Ana sayfa Banka Haber Merkez Bankası Zorunlu Faiz Uyguluyor

Merkez Bankası Zorunlu Faiz Uyguluyor

0
Merkez Bankası Zorunlu Faiz Uyguluyor

     Merkez bankası zorunlu faiz uygulayacağını belirtti. Peki bu uygulamaya nasıl başlanılacak? Bankalar zorunlu karşılıkları için merkez bankasına faiz ödeyecekler. Önceden de olan bu uygulama şimdi yeniden gündemde. Bu yılın Kasım ayından itibaren bankalar, Merkez Bankası’na faiz ödeyecekler. Kasım ayında ödenecek olan ilk zorunlu faiz uygulaması 24 Ekim  tarihinde başlayacak ve 24-31 Ekim için ise faiz oranı yüzde sıfır olarak belirlendi.

        Bu oran değişecek mi? Bu faiz oranı sabit kalmayacak tabi ki değişecek bu değişim 2015 yılı olarak söyleniyor. Bu değişiklik ile faiz 2015 yılından itibaren üç aylık periotlar halinde ödenecek ve faiz belirlenmede ağırlıklı ortalamanın fonlama maliyetinin 500 ve ya 700 baz puan eksiği dikkate alınarak faiz oranı uygulanacak. 2015 yılı ile uygulanacak olan yeni faiz oranlı bu şekilde ve zorunlu olarak uygulanacak.

      Dört yıl önce yani 2010 yılında alınan bir karara göre de Merkez Bankası, zorunlu karşılıklara faiz yaptırımını kaldırmıştı ve 2010 yılında böyle bir uygulamaya son verilmişti ancak Kasım ayı itibarı ile bankaların zorunlu faiz ödemeleri yeniden gündeme geldi. Bu ay itibarı ile bankalar faiz ödeyecek ve 2015 yılından itibaren ise son şeklini almış faiz rakamları ile birlikte bankalar zorunlu faiz yaptırımına tabi tutulacaklar. Merkez Bankası tekrar gündeme gelen bu faiz oranları ile işlemlerini daha iyi yürüteceğini planını yapıyor ve bir disiplin ile hareket ediyor.

Merkez Bankası bu uylamayı kaldırmıştı ama tekrar gündeme gelen bir değişiklik ile uygulamayı tekrar sunması akılları karıştırdı. 2010 yılında dört yıl önce bu uygulama alanı son bulmuştu. Tekrar faiz uygulamalarının gündeme geleceği düşüncesi ile hareket edilmeyeceği düşünülüyordu. Ama son kararıyla merkez bankası tekrar faiz uygulaması getirdi ve bu kararla karşılık ayıran bankalara zorunlu faiz yaptırımı uygulayacak.

Merkez Bankası bu değişikliği yaptı ve bu faiz uygulaması için gerçek faiz miktarı 2015 yılında belirlenecek. Şuan da ise faiz uygulaması Kasım ayında başlatılacak. 24 Ekim’de başlayacak olan faiz oranı, 24-31 Ekim’de ise sıfır faizle işlem göreceği söylendi. Ama tabi bu faiz oranı geçici bir oran.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin