Ana sayfa Banka Haber Mahkumlara Eski Hükümlülere Kredi Verenler

Mahkumlara Eski Hükümlülere Kredi Verenler

0
Mahkumlara Eski Hükümlülere Kredi Verenler
banka borcu hapis cezası

Cezaevinde halen cezalarını çekenler dışında şartlı tahliye ile çıkanlara ve eski hükümlülere kredi veren bankaların var olduğunu belirtelim. Mahkumlara kredi veren bankalar 2017 yılında giderek artmakta olup, gerekli şartları sağlayan her bireye yeniden hayata tutunmaları amacı ile devlet destekleri verilmektedir. Bu desteklerden biri de ekonomik açıdan sunulan mahkum kredileridir.

Kimi vakit yeni bir iş amacıyla, kimi vakit ise maddi olarak hazırlıklı olmadığımız acil durumlarda  kredi çekme gereği duyuyoruz. Bankalar ve kimi devlet kurumları bu gibi maddi ihtiyaç dönemlerinde bizlerin imdadına yetişiyor. Peki ya mahkum olup paraya ihtiyacınız olsaydı ?  Böyle bir konuyu daha önceden duymamış olabilirsiniz ancak son oluşturulan kanuni planlamalarla hukuki temele oturan mahkum kredisi bundan sonra hayatımıza girmiş durumda.

Mahkumlara Verilen Kredi ile alakalı detaylara geçmeden, nasıl böyle bir imkan sağlandı, nereden çıktığını öğrenelim. Sabıkalılar ve cezaevi geçmişi tespit edilen vatandaşlar maalesef iş bulma konusu ile alakalı ciddi problemler yaşamaktadır. İş verenler sabıkalı şahıslara her daim mesafeli durmaktadır. Bu sebeple devlet bir planlama yaparak iş kurmak isteyen mahkumlara kredi olanağı hakkı verdi. Bir başka adı hükümlü kredisi de olan mahkum kredisi Başbakanlık doğrulusunda Sosyal Riski Azaltma Projesi adı altında meşru bir zemine oturdu.

Bir diğer ismi Srap kredisi  olan mahkum kredisi alabilmek için Başbakanlığın Sosyal Riski Azaltma Projesi’ne müracaat etmeniz yeterlidir. Başvuru şartları ile alakalı ayrıntılı kriterleri söylemeden önce bir kaç tavsiyede bulunmak istiyoruz.Öncelikle devlet tarafından alacağını bu kredi için başvurmadan önce projenizi detaylandırmalısınız.İşle alakalı sunumunu bu proje üzerinden yapmalısınız ve sunduğunuz projenin detayları inceleyecek yetkili birimleri tatmin etmesi gerekir. Açık noktaların kalmaması ve bütün maliyet hesabının yapılması önerilir. Bu konularda eksper olan bir yakınınız varsa ondan yardım almanızı öneririz.

Srap (Mahkum) Kredisi Başvuru Şartları

Srap kredisi müracaat koşullarının sizi çok zorlayacağını düşünmüyoruz. Birkaç koşul var ve bunlarda mahkumiyet geçmişi olanların neredeyse bütününde sahip olunan olan durumlardır. 1990 model ve üzeri bir araca sahip olmamanız gerekir. SGK, Bağkur ya da Emekli sandığında sigortalı olmamalısınız. Üzerinizde kayıtlı ve tapulu bir gayrimenkul bulunmamalı. Son olarak da ustalık belgenizin olması gerekir. Bu koşullara sahipseniz SRAP projesi kapsamında mahkum kredisi alabilirsiniz.

Mahkum kredisi ilk 2 senesi geri ödemesiz olmak üzere 8 sene vadeli olarak alınabiliyor. Kredi size nakit olarak verilmiyor. Projede sunduğunuz ve onaylanan iş yeri malzemesi ve teçhizat olarak sizlere veriliyor. Mahkum kredisine başvuru yapmadan  önce bulunduğunuz beldedeki kaymakamlık ya da valilikten çok daha ayrıntılı ve güncel bilgileri öğrenebilirsiniz.. Eski hükümlülere destek olmak aslına bakarsanız yalnızca devletin değil bütün toplumun görevidir. Maalesef bu arkadaşlarımız içeriden çıktıktan sonra çok zor günler geçiriyor ve ellerinden tutulmazsa yeniden içeriye girme riski ile karşı karşıya kalıyorlar.Toplum olarak bu hususta yeterli özeni göstermeli onlara yardım etmek için çaba göstermeliyiz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin