Ana sayfa Evde Bakım Parası Ocak 2018 Evde Bakım Parası Yattı Mı? (Yatan İller Hangileri)

Ocak 2018 Evde Bakım Parası Yattı Mı? (Yatan İller Hangileri)

0
Ocak 2018 Evde Bakım Parası Yattı Mı? (Yatan İller Hangileri)
evde bakım parası 2018

2018 ocak ayı evde bakım parası alacak olan bakıcılar, yatan iller hangileri ve maaşların zamlı olup olmadığını merak edebilir. Zira 2018 ayında asgari ücrete gelen zam ile beraber tüm maaşlar artırıldı. Bunlardan biri de evde bakım maaşı 2018 yılına zamlı miktarlar ile girecek.

Evde Bakım Maaşı 2018 Ne Kadar?

Ocak ayı yani bu ay 1027 TL alacak olan engellilere bakan bakıcılar, maaşlarını ziraat bankası vadesiz hesaplarında görecekler. Bir çok bakıcı maaşların zamlı olarak yatacağını düşünse de, zamlı bakıcı maaşları 2018 ayının şubat ayında yatırılacak. Bakım maaşlarının yeni yıldan itibaren şu şekilde olacağı kararına varıldı.

01.01.2018-30.06.2018 döneminde geçerli olmak üzere evde bakım aylıkları 1068 lira olmuştur.

Engelli bireylere bakarak onların hayata tutunmalarında önemli bir yere sahip olan bakıcılar, bu nedenden dolayı devlet tarafından maaşa bağlanmıştır. Bu parayı alanların sayısı ülkemizde 645 bin kişi olmuştur. Bu nedenle bakım parası almak sanıldığı kadar zor değildir. Yapılması gerekenlere baktığımızda ;

Öncelikle engelli bir yakın akrabanın olması zorunludur. Burada engelli olan şahsın sağlık kurulu raporunda ağır engellidir ibaresi yer alması gerekiyor. Bakıma muhtaçlık sınırı miktarı üzerine çıkmayan gelire sahip olmamanız gerekiyor. Zira bu tutarın üzerinde haneye giren gelir olursa, bakım parası alınmaz. Başvurular ise Sosyal hizmetler veya aile politikalar bakanlığı il müdürlüklerine yapılmalıdır.

Ocak 2018 evde bakım parası miktarı : 1027 TL

2018 Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar (Muhtaçlık Sınırı): 967,27 TL

Ocak 2018 Evde Bakım Parası Ne Zaman Yatacak?

Edinilen bilgilere bakanlık ocak 2018 maaşlarını tüm illere eş zamanlı olarak göndermiştir. Ancak kurumdaki (sosyal hizmetler) personellerin maaşları alacak olan bireylerin, gelir tespiti ve durumları gibi işlemleri baz alınması nedeni ile sıra ile maaşları tek tek banka hesaplarına geçmekte. Bu nedenle bakanlıktan çıkan bakıcı paralarının, çoğu illerde eş zamansız olarak yatırılacağını söyleyebiliriz.

Ziraat bankası ise bakım paralarının genelde her ayın 8 ile 24 ü arasında tüm hesaplara geçtiği bilgisi vermiştir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin