Kapalı

Ödenmeyen Borçlardan Dolayı Kefile İcra Gelir mi?

Kredi kart veya tüketici kredilerinden dolayı kişinin kredi notunun düşük olması veya bankanın istediği şartların yeterli olmadığı durumlarda müşterisinin taleplerine olumsuz cevap verebilir. Bankalar böyle durumlarda müşterisinden kefil veya kefiller talep edebilir. Peki, kefil veya kefillerin, kefil oldukları borçtan dolayı kendilerine icra takibi yapılabilir mi?

Yazımıza önce kefilin tanımından başlayalım. Kefil, bankalar için bir garantidir. Kefiller, bir başkasının borcu için atmış olduğu imzalardan dolayı, o kişinin ödenmeyen borçlarından sorumlu olur. Kısacası, kefil’’ İmza atmış olduğum borç ödenmediği zaman yapılacak tüm yasal yaptırımlara razıyım’’ demek istiyordur. Kefil, oluşan borçtan dolayı, borcun belirlenen sürelerde ödenmesi durumunda bankalar, kefilin borcu ödeyebilecek güce sahip olup olmadığına bakarlar.

Eğer ki kefil, borcu ödeyebilecek ise banka, öncelikle borçlu yerine önceliği kefile verir. Borçlu ile uğraşmaktansa daha müsait olan kefilin üzerine gitmek bankaların tercihi olacaktır. Çünkü üzerine gidilen kefil, borcun ödenmesi için kefil olduğu kişiye baskı yapacaktır. Bu baskı bankaların açıkçası işine gelir. Bankalar, asıl borçluya borcunun ödenmesi için yasal takip yapabilmesi için yasal süreyi beklemek zorundadır. Yasal takip süresi başladığında, borcun ödenmesi için borçlunun dosyası hukuk servislerine gönderilir. Eğer ki borçlunun borcu ödeyebilecek maaş veya üzerine kayıtlı taşınır, taşınmaz malları yoksa borcun tahsili için ikinci adres olan kefile yönelir.

Asıl borçluya uygulanacak tüm yasal işlemler kefile de uygulanır. Kefilin varsa maaş veya üzerinde ki mal varlıklarının icra yoluyla alınmasına veya tahsil edilmesi sağlanır. Kefilin, bankanın kendisine uyguladığı bu yolu ret etme hakkı yoktur. Ancak, kefil olduğu borcun ödenmesi sonrası, kefil olduğu kişiye kendisinden tahsil edilen borç miktarını tahsil etmek için Borcun Tahsil Davası açabilir. Dava sonrası, alacakların tahsili için icra yoluyla parasını alma hakkı bulunmaktadır.

Kefil, sadece kefil olduğu borçlardan dolayı sorumludur. Kefil olduğu kişinin diğer borçlarından sorumlu tutulamaz. Bazı uyanık bankalar, yasal takip başlattıkları müşterilerinin borcu için o müşterisine daha önce kefil olmuş kişilerden borcun tahsil edilmesi yoluna gitmektedir. Böyle bir uygulamanın yasal bir dayanağı yoktur.

Yazımızın sonunda, kefil olurken bir değil en az om defa daha düşünmek lazım. Arkadaşlık, akrabalık ilişkilerinden dolayı kefil olan ama bu kefillik yüzünden mağdur olmuş, aile hayatı bozulmuş, psikolojisi altüst olmuş birçok mağdur insanın olduğunu lütfen unutmayınız.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top