Ana sayfa Banka Haber Öğrenci İçin Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Öğrenci İçin Banka Hesabı Nasıl Açılır?

0
Öğrenci İçin Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Ailesinden uzak şehirlerde öğrenimini sürdüren öğrencilerin, bankacılık işlemelerini sık kullanması kaçınılmazdır. Düzenli olarak ailesinden gelen para ile geçimini sağlayan öğrenciler, her kuruşun hesabını yapar. Bankaların uyguladığı hesap kullanım ücreti ise parası kısıtlı olan öğrencileri, bir hayli tedirgin edecektir. Üstelik sık olarak havale veya EFT yapan öğrenci kartları, gelen parada bir hayli fazla kesinti yapar. Bu sebeple öğrenci hesabı açtırmadan önce kapsamlı araştırma yapmak, tüm bankaların uygulamalarını araştırmak hatta listelemek büyük önem kazanır.

Öğrenci kartı çıkarttırmadan önce;

  • Banka tarafından, hesap kullanım ücreti alınıp alınmadığına dikkat etmek gerekir.
  • Her bankanın, hesap kullanım ücret limiti farklıdır. Hiç hesap kullanım ücreti almayan banka veya en hesaplı hesap kullanım ücreti alan bankaların, tercih edilmesi gerekir.
  • Öğrenci kartlarından yapılan, havale veya EFT ücretleri dikkatli araştırılmalıdır. Bazı bankaların, başka kesinti yapmasa bile, havale veya EFT den çok fazla ücret aldığı bilinmektedir. Bu durum elinize geçen para miktarını düşürecektir.

Hem bazı özel bankaların, hem bazı devlet bankalarının, öğrenci kartı için hesap kullanım ücreti alması mümkündür. Öğrenci kartından hesap kullanım ücreti almayan bankalar mevcuttur. Bu bankalar araştırılarak, sonrasında kart başvurusu yapmak gerekir.

Öğrenci kartı çıkarttırmak için, ikametgâh belgesi, kimlik ve öğrenci olduğunuzu kanıtlayan belgenin, bankaya iletilmesi gerekir. Banka tarafından incelenen belgeler, hemen işleme alınır ve hesap açılır. Aynı anda internet bankacılığı da kullanıma açılır. Böylece havale ve EFT gibi işlemleri oturduğunuz yerden yapma olanağı oluşacaktır. Anında hesaba para yatırılması mümkündür.

Öğrenci kartının elinize ulaşması ise 2-5 gün sonunda gerçekleşir. Fakat öğrenci kartından faydalanmak için, belirli bir yaş sınırlaması vardır. Yaş sınırlaması ise her bankaya göre değişir.

Öğrenci kartları ile alışveriş yapmakta mümkündür. İçinde para olduğu sürece alışveriş için kullanılabilir. Fakat kredi kartlarında olduğu gibi taksit yapılmaz. Alışveriş ücreti, nakit olarak çekilir. Öğrencilerin, zaman sınırlaması nedeni ile internetten sık alışveriş yapması mümkündür. İninal kart ile birlikte açılan öğrenci hesabı sayesinde, internetten güvenli alışveriş yapmak mümkün olur.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin