Ana sayfa Banka Haber Lisans Mezunları Müjde KOSGEB’den Destek Kredi

Lisans Mezunları Müjde KOSGEB’den Destek Kredi

0
Lisans Mezunları Müjde KOSGEB’den Destek Kredi
Yeni lisans mezunlarına girişimcilik desteği

[toc]

İş planı örnekleri KOSGEB tarafından devam eden projeler içinde yer alırken özellikle yeni mezun olan kişilerin iş kaygılarına da don verme yolunda çalışmalar içeren bir kurumdur.

KOSGEB lisans mezunu desteği sağlayarak istihdam desteği sağlıyor. KOSGEB’e kayıtlı olan lisans mezunları için büyük bir fırsat sunan firma maaş ödemelerini de yaparak tüm masrafları karşılıyor.

Destekten Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar

KOSGEB başvuru formu doldurma işlemi yapılmalı ve öncelikli olarak veri tabanına kayıt olunmalıdır. KOSGEB kendi bünyesi içinde kayıtlı olan lisans mezunların bu desteği sağlamaktadır.

KOSGEB başvuru takip edilerek bu alanda oluşan pozisyonların değerlendirilmesi de sağlanmalıdır.

KOSGEB başvuru şartları şunlardır;

  • 4 yıllık fakülte ya da yüksekokul mezunu olmaktan geçmektedir.
  • İş hayatına yeni giriş yapacak olanları kapsamayan bir projedir,
  • Başvurulan işletmede en az 30 günlük bir çalışmasının da olması gerekir.

Lisans mezunlarına KOSGEB desteği uygulamasından bir işletme içerisinde en fazla 2 kişi yararlanabilir. İşveren aldığı kişin için maaşın bir kısmını öderken kalan kısmını KOSGEB karşılamaktadır. Bir işletme için en fazla 20 bin destek sağlanmaktadır. Kişinin alacağı maaş 2 bin TL olması halinde bunun 1.000 TL’si firma sahibi tarafından kalan 1.000 TL’si ise KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.

KOSGEB’in Devam Eden Projeleri

KOSGEB’in 2018 yılı içinde devam eden projelerinin başında KOSGEB sıfır faizli kredi uygulaması gelmektedir. Girişimcilik ve KOBİ destekli uygulamalar içinde 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi sunuluyor olmasının yanı sıra özellikle yeni kurulan işletmeler için 50 bin TL hibe desteğinin veriliyor olması da kurumun en önde gelen çalışmalarındandır.

KOSGEB danışmanlık desteği yeni kurulan şirketler için verdiği bir çalışma olup KOBİ’lerin de yararlanabildiği bir uygulamadır. Şirketlerin yolarına devam edebilmeleri hatta farlı alanlara açılım yapabilmeleri için de dönem dönem açtıkları eğitimlerle küçük ve orta ölçekli işletmelere her diam destek olmaya devam eden bir kurumdur.

KOSGEB girişimci destek çalışmaları içinde girişimcilik eğitim uygulaması sertifikalı bir programdır. Alınan eğitim sonrasında genç girişimciler kurumun destek verdiği alanda iş kurmaları hakiden 50 bin hibe 100 bin TL geri ödemeli kredi imkânlarından faydalanabilmektedirler.

KOSGEB Eğitim Başvuruları

KOSGEB eğitim başvurusu internet üzerinden yapılmaktadır. Yapılacak olan eğitimler için öncelikle KOSGEB kayıt işleminin yapılması gerekir.

Eğitimlere katılma sürecinde bilinmesi gereken en önemli kural özellikle uygulamalı girişimcilik eğitim programından önce iş kurma eyleminin yapılmamış olmasıdır. Eğitim alındıktan sertifika programı tamamlandıktan sonra iş kurma çalışmalarına başlanmalıdır. Aksi halde verilen hibe destek ve kredi destek gibi uygulamadan faydalanmak mümkün olmamaktadır.

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi tarihleri KOSGEB resmi web sayfasından durulmaktadır. Eğitime olan talebin fazla olması nedeniyle kontenjanın hemen dolduğunun bilinmesi gerekir. Eğitim tarihleri sık aralıklarla takip edilmeli ve eğitim başvurusu aktif olur olmaz başvuru işleminin yapılması gerekir. Aksi halde kısa sürede dolan kontejyan nedeniyle hayallerini gerçekleştirme umudu bir sonraki eğitime kalabilmektedir.

KOSGEB sertifikası geçerlilik süresi hibe desteğinin devam ettiği sürece devam etmektedir. Sıklıkla ifade edilen 3 yıl geçerli 5 yıl sürmekte gibi söylemler doğru ifadeler değildir. Hibe desteğinin verilmesine devam ettiği süre boyunca sertifikanın kullanılmasına da izin verilmektedir.

KOSGEB başvuru şartları içinde tüm koşulları yerine getiren, eğitimi başarıyla tamamlayan kişiler aldıkları sertifika ile isterse 7 yıl sonra işletmesini kurabilir ve KOSGEB’den desten alabilir.

KOSGEB’in Faydaları Nelerdir?

KOSGEB belgelendirme desteği sunarak işletmelerin aldıkları eğitimleri nitelendirmektedir. Bunun yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyerek rekabet içerisinde var olmalarını sağlamakta, gençlerin önünü açma konusunda verdiği hibe destekleriyle ticari hayatın canlanması yolunda yeni işletmelerin açılmasına da destek olmaktadır.

Lisans mezunlarına KOSGEB desteği konusunun yanı sıra bir diğer başlığımız olan  KOSGEB Girişimcilik Destek Başvuruları konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz. Girişimcilik destek kredisi alaiblmek adına gerekli işlemler sizler içni anlatılmıştır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin