Ana sayfa Banka Haber Ödenmeyen Ek Hesap Ne Olur?

Ödenmeyen Ek Hesap Ne Olur?

0
Ödenmeyen Ek Hesap Ne Olur?

Bankaların sunmuş olduğu bir diğer kredi hizmeti olan ve çeşitli isimler adı altında sunulan ek hesap, maaş eksisi, esnek hesap, artı para, avans hesap, kurtaran hesap, Kredili Bankomat gibi vadesiz hesabımıza bağlı olarak belirli limitler dahilinde nakit para hizmeti verirler.

Öncelikle bu hesapların çalışma mantığına bakacak olursak bu ek hesaplardan para kullanma vadesi 30 gün yani bir aydır. ve genelde içinde bulunulan ayın son günü hesap kesim kesim tarihi olarak belirlenir. Bankalar tarafından Vadesiz Kredili Mevduat Hesabı olarak adlandırılan bu hesaplar ayın son günü oluşturulan Kredili Hesap Özeti ile birlikte 15 gün sonrasına son ödeme günü olarak belirlenir.

örneğin, İş Bankası ek hesap kullanan bir müşteri, Hesabını eksi bakiyedeyken Ek Hesabınızın bağlı olduğu vadesiz hesabınıza herhangi bir para girişi olduğunda hesap otomatik olarak krediyi kapatır. Kullandığınız krediye sadece kullandığınız gün kadar faiz işler.

Ek Hesabınızın faiz ödemelerini başvuru sırasında belirleyeceğiniz gün de ödeyebilirsiniz.  kullandığını kredinin faizi için, bir sonraki ay faiz ödeme gününde, vadesiz hesabınızda faiz borcunuzu karşılayacak tutarın bulundurulması yeterlidir. Hesabınızın eksi bakiyeye düştüğü tarihi izleyen faiz ödeme gününde hesabınızı artı bakiyeye geçirmeniz halinde ek hesabınızı kesintisiz kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kısaca bu tür kredili mevduat hesaplarında kullandığınız tutarı ödeme günü geldiğinde ödediğiniz taktirde aynen  geri çekebilirsiniz örnek 500 TL kullandınız bir ay sonra 512 TL gibi bir bakiye oluşur ve bunu yatırmanız halinde tekrar ek hesabınızdan 500 TL çekebilirsiniz.

Ek hesapların ödenmemesi durumunda hesabınıza bloke konur ve kullanmanız mümkün değildir. hatta üç dönem üst üste ödenmemesi halinde icra takibine kadar gidebilir. Aslına Ek Hesaplar genelde maaş hesaplarından açıldığı için her düzenli maaş yatması nedeniyle faiz kesilir ve sürekli kullanmaya devam edilir.

Yeri gelmişken bu tür hesapların yani ek hesapların faiz oranlarına da değinirsek aylık faiz oranı 2,02 olarak görünüyor bu genelde tüm banka ek hesaplarında aynı oranı görmek mümkün yani 1000 TL için bir sonraki ay 11 TL fazladan ödersiniz. Ancak ek hesap ödemeleri geciktiği zaman faiz oranları değişir. Kredili Mevduat Gecikme Faizi 2,52 den hesaplanır.

Eğer ek hesap borcunuzu ödemez iseniz banka yasal yollarla sizden talep eder. eğer 3 ay üst üste ödenmez ise icra müdürlüğünden size yazı gelmesi kaçınılmazdır. ek hesap icraya düşer ve icra masrafları ile birlikte borcunuz da katlanır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin