Ana sayfa Banka Haber Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

0
Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

Eğitim hayatı, oldukça uzun ve zordur. Masrafı ise hem ailelerin hem öğrencilerin belini büker. Bazı öğrenciler rahatlıkla birkaç firmadan burs alırken, bazı öğrenciler için burs çıkmaz. Oysa ailesinden ayrı olarak farklı bir şehre yerleşen ve kira, fatura, yol parası gıda gibi birçok ihtiyacı olan öğrencilerin, paraya her zamankinden fazla ihtiyacı vardır. Özellikle harçların yatırılması gerektiği dönemde, öğrencilerin masrafları aile bütçesini dahi zorlamaktadır. Çeşitli bankaların, öğrenciler için kredi paketleri hazırladığı bilinmektedir. Geri ödeme şartları bir birinden farklı olan eğitim kredisi paketlerini seçerken, her bankanın uygulamalarını kaydetmek ve sonrasında avantajları mukayese etmek, karlı çıkmanızı sağlar.

Öğrencilerin tek olarak yaptığı kredi başvurusu, genellikle olumsuz sonuçlanır. Ancak aynı bankadan, en az 2-3 yıl kredi kartı kullanan ve ödeme dengesi sağlayan öğrenciler için bankaların istisnai uygulamaları vardır. Kredi notunun yüksek olması sebebi ile düşük limitli kredilerden öğrencilerin yararlandırıldığı bilinmektedir. Bu ise genellikle özel bankaların müşteri politikasıdır. Denizbank, Finansbank, Halkbank gibi özel bankaların öğrenci kredileri araştırılmalıdır.

Öğrenciye verilen krediler, daha çok burs veya eğitim kredisi niteliğindedir. Bazı şartların yerine getirilmesi koşulu ile alınan bu krediler, aile desteği ile çekilebilmektedir. Öğrencilerin kredi çekebilmesi için diğer yöntem, aile fertlerinden birinin ihtiyaç kredisi çekmesidir. Fakat eğitim kredilerinin faiz oranları daha makul olduğu için, bu krediye yönelmek daha avantajlı olacaktır.

Öğrencilerin kredi çekebilmesi için, birçok belge gereklidir. İlk olarak gelir beyanı, en az 3-4 aylık sigorta, ipotek olarak gösterilebilecek gayrimenkuller gibi belgeler, banka tarafından istenir. Hatta bazı durumlarda kefil aranabilmektedir. Part time çalışan öğrencilerin, geliri ve sigortası bulunduğu için kredi çekmesi çok daha kolaydır. Çalışan öğrencilerin ödemeleri dengeli olduğu için, kredi notu da yüksek çıkar. Hemen her banka yarım gün dahi olsa çalışan öğrenciler için, kredi vermektedir.

Öğrencilerin kredi çekebilmesi için, en önemlisi aile desteğidir. Ailenin gelir beyanı, kredinin çok daha kolay çıkmasını sağlar. Hatta aile fertlerinden birinin üzerine kredi başvurusu yapmak, istenilen miktarda kredinin çok daha kolay olarak çıkmasını sağlayacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin