Kapalı

Kuveyt Türk Konut Finansman ve Oranları

Bir Arap ülkesi Kuveyt’in en büyük bankalarından olan ve katılım bankası adı verilen ve ortaklarının paylarıyla yönetilen bir bankadır. Faizsiz bankacılık adıyla hizmet veren Kuveyt Türk‘te müşterilerine konut kredisi veya konut finansmanı hizmeti de vermektedir.

Bu bankada ki sistem güya müşterisine konut finansmanı sağlarken faiz değil kar almaktadır. Faizsiz sistem demek, borç verilen finansmanın üzerine her hangi bir ilave yapılmaksızın tekrar iadesidir. Yani bankadan 2.000 TL kullanmışsam geri öderken de 2.000 TL ödüyorsam bu faizsiz bir işlem olmuş olur. Ancak kar adı altında alınan para kim ne derse desin faizdir.

Kuveyt Türk, finans desteğinde 120 aylık vadeli konut alımlarında müşterisine aylık %1.23 kar oranı ekleyip bu şekilde finans desteği sağlamaktadır. Artık kar mı faiz mi siz karar verin. Kuveyt Türk bankasında, diğer katılım bankalarında olduğu gibi konut alımları diğer klasik bankalardan farklı olarak müşteri değil banka sizin adınıza konutu satın almaktadır.

Klasik bankalarda, çektiğiniz konut kredisi tutarı ile konutu müşteri kendisi satın almaktadır. Burada seçtiğiniz, beğendiğiniz konutu banka sizin adınıza satın almaktadır.  Kuveyt Türk’ün konut finansmanında uygulamış olduğu ve müşterisine yansıttığı kar oranı 0-60 ay için %1.19, 61-120 ay için de %1.23 kar oranı uygulamaktadır. Yine klasik bankalarda olduğu gibi satın alınan konut, banka tarafından ipotek edilmekte ve konut finansmanının bitimine kadar bu ipotek devam etmektedir.

Konut finansmanı kullanan kişilere sigorta, ekspertiz, ve ipotek masrafları da yukarıda ki kar oranlarından ayrıca hesaplanmaktadır. Kuveyt Türk’ün konut finansmanlarını incelediğimiz zaman değişik isimlerde konut finans paketlerinin olduğunu görmekteyiz. Bunlardan ilki Sabit Ödemeli Konut Finansmanı olup her ay aynı taksit tutarının ödenmesi prensibine dayanan bir konut finans paketidir.

Diğer bir paket ise Düzensiz Ödemeli Konut Finansmanıdır. Buradaki sistem de ise hangi ay ne kadar ödeneceğinin müşteri tarafından belirlenmesi sistemine dayanan bir konut finans paketidir. Yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız için de Gurbetten Sılaya isimli konut finans paket hizmeti vermektedir. Son olarak da Kuveyt Türk’ün anlaşmalı olduğu konut projelerinden de konut sahibi olunabilmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top