Ana sayfa Banka Haber Maaşında İcra Olana Kredi Çıkar mı?

Maaşında İcra Olana Kredi Çıkar mı?

0
Maaşında İcra Olana Kredi Çıkar mı?

Kişilere, kurumlara borcunu ödeyemeyen kişilerin karışılacakları son durak icra daireleri olacaktır. İcra daireleri, borcunu ödemeyen kişilerde arayacakları ilk yol maaşının olup olmadığıdır. Eğer ki sabit bir maaşı varsa maaşın 1/4 oranına haciz işlemi uygulayabilir. Gelelim asıl soruya. Maaşında icra olan bir kişi bankalardan kredi çekebilir mi?

Maaşında icra olup da kredi talebinde bulunan kişilere bankalar kredi konusunda genellikle taviz vermezler. Çünkü icralık olmuş kişi, borcuna sadık olmayan, geri ödeme riski düşük, banka için potansiyel suçludur. Riski sevmeyen bankalar, maaşında haciz olan kişileri kibarca ret edip kredi kullandırmazlar.

Hiç mi şansı yok derseniz tabi ki de var. Ama bazı şartları yerine getirmeniz veya bankayı ikna edebilecek taahhütlerde bulunmanız gerekecek. Örneğin, maaşına icra gelmiş bir kişi kredi notu yüksek, finans geçmişi temiz kişilerin kefilliğini kabul ederek kredi vermeye yanaşabilirler.

Yine icralık olmuş kişiler, maaşlarının dışında, belgeleyebileceği ev, iş yeri kirası, tarla mahsül gelir belgesi gibi yan gelirlerinin olduğunu ispatlarsa ise o zaman kredi alma şansları daha yüksek olacaktır.

Diğer bir alternatif ise bankanın ipotek yapabileceği değerli malların olmasıdır. İcra gelmiş ve maaşından kesinti yapılan kişiler, bankalara kendi üzerlerine kayıtlı ev, araba, tarla gibi taşınır veya taşınmaz ve kullanacağı kredi tutarından daha yüksek değerli bir teminat gösterir ve bankanın da bu teminatlar üzerinde ipotek koymasını kabul ederse o zaman kredi kullanma şanları daha fazla olacaktır.

Maaşında icra olup da yeni bir kredi talebinde bulunmak için banka banka dolaşmak da zaten düşük olan kredi notunun daha da düşüreceğini ve icra borcu kalkmış olsa bile kredi notunun hemen yükselmeyeceğini ve belli bir zaman dilimi doldurması gerektiği bilmesi gerekir. Bu zaman dilimine kadar da bankaların her türlü hizmet ve ürünlerinden yararlanmak çok zor olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin