİ ÜCRETİ ARTACAK

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okullarda açılan takviye kurslarına 2 milyon 5 bin öğrencinin müracaat ettiğini bildirdi. Avcı, 100 bine yakın öğretmenin görev aldığını, Bakan Avcı, “Öğretmenlerimizin bu kurslara gösterdikleri ilgiye müteşekkiriz. Ancak ücretleri yeterli bulmuyoruz. Bu nedenle Maliye Bakanlığı ile görüştük. Ders saati olarak 9 lira 45 kuruş ödeniyor. Biz onu hiç olmazsa 2 katına çıkarılmasını talep ettik. Öğretmenlerimizin fedakarlığına biz de küçük de olsa bir katkıda bulunmak için böyle bir düzenleme yapacağız” şeklinde açıklamada bulundu.

Bilindiği üzere dershanelerin kapatılma süreci beraberinde okullarda açılan yetiştirme kursları konusunda da sorular oluşmaktadır, orta da duran bir yönerge var ve halen yürürlükte, ancak mevcut eğitim politikasına bakıldığında ise bir nevi dershane modeli olan ücreti öğrenci velisi tarafından karşılanan yetiştirme kursları da mevcut eğitim politikası ile çelişmektedir.

Dershanelerin kaldırılma süreci öğrenci velilerine getirdiği maddi külfet ve amacı dışında ticari bir sektör haline gelmesi ve benzer sebeplerden dolayı eğitimde dershane politikasında radikal değişikliklere gidilmiş ve nihayetinde 2014-2015 eğitim öğretim yılı için dershaneler son defa öğrenci kayıtları yapmışlardır.

Gelelim konu başlığımızda olan Yetiştirme Kurtlarına, okullarda açılan yetiştirme kurslarının ücret hesapları o yıla ait mevcut memur maaş katsayısının gece öğretimi için öngörülen katsayının (140) çarpımından oluşan tutarın 1/6 sı bir saatlik ders ücreti olarak belirlenir. (örnek kesaplama : 0,076998×140/6=1,79) TL olarak saatlik ücret çıkar yaklaşık 1,80 TL olarak çıkan ücret bir dersin bir saatlik ücreti olup okulda 4 ders alan bir öğrenci asgari haftalık bir dersi 4 saat alsa bile bir dersin yıllık maliyeti yaklaşık 200 ile olarak değerlendirse yıllık 800 tl ye yakın bir maliyet çıkmakta ve dershanelerden farkı kalmamaktadır.

Peki, ne olacak okullarda ücretli yetiştirme kursları açılmayacaksa, öğrenci velileri öğrencilerinin eksiklerini nerden tamamlayacak, çözüm nedir, işte burada devreye Halk Eğitim Merkezleri tarafından okullarda Ortaöğretim ve Lise düzeyinde yetiştirme kursları açılacak ücretlerde ek ders olarak ödenecektir yani daha önce veliler tarafından ödenen ücretler artık devlet tarafından ödenecektir.

Yani şimdi ise dershane yerine ücretsiz kurslar açılacak olup ekim ayının ortalarında başlaması beklenen ve bir dönemde 36 saatten az 76 saatten çok olmayacak şekilde kurslar açılacak olup aynı okul öğretmenleri tarafından kurslar verilecektir. Hafta içi saat 22:00 ye kadar okullar açık olacaktır.Kurslar, isteyen öğrenciye ise hafta sonları kurslarına devam edebileceklerdir. Öğrenci Velisi Kesinlikle ücret ödemeyecektir.

Buna ilişkin bir diğer çalışma ise hatta buna müjde demek daha doğru olacaktır, ek ders yönetmeliğinde değişikliğe ilişkin yürütülen çalışmada bu tür kurs görevlendirmelerinde, ödenecek ek derslere ilişkin ödemelerin arttırılması çalışması devam etmektedir, hatta kursların saatlik ücretinin brüt 20 TL olması beklenmektedir Ancak Ekders yönetmeliğinde yapılacak değişiklik beklenmektedir ve halen çözüm beklemektedir.

Yetiştirme kursları meselesinin bir an önce çözüme kavuşması gerekmektedir, görev ve sorumluluk noktasında, her kurum üstüne düşeni yapmalı, parası olan zaten bir şekilde özel ders vb şekilde öğrencisinde eksik gördüğü yerleri tamamlayacaktır. Ancak dar gelirli insanların destek eğitimine okul sonrası derslere ihtiyacı vardır.

Son olarak ta ekleyelim, İlkokullara Halk Eğitim Merkezleri tarafından kurs desteği sağlanmayacaktır. Bunun bilinmesi gerekmekte ancak geçmiş dönemlerde İlkokullarda da yetiştirme kursları açılmakta ve rağbet konusunda baya iddialıydılar, soru onlar ne olacak İlkokullarda yetiştirme kursları açılacak mı? kurs ücretlerini kim karşılayacak, beklide açılmayacak, şimdilik muamma olarak görünmektedir.
Her ne kadar değişen eğitim politikasının temel amacı sınav ve yarış psikolojisinden öğrencilerinizi korumak olsa da, genç nüfusu fazla olan öğrenci sayısı dünya ortalamasında hayli yüksek olması rekabetçi bir ortam doğurmaktadır, rekabet demek daha çok çalışmak, daha çok destek ve daha çok maliyet oluyor.

İşin aslı radikal politika değişiklerinin bir anda hayata geçmesini beklemekte biraz iyimserlik olur, bu tür değişimler özellikle eğitim alanında yapılan değişiklikler zamanla meyve verir,

Örnek; politika değişmesine rağmen halen bir çok ilimizde proje adı altında deneme ve seviye sınavları yapılmakta okullar ve ilçeler sıralamaya tabi tutulmakta öğrenci ve okullar yarış içine sokulmaktadır. Bu tür uygulamalar bir çok ilde ve ilçelerimizde yaygın olarak uygulanmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin