Ana sayfa Kredi Notu Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama 2018

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama 2018

0
Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama 2018
kara liste

2018 yılı kara listeye kredi konusunu en fazla merak edilenler arasında. Söz konusu merkez bankası kara liste sorgulama olarak vereceğimiz bilgiler sizlere çok faydalı olmakla beraber, hızlıca konu hakkında yeterli bilgiye sahip olacaksınız. Bildiğiniz gibi banka kredilerine başvuranların sayısı her yıl artmaktadır. Tüketiciler başvurdukları kredilerin faiz oranlarına odaklandığı için faizlerin düşmesi onların işine gelmektedir. Yani ceplerinden daha az kredi faiz parası çıkacak ve daha da rahatlama fırsatını elinde tutacaklar. Ancak herkes almış olduğu kredinin taksitlerini ödeyemeyebilir. Hali ile bu kişiler, banka tarafından kara listeye alınmakta ve bir daha kredi onayı verilmemesini sağlamaktadır.

Kara Listeye Kredi

Bankalardan kredi alarak ev veya araba alabilir veya var olan ekonomik ihtiyaçlarınızı anlık hızlarda giderebilirsiniz. Bu yüzden banka kredilerini tercih edenlerin sayısı fazla olup, faiz oranlarının düşmesine bağlı olarak bu oran daha da artış göstermektedir. Bir banka faiz oranını düşürürse o bankanın kredilerine başvuru sayısında ciddi oranda artış olacaktır. Bu nedenle bankalar ara sıra kredi kampanyaları düzenleyerek, müşteri portföyünü artırmaktadır. Ancak bankaların çoğunluğu her kredi başvurusuna onay vermez. Kendi politikaları (bankalar birliği) gereği kişinin kredi notu, gelir durumu ve sigorta girişine bakarak kararını vermektedir. Kredi notu sayesinde bankalar kişilerin hakkında tüm detaya sahip olacaktır. Yani kredi vereceği kişi, bankaya ne kadar sadık olduğunu gösterir nitelikte bir delil taşımasıdır.

Ülkemizdeki tüm bankalar kredi notuna bakarak, krediye onay verdiğinin altını çizelim. Bu nedenle şahısların da kredi skoruna (kredi puanına) önem vermesi gerekiyor. Bunun için kredi kartı harcamalarını yaparken, ödeyebileceğiniz tutarlarda yapmanız önerilir. Son ödeme tarihi geçen kart harcamalarından dolayı kredi notunuz hızla düşebilir.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi kayıt bürosu diğer adı ile Findeks beraber iş birliği yaptıkları için bu 2 kurumdan da kredi notuna bakabilirsiniz. Kişilerin ödemelerini zamanında yapmaması nedeni ile 3 ay yani 90 gün içinde yasal işlemler başlatılır bankalar tarafından. Bu yüzden bankalar, şahısların bankalar ile geçmişini çözmesi için kredi notuna ihtiyaç duyar. İşte tüm detaylar kredi notu sorgulama sayesinde gerçekleşiyor ve bankaya belirli not çizelgesi veriliyor. Bankalar alacakları için kara listede olanları genelde avukata bildiriyor ve o andan itibaren süreç başlatılıyor.

Bankanın borçlarını tahsil etmek için avukata gönderdiği bu işlem ile beraber bankanın sizin peşinizi bırakacağını düşünmeyiniz. Genelde bu gibi işlemlerde bankalar ile antlaşma yoluna gitmeniz önerilir. Ayrıca mevcut borcu kapatmak için başkasının üzerine kredi çekebilir veya ipotek karşılığında kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi onayı alanlar, borçlarını bu sayede ödeyebilir.

Kredi Limitini Öğren

Kredi limitini öğrenmek isteyen bireyler, ne kadar kredi alacağı konusunda maaşının 15 katına kadar kredi kullanabilir bu ihtiyaç kredisi olmaktadır. Konut kredisinde ise evin değerinin %70 ine kadar bankalar kredi vermektedir. Taşıt kredisi içinde aracın değeri esas alınır. Kredi notunu öğrenmek isteyenler ise banka şubelerinden, findeks.com.tr internet sitesinden bilgi alabilir.

Kara listeye giren bir kişinin kredi onayı alması için 5 yıl süre geçmesi gerekiyor. Bununla beraber bankaların hemen hepsi de kapılarını kapatıyor ve kart bile vermemektedir. Bu demek değildir 5 yıl süre sonunda borcumu ödeyen bir kişi yeniden kredi onayı alacak. Zira ilgili süreç 10 yıla kadar çıkabiliyor.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin