Ana sayfa Banka Haber Mal Beyanında Bulunmazsam Neler Olabilir?

Mal Beyanında Bulunmazsam Neler Olabilir?

0
Mal Beyanında Bulunmazsam Neler Olabilir?
mal beyanı

İcralık iseniz ve mal beyanında bulunmadığında veya var olan mal varlığını yanlış belirtme durumunda başınıza gelebilecekler hakkında bu makalemiz sizlere faydalı olacaktır. Bu yüzden yapılması gerekenleri adım adım sizlere açıklamak istedik. Zira mal beyanında bulunmazsam neler olabilir, soruna en doğru yanıtı yine buradan öğrenebileceksiniz.

İcraya Mal Beyanında Bulunmazsam Neler Olabilir?

İcralık olan kişiler yasal olarak mal beyanında bulunmalıdır. Eğer icralık olan kişi mal beyanında bulunmazsa her yasal zorunlulukta olduğu gibi bu durumda da cezai bir işlem uygulanmaktadır. Bu yasal zorunluluktan pek çok kişinin haberi bulunmaktadır. asıl merak edilen konu ise icraya mal beyanında bulunmazsam neler olabilir? Konusudur. İnsanlar icraya mal beyanında bulunmadıkları takdirde ne ile karşı karşıya kalacaklarını bilmemektedir. 2009 yılında yapılan yasal düzenleme ile hapis cezası icralık olduğu halde mal beyanında bulunmayanların çarptırılacağı bir ceza olmaktan çıkarılmıştır.  Bu düzenleme daha önce icraya mal beyanında bulunmayan ve bunun sonucunda 10 günlük hapis cezasına çarptırılan binlerce kişinin hapis cezasından kurtulmasını sağlamıştır.

Pek çok kişi icraya mal beyanında bulunmamanın sonucunun tutuklanma olduğunu düşünmektedir. Fakat icra takibinde mal beyanında bulunmayan milyonlarca kişi tutuklanmadan son çıkan yasa ile kurtulmuştur. İcraya mal beyanında bulunmazsam neler olabilir?sorusunun en merak edilen konusu bu yasa ile aydınlığa kavuşmaktadır. Hatta çıkan yasa ile cezaevinde bulunan pek çok kişi de hapisten kurtulmuştur. Yıllardır icralık olan pek çok kişi haklı ya da haksız konumuna bakılmadan perişan olmaktadır. Çıkan yasa ile bu duruma son verilerek hapis yatma işlemi de devreden çıkmaktadır . devlet yüzlerce intihar vakası sonucunda icralık olanların mal beyanında bulunmamasından kaynaklı hapis cezasını ortadan kaldırmıştır.

İcralık Olup Olmadığını Sorgulama

Yaşlı ya da farklı mağduriyeti bulunan pek çok kişi icralık duruma geldiği halde mal beyanında bulunamamaktadır. Pek çok kişi kasti amacı olmaksızın mal beyanı konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Böyle durumlarda da icraya mal beyanında bulunmazsam neler olabilir?Sorusu gündeme gelmektedir. 2009 yılı öncesine kadar hapis cezası ile sonlanıyordu. Fakat bu yıl içinde çıkan yeni bir yasa ile insanların mağduriyeti göz önünde bulundurularak, hapis cezası ortadan kaldırılmıştır. Kanuni açıdan hapis cezası gibi bir işlemde bulunamayan pek çok kurum bu durum karşısında mağdur olanların mağduriyetini de gidermektedir. Böylece 2009 yılından sonra icralık olanlar ve icra sırasında mal beyanında bulunmayanlar hapis cezasına maruz kalabilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin