Ana sayfa Ekonomi Merkez Bankası 2016 Kur Politikası

Merkez Bankası 2016 Kur Politikası

0
Merkez Bankası 2016 Kur Politikası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2016 yılında da dalgalı döviz kuru rejimi uygulamasını sürdürmek istemektedir.Piyasadaki arz ve talep koşulları tarafından belirlenen döviz kurları ise dalgalı kur rejimine göre belirlenmiştir.Uluslararası gelişmeler ve beklentiler, ekonomik temeller, uygulanan para ve maliye politikaları ise dövizde meydana gelen arz ve talebini belirlemekte kullanılacaktır. TCMB nominal ya da reel kur hedeflerini uygulamakta olduğu kur rejimine yansıtmayacaktır.Ayriyetten TCMB Türk lirasının aşırı değerlenip, aşırı değer kaybı yaşamaması için yani dengeyi sağlamak için piyasalarda gücünü hissettirecektir. Döviz kurlarında sık rastlanan aşırı dalgalanmaları ise TCMB yakından takip edecektir.

Piyasa koşullarına göre günlük olarak ilan edilecek olan komisyon oranını Döviz Depo Piyasasında TCMB tarafından tanınan limitler çerçevesinde bankalara 1 hafta vadeli döviz likiditesi sağlayabilecektir.Diğer yandan ise bankalar, TCMB tarafından tanımlanan limitler ölçütünde TCMB’ye 1 ay boyunca vadeli döviz depo getirebileceklerdir. Yine aynı şekilde konusu bahis olan oranlar piyasanın günlük koşullarına göre ilan edilecektir.

Piyasa koşullarına göre günlük olarak ilan edilen faiz oranları çerçevesinde 5 Mayıs 2015 tarihinden itibaren bankalar ve finansman şirketleri zorunlu karşılık olarak tutulan ABD doları,rezerv opsiyonları ve serbest hesaplara faiz ödyecektir. Ve yine bankaların ve finansman şirketleriniz TCMB tarafından bloke zorunlu karşılık ve ihbarlı döviz meduat hesaplarında tutuan Euro cinsindeki hesap bakiyelerinde %0 komisyon uygulaması gerçekleştirecektir.İhtiyaç halinde gerekli görülen Enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin döviz ihtiyacı T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve TCMB tarafından karşılanacaktır.

TCMB 2016 yılında da gerekli önlemleri alabilmek adına döviz piyasasını ve döviz likiditesinin dengelenmesi için döviz arz ve talep gelişmelerini yakından takip edecektir.Piyasadaki derinliğin kaybolmaması için spekülatif davranışların sonuç olarak doğurduğu kurlardaki istikrarsiz fiyat oluşumları ve aşırı dalgalanma durumlarında piyasaya esnek ihaleler şeklinde veya doğrudan müdahale etme yetkisine sahip olacaktır.

2016 yılında da TCMB ile döviz ve efektif piyasalarda işlem yapabilme yetkisine sahip bankalar tarafından uygulanan döviz karşılığı efektif işlemleri geçerliliğini sürdürecektir.Rezerv opsiyon mekanızmasının (ROM) istikrarcı özelliğini kuvvetlendirmek hedefiyle, Türk lirası mükellefiyetleri için ROM kapsamında tutulacak dövizlerin fiyatlarının ve miktarlarının belirlenmesinde mükellefiyet tarihi itibarıyla geçerli olan döviz kurları yerine, kurulum başlangıç tarihinden önceki günler ile alakalı kurların ortalamasının kullanılması yönünde bir düzenleme gerçekleştirilebilecektir.

TCMB, 2016 yılında da ülkemiz döviz piyasasının ideal bir şekilde uygulanabilmesi için finansal istikrarın yani fiyat istikrarı için gerekli önlemleri almaya devam edecektir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin