Ana sayfa Ekonomi Merkez Bankası’nın Ekonomideki Yeri

Merkez Bankası’nın Ekonomideki Yeri

0
Merkez Bankası’nın Ekonomideki Yeri

Merkez Bankası ülkede var olan para piyasası politikalarının oluşturulması ve yürütülmesi ile fiyat istikrarının sağlanması ve gerekli tüm denetimlerin gerçekleştirilmesi amacıyla faaliyet gösteren bir kurumdur. Bu açıdan Merkez Bankası’nın ekonomideki yeri çok önemlidir.Para arzı bir ülkenin ekonomisinde etkin rol oynamaktadır. Bu bakımdan para arzının miktarını kontrol eden ve para arzına dair karalarda birincil derecede karar verme yetkisini bünyesinde bulunduran Merkez Bankası’nın incelenmesi önem taşımaktadır.

Ülkelerin ekonomik yapısı 4 temel unsurdan oluşmaktadır. Bunlar bankalar ve benzeri kuruluşlar gibi finansal aracılar yatırımcılar tasarruf sahipleri ve Merkez Bankası olarak sıralanmaktadır. Bu unsurlar içerisinde Merkez Bankası üstlendiği görev ve sorunluluklar bakımından en önemli öğeyi oluşturmaktadır. Çünkü Merkez Bankası diğer öğelerin bir anlamda üstü belirleyicisi ve denetleyicisi konumundadır.

Merkez Bankası’nın işlevleri açısından ekonomiye destek verdiği noktalardan bir tanesi para piyasalarında istikrarın sağlanmasına yarattığı etkidir. Ülkenin para sistemini kontrol altına alarak ekonomik istikrarın devamlılığını sağlayan Merkez Bankası bu doğrultuda para ve kredi arzını maliyet ve elde edilebilirlik durumunu düzenleyerek ekonomik anlamda başarıyı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra tasarruf sahipleri ve yatırımcıların güven duyacağı kurumların bulunduğu bir ortam için gerekli düzenlemeleri yaparak fon- yatırım dağılımı dengelemeye çalışan bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Devamında da enflasyon işsizlik ve ekonomik gerilemeleri önüne geçilmesi için büyük etkisi olmaktadır.

Merkez Bankası’nın ekonomiye olan etkilerinden biri de finansal aracılar açısından olmaktadır. Ülkede faaliyet gösteren banka ve benzeri finansal kuruluşların kredilendirilme likidite sağlama bankacılık rezervlerini kontrol etme gibi kaynak sağlama faaliyetlerinin yanı sıra denetleme ve gerekli ekonomik durumlarda faiz ve mevduat faiz oranlarında değişikliğe gitme gibi faaliyetleri bulunmaktadır. Bu açıdan ülkenin ekonomisinde yer alan finansal aracıların düzenli ve istikrarlı çalışmasına da büyük oranda destek sağlayan bir kurum olarak nitelendirilmektedir.

Merkez bankası kendi bağımsız kurum kimliğinden başka aynı zamanda devletin finansal danışmanı olarak ta görev yapan bir kurumdur. Devletin maliye politikalarına destek vermesinin yanı sıra devletin fonlarına dair tutma koruma ve ödeme gibi fonksiyonlara Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu noktada da Merkez Bankası’nın ekonomideki önemli rolü ortaya çıkmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin