Ana sayfa Ekonomi Merkez Bankası 2016 Faiz Politikası

Merkez Bankası 2016 Faiz Politikası

0
Merkez Bankası 2016 Faiz Politikası

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), para politikası kararları, Para Politikası Kurulunun daha önceden yayınladığı bir tarih çizelgesinde yapmış olduğu aylık toplantılarda oy çoğunluğuna göre almaktadır. Faiz kararları ileri dönemdeki enflasyon görünümüne odaklanılarak, orta dönemli bir bakış açısıyla alınmaktadır. Kısa dönem dış yönlü şokların enflasyonun üzerinde yarattığı geçici nedenlere direkt olarak tepki verilmemekte ve orta dönemli hedeflere değinilerek verilecek olan tepkinin zamana yayılması ölçüsü benimsenmektedir.

Bu bakış açısıyla, Para Politikası Kurulu faiz kararlarını toplam arz talep dengesi, maliye politikasına ilişkin çizelgeler, parasal çizelgeler ve kredi büyüklükleri, ücret ,istihdam, birim maliyet ve verimlilik gelişmeleri, kamu ve özel sektör fiyatlama davranışları, enflasyon beklentileri, döviz kurları ve bunların etkilenebileceği diğer faktörler, olabilecek dış yönlü şokların analiz edilmesi ve TCMB tarafından geliştirilen ekonomik tahmin sisteminden elde edilen bilgileri içeren kapsamlı bir bilgi topluluğundan yararlanılarak alınmaktadır.

TCMB faiz oranında yapılacak olan değişikliği enflasyon üstündeki etkilerini dört farklı açıdan görebilmekteyiz;

• TCMB faiz oranlarında yapmış olduğu bir değişiklik, diğer finans kurumları ve bankaların yürürlükteki faiz oranları üstünde etkili olur.

• Bankalardan alınacak olan kredi miktarlarının ve hisse senedi, döviz gibi varlıkların fiyatlarındaki değişime piyasa faiz oranları sebep olmaktadır.

• Yurt içindeki faiz oranları ile yurt dışı faiz oranları arasındaki etkileşimi ve ülkeye giren yabancı sermayeyi faiz oranlarına ilişkin alınan kararlar etkilemektedir.

• Faiz oranlarına yönelik alınmış olan kararlar buna mütevellit beklentileri, beklentiler ise ileriye dönük olan kararları etkilemektedir.

Fakat, ülke ekonomisinin faiz oranlarında yapılacak olan değişimlere uyum sağlaması zaman almaktadır.Dört farklı açıklamadan bazıları etkisini diğer açıklamalara nazaran daha hızlı gösterebilmektedir. Bu etki ise politika değişikliklerinin anlaşmalara ne kadar sürede yansıyacağı ve kişilerin tüketim alışkanlıklarını ne kadar sürede değiştirebileceği gibi unsurlara göre değişebilmektedir. Politika değişiklerinin etkileri daha zayıf olmasının sebebi, genellikle ekonomide geçmişteki enflasyon oranına bakarak karar alma alışkanlıklarından kolay vazgeçemeyen ülkelerdir.

Para politikasının temel yapı taşı olan Enflasyon Raporu tarafından güncel enflasyon tahminleri üç ayda bir yayımlanarak ilan edilmektedir. Buna binaen raporda, gelecekte uygulanabilecek faiz politikasıyla ilişkili nicel olmayan fakat nitel olarak tanımlanan işaretler, enflasyonu etkileyen unsurların genel yapılandırması eşliğinde verilebilmektedir.

Para politikası kurulu toplantılarında alınan faiz oranlarına yönelik kararlar, kısa açıklamalarıyla birlikte, toplantının yapıldığı aynı gün içerisinde saat 14.00’de bir basın duyurusu tarafından TCMB Genel web sitesinde açıklanmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin