Kapalı

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Malum hepimizin kredi kartı var peki, kredi kartı ödenmez ise ne olur? Geciken kredi kartı borcu ne olur? Asgari ödeme miktarını yatırmazsak sıkıntı olur mu? Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım? Öncelikle Kredi Kartını kullanırken yine bizim ödeyeceğimizi unutmamalıyız, ayrıca bedava da değildir en fazla 30 gün sonra harcadığımız tutarı banka isteyecektir bizden. Birde taksit olayı varki içler acısı duruma düşmemizi sağlayan asıl kredi kartı tuzağı burada gizli onu da al bunu da al şunun yenisi çıkmış, şunun daha güzeli derken küçük te olsa biriken taksitler neredeyse kredi kartı borcunun yarısı geçmiş durumdadır. Ve bunun kaçınılmaz sonucu ödeme güçlüğü.

Öncelikle kredi kartı borcunun tamamını ödemek en güzeli, olmuyorsa mutlak surette asgari ödeme tutarını yatırmak gerekir, asgari ödeme tutarının bir lira altı dahi yatırılsa Bank tarafından aranmak suretiyle uyarı almanız mümkündür.

Asgari ödeme tutarını da yatırmadınız peki o zaman süreç nasıl işler

Öncelikle on gün içinde banka tarafından sms ve aranmak suretiyle ödemenizin yapılmadığı hatırlatılır, eğer ödeme yapılmaz ise on beş gün sonra limitiniz olsa dahi kredi kartınız kullanıma geçici olarak kapatılır (ödeme yapılması halinde 12 saat içinde tekrar kullanıma açılır) ancak 15 günlük sürede de ödenmez ise Bankanız tarafında aranırsınız sürekli yatırmanız konusunda hatırlatma yapılır ve Kredi Notu nuzun bozulacağı bahisle telkinlerde bulunulur. Bir sonraki hesap kesim tarihine kadar ödenmez ise kredi notunuza eksi şekilde yansır.

Ayrıca banka size taksitlendirme yeniden yapılandırma teklifinde bulunabilir bunu siz de talep edebilirsiniz ancak kredi notunuzun çok düşük olması veya banka size böyle bir öneride de bulunmayabilir. Ancak yapılandırma yaptığınız halde de ödeme yapılma ise aşağıda izah edilen süreç devam eder.
Ödenmeyen Kredi Kartı borcu ekstre tarihi baz alınarak 60 gün sonra tarafınıza Noter aracılığı ile son kez ihtarname çekilir ve size borcun ödenmesi için 30 gün süre daha verilir bu süre de ödenmez ise Kredi kartı borcu yasal Takibe alınır ve Banka Hukuk Bürosuna Devredilir artık Avukatlar sizin hakkınızda Kredi Borcunuz, Avukatlık Masrafları, Dosya Masrafları ve İcra Müdürlüğü Masrafları ile birlikte hacze karar verilir Toplam oluşan bakiye tamamen sizden isteniz İcra Müdürlüğünden size gelen borç tebliğinden itibaren 7 gün daha süre verilir ve sonunda maaşınıza icra gelir yasal olarak 4/1 olark kesinti yapılır ancak siz isterseniz daha fazla da kesilmesi sağlayabilirsiniz. Maaşınız yok ise adınıza kayıtlı menkul ve gayri menkullere banka hesaplarınız icra konması da mümkündür, hatta hiçbir gelir beyan edemez iseniz hapis yolu da görünebilir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top