Ana sayfa Kredi Notu Ödenmeyen Ek Hesaplarda Kredi Notu Düşer mi?

Ödenmeyen Ek Hesaplarda Kredi Notu Düşer mi?

0
Ödenmeyen Ek Hesaplarda Kredi Notu Düşer mi?

Bankaların vadesiz hesaplarınıza tanıdığı ve hesabınızda paranız kalmasa bile belli bir limite kadar nakit avans kullanabildiğiniz ve hesabınıza her para girişinde borcunu otomatikman tahsil eden hesaplara hepinizin malumu ek hesap denilmektedir. Vadesiz hesapta para kalmadığı zaman nakit ihtiyaçlar veya aylık ödemeleri gerçekleştirmek için ek hesaptan kullanılan ancak ödenemeyen borçlar kredini notunu ne kadar etkilediğini? Kredi notunun düşürüp düşürmediği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Findeks kredi notu hesaplamaları yapılırken tüm bankacılık işlemleri tek tek incelenir ve 5 temel faktör üzerinden hesaplama yapılır. Kredi notu hesaplanırken esas alınan ve en büyük etkiye sahip olan madde Kredi, Kredi Kart ve banka kartları ödemeleridir. Kredi notu derecelendirmesinde %30’luk gibi büyük bir etkiye sahip olan bu değerlendirme kriterinde yer alan banka kart borçlarının ödenme performansı kredi notunu yakından ilgilendirmektedir.

Zamanında ödenmeyen veya eksik ödeme yapılan ek hesaplar, kredi notunun düşmesine neden olacaktır. Kredi kartlarında borç ödenmeme durumunda bankalar nasıl bir tavır alıyorsa ödenmeyen ek hesaplar için de aynı muameleyi yapmaktadırlar. Ödenmeyen ek hesap borçları için günlük gecikme faizi işlemektedir. Yine 90. güne kadar ek hesap borcunu ödemeyen hesap sahibi hakkında bankalar yasal takip sürecini başlatmaktadırlar. Yasal sürecin son aşaması olan ve ödenemeyen ek hesap borcundan dolayı icra takibi başlatılan kişilerin isimleri kara listeye dâhil olacağı için kredi notu dibe boylayacak ve çok riskli müşteri tipi özelliğini alacaktır.

Gördüğünüz gibi ödenmeyen ek hesaplarda nelerle karşılaşılacağı ve kredi notunun nasıl en düşük seviyelere indiğini görmüş oluyoruz. Ek hesaplarda ki günlük gecikmeler bile kredi notunu olumsuz etkileyecektir. Yine dönem sonunda dönem borcunun tamamının ödenmemesi, asgari tutardan daha yüksek ödemeler yapılsa bile kredi notunun düşmesine neden olacaktır.

Buna karşılık alışverişlerde nakit para yerine paraların kredili mevduat hesaplarına yatırılması ve bankomat kartıyla yapılacak harcamalar da kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır.  Sözün özü; hangi banka ürününü ve hizmeti kullanırsanız kullanın zamanında ödeme yapılmayan ve tam ödeme yapılmayan işlemler kredi notunun düşmesine neden olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin