Ana sayfa Evde Bakım Parası Mart 2018 Evde Bakım Parası Yattı Mı? (Yatan İller Hangileri)

Mart 2018 Evde Bakım Parası Yattı Mı? (Yatan İller Hangileri)

0
Mart 2018 Evde Bakım Parası Yattı Mı? (Yatan İller Hangileri)
evde bakım parası

2018 mart ayı evde bakım parası yattı mı sorusu bizlere en çok gelen sorular arasında. Zira bildiğiniz gibi evde bakım maaşı alan bakıcıların paraları, ne yazık ki her ay düzenli yatmamakta. Bu nedenle maaşım kesildi mi gibi kuşku dolu anlar ve heyecanlar oldukça yüksek. Mart 2018 evde bakım parası yatan iller hakkında tüm yanıtları buradan öğrenmek mümkün.

Evde Bakım Maaşı 2018 Ne Kadar?

Evde bakım parasına bildiğiniz gibi zam geldi ve ilgili tutar 1085 TL olarak belirlendi. Bakım parası alacak olanları bir nebze sevindirse de, asgari ücretin altında kalması oldukça üzücü bir durum olmakta. Bu nedenle bakanlığın bir an önce bu maaşlarda artmaya gitmesi istenilen fikirler arasında. Ancak mecliste görev alan milletvekillerinin, ülkemizde büyük çoğunluğa sahip olan engelli vatandaşlara ayıracak zamanları oldukça az gibi. Bu nedenle bakıcıların işleri de sanıldığı kadar kolay değil. Zira bakıma muhtaç olan engelli bireye bakmak oldukça zordur. Belirli saatlerde değil günün 24 saati içinde ilgili akrabanız ile sürekli irtibat kuranların olduğunu belirtelim.

01.01.2018-30.06.2018 döneminde geçerli olmak üzere evde bakım aylıkları 1085,5 lira olmuştur.

2018 Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar (Muhtaçlık Sınırı): 967,27 TL

Engelli bireylere bakarak onların hayata tutunmalarında önemli bir yere sahip olan bakıcılar, bu nedenden dolayı devlet tarafından maaşa bağlanmıştır. Bu parayı alanların sayısı ülkemizde 645 bin kişi olmuştur. Bu nedenle bakım parası almak sanıldığı kadar zor değildir. Daha önceki konularımızda evde bakım parası alma şartlarını inceleyebilirsiniz.

Mart 2018 Evde Bakım Parası Ne Zaman Yatacak?

Her ayın ikinci haftasında ödemelerin il bazında yapıldığını görüyoruz. Genelde il sıralaması değişken olup, bir ilde maaş yatabilirken, farklı bir ilde o tarihlerde maaş yatmayabilir. Bunun nedenleri araştırıldığında ve ilgili birime sorunların neden bu şekilde olduğunu sorduğumuzda Aile ve sosyal politikalar bakanlığının aslında ödemeleri her ayın ilk haftasında il müdürlüklerine gönderdiğini bu aşamadan sonra gerekli kontrollerin il ve ilçelerde bulunan sosyal hizmetlere aktarıldığı belirtildi. Yani son aşamada evde bakım parası alacak olan şahısların kişisel bilgileri denetime girmekte. Bu nedenle her ay yüzlerce kişinin evde bakım parası kesilebiliyor.

9 mart 2018 de başlayacak ve 24 mart 2018 de bitirilmesi hedeflenmekte.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin