Ana sayfa Banka Haber Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Verilir?

Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Verilir?

0
Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Verilir?
maaşın kaç katına kadar kredi verilir

Yaşam şartları gereği kredi ekmek zorunda kalan kişilerin bankaya sunmak zorunda olduğu bazı evraklar bulunur. Bu evraklardan en önemlisi maaş detaylarınızı gösteren bordro olarak sayılabilir. Kredi notunuza ek olarak maaşınızın tutarı veya eşinizin de çalışması halinde hanenize giren gelirin hesaplanması ve buna göre ödeme gücünüzün ortaya çıkması çekebileceğiniz kredi miktarında önemli bir kriterdir. Maaşın kaç katına kadar kredi verilir sorusunun cevabı talep edeceğiniz kredi tutarıyla kesinlikle örtüşmelidir.

Kredi Alırken Maaş Faktörü

Kredi alabilmek için bankaya başvuran kişinin sigortalı olarak en az 4 veya 6 aydır bir kurumda çalışıyor olması gerekmektedir. Buna ek olarak kredi notunuzda sorgulanacaktır. Kredi notunuz daha önceki banka ilişkilerinizin nasıl olduğunu kredi başvurusunda bulunduğunuz bankanın anlayabilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Maaş durumunuz ise düzenli bir gelirinizin olup olmadığına bakılmasına olanak sağlar. Kredinizin düzenli olarak ödenmemesi size kredi veren kurumu da zora sokacağından bu faktörler iyice araştırılır. Konut kredisi haricinde geriye kalan ihtiyaç temelli kredilerde maaşınızın 20-25 katına kadar kredi çekebilmenize olanak sağlanır. Ancak bu rakamın alınabilmesi için yüksek bir kredi notuna sahip olmanız da gerekmektedir.

Bankalarda Neden Maaş Katı Sınırlaması Vardır?

Maaşın kaç katına kadar kredi verilir diye merak edenler neden böyle bir sınırlamanın olduğunu da merak etmektedirler. Çünkü maaşınız haricinde belgelendirilmeyen ek gelirleriniz de var olabilmektedir. Sadece maaşınıza bakarak kredi verilmesi kredi miktarınız yüksek olduğunda sizi zora sokacaktır. Aslında bu kuralın uygulanma sebebi yasal bir zorunluluğa dayanmaktadır. Kredi talebinde bulunan bir kişinin aylık ödemeleri için maaşından 2/3’ten daha fazla bir rakam kesilmesine izin vermeyen bir yasa mevcuttur. Birey kalan rakam olan maaşının 1/3’ü ile temel yaşam haklarında mahrum edilmeden yaşamak zorundadır. Aksi taktirde kredi ödeyebilmesi mümkün olmayacaktır.

Asgari Ücretle Çalışan Kişinin Çekebileceği Kredi Tutarı

Maaşın kaç katına kadar kredi verilir sorusu en çok da asgari ücretliler tarafından merak edilir. Kredi çekmek isteyen bir asgari ücretlinin talep edeceği kredi ev kirası ödememesi koşuluyla maaşının yarısını geçemez. Evli ise eşinin de çalışması halinde belgeler sunularak bu rakamı yukarı çekmek mümkün olabilir. Yani 1.600 TL maaş aldığını düşünürsek aylık ödemesi 800 TL’den fazla olmayacak şekilde maaşının 20-25 katına kadar kredi çekebilir. Bu durumda kredi miktarı kesinti miktarından fazla ise vadeyi uzatma yoluna giderek kredi çekmek gerekecektir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin