Kapalı

Öğrenim Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Pek çok üniversite öğrencisi için oldukça önem teşkil etmekte olan bir konu olan Öğrenim Kredisi; T.C. uyruğuna mensup olan yüksek öğrenim öğrencilerinin sosyo-ekonomik açıdan gelişimlerine katkı sağlayabilmek adına sürdürmekte oldukları yüksek öğrenim kurumunun belirlenmiş olan öğrenim süresince verilmekte olan, zorunlu hizmet yükümlülüğü kapsamına ait olmayan borç paradır.

Öğrenim kredisine ait borç hesaplanırken; öğrenciye verilmiş olan tutar, Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksi üzerinde meydana gelen artışlar da ilave edilir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanabilecek Olan Kişiler

  • Lisan öğrenimi gören öğrenciler,
  • Ön lisans öğrenimi gören öğrenciler,
  • Yüksek lisans öğrenimi gören öğrenciler,
  • Özel durumu( şehit, gazi, yetim vb.) olan açık öğretim öğrencileri,
  • İki yıllık üniversiten mezun olup ara vermeksizin, dört yıllık üniversiteye dikey geçiş hakkı kazanan öğrenciler,
  • Vakıf üniversitelerinde öğrenin gören öğrenciler,
  • İkinci öğretimde eğitim almakta olan öğrenciler.

Öğrenim Kredisi Başvuru Aşamaları

Üniversiteye ilk kaydını gerçekleştirmekte olan, dikey geçiş ve lisans öğrencilerinin öğrenim kredisi için başvurmaları gereken adres; www.kyk.gov.tr web sitesidir.

Burs için başvuran öğrencilerden talep edilmekte olunan belge öncelik belgesidir. Gerek görülen diğer bilgilere erişim diğer kurumlar arasında web ortamında sağlanan ilişkilendirme ile gerçekleştirilmektedir.

Edinilen bilgi ve belgeler doğrultusunda kendi bünyesinde değerlendirme gerçekleştiren kurum tarafından her başvuru için onay çıkmayabilmektedir. Onaylanan başvurular ise yine www.kyk.gov.tr adresinde öğrencilere duyurulmaktadır. Öğrenim kredisine hak kazanan öğrenciler kurumun web sitesi üzerinde kazandıklarına dair duyurudan haberdar olmalarının ardından; bulundukları bölge içerisinde bir notere müracaat ederek internet ortamı üzerinden kredinin geri ödenimine dair senet yaptırması gerekmektedir.

Öğrenim bursu ya da kredisi almaya hak kazanan öğrencilere ödemeleri her ayın 7’sinde Ziraat Bankası şubeleri ve ATM’leri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top