Ana sayfa Evde Bakım Parası Mayıs 2017 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Mayıs 2017 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

0
Mayıs 2017 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?
evde bakım hizmeti

Evde bakım maaşı ne zaman yatacak sorusu bu ay yani  mayıs 2017 ayında da merak konusu olmuştur. Edindiğimiz bilgiler neticesinde bakıcı maaşları 2017, mayıs ayı için ödenecek net tutar 960 TL olup, ilgili şartları sağlayan her bireyin banka hesabına bu ayda yatacaktır. Birçok bireyin merak ettiği bakıcı paralarında acaba maaşım ne zaman yatacak, mayıs 2017 bakım parası ne kadar, bakım maaşı alma şartları neler vb. soruların yanıtlarını aramaktadırlar.

Bakım parası almak için yakın akraba olmanız ve engelli kişi ile aynı adreste ikamet etmeniz gerekiyor. Bir bakıcı en fazla 2 adet bakım maaşı alabilir. Bu nedenle 2’den fazla alanlar hakkında yasal işlem şikayet sonrasında başlatılabilir. Ayrıca gelir durumuna çok dikkat etmelisiniz. Her yıl gelir beyannamesi vermeniz gerekiyor. Bu nedenle 847 liranın üzerine çıkılmamalıdır.

Her ne olursa olsun bakım maaşı şartlarını ince eleyip sık dokuyan yetkililer, 2017 bakım maaşları konusunda yeni bir düzenlemeye gideceğe benziyor. Zira gelir durumunu aşanların sayısı oldukça fazladır.

Mayıs 2017 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Bakım maaşlarının ne zaman yatacağı bilgisini vermeden önce bakım parası alma şartlarını sizlere vermek istiyoruz. Devletin belirlediği şartlar arasında engelli bireye bakacaksınız ve hem engellinin hem de sizlerin bunlara dikkat etmesi gerekiyor. Yani ;

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriterinin olması,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım maaşı almanız için sizin ailenizin toplam geliri esas alınarak kişi sayısına bölünüyor. Bu durumda ilgili tutarın gelir şartı dediğimiz 847 TL’nin altında kalması gerekmektedir. Esas alınan asgari ücret 1404 TL yerine 1271 TL olmaktadır. Yani bu tutarın %66,6 sın fazla kişi başına düşen gelir olmamalı. (847 TL)

Bakım paraları mayıs 2017 için ayın 2.haftasında yatırılmaya başlanacak. Bu tarihler ise mayıs 10 ile 20 tarihleri arasında verilecek. Ptt ve Ziraat bankası departmanlarından edinilen bilgilere göre maaşlar bu tarihler arasında tüm Türkiye’deki banka hesaplarına geçecek.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin