Ana sayfa Evde Bakım Parası Nisan 2017 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Nisan 2017 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

0
Nisan 2017 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?
2017 nisan evde bakım maaşı

2017 nisan ayı evde bakım maaşı ödeme tarihleri belli oldu. Söz konusu maaşı almak için öncelikle bakım hizmeti şartlarını bozmamak gerekiyor. Bildiğiniz gibi bakım parasını almanız için öncelikle yakın akrabanızın ağır engelli ve en az %50 raporu olması gerekmektedir. Bununla beraber şartları sağlayanlar her ay düzenli bir şekilde maaş alacaklar.

2017 Evde Bakım Maaşı Şartları

Bir hastanız, özürlü akrabanız veya ağır engelli olan bir yakınına sahip olan bireylere devlet 2 farklı maaş vermektedir. Bunlardan ilki, bakmakla yükümlü olduğunuz kişinin engelli olma yüzdesine göre 3 aylık özürlü (engelli) maaşı vermektedir. Sizlere de buna bakıyorsunuz diye evde bakım hizmeti adı altında bakım maaşı verilmektedir. Tabi devlet bu konuda belirli şartları taşımanızı istiyor. Yani her önüne gelen bu maaşı alamıyor.

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriterinin olması,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım maaşı almanız için sizin ailenizin toplam geliri esas alınarak kişi sayısına bölünüyor. Bu durumda ilgili tutarın gelir şartı dediğimiz 847 TL’nin altında kalması gerekmektedir. Esas alınan asgari ücret 1404 TL yerine 1271 TL olmaktadır. Yani bu tutarın %66,6 sın fazla kişi başına düşen gelir olmamalı. (847 TL)

İkinci kısımda ise bakacağınız kişinin bakıma muhtaç olması yani WC dahil banyo gibi ihtiyaçları yapamayacak durumda olan kişiler esas alınır. Son etkende ise sağlık kurulu raporunda ağır engelli ibaresi geçmelidir. Engel olma yüzdeliği en az %50 olması şartı da aranıyor. Engelli olan birey çocuk ise o ibare yer verilmiyor ve raporun süresi 1 veya 2 yıllık verilmektedir.

Nisan 2017 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Yukarıdaki şartları sağlayan her bireyin banka hesabına aylık olarak maaş yatmaktadır. Nisan 2017 dahilinde maaşların tutarı 960 TL olup, bizlere gelen bilgilere göre maaşların ödeneceği tarihler ise şu şekildedir:

Evde bakım maaşları ödemeleri 10 nisan’da bir kaç ilde başlayacağı (Pazartesi) sonrasında ise 14 nisan 2017 de devam edeceği ve son ödemelerin de 17/19 nisan tarihlerinde tüm illerde biteceği belirtilmiştir.

Maaşlarınızı artık banka hesabınız var ise internet bankacılığı hesabınıza girerek de sorgulayabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin