Kapalı

Küçük Yatırımcı Borsada Nasıl Hareket Etmeli?

Elinde bir miktar birikmiş parası olan kişiler, bu paralarını değerlendirmek ve kazanç sağlamak için borsaya yönelirler. Küçük yatırımcı denilen bu kişiler, çok kısa sürede çok para kazanmak isterler. Bu yüzdende spekülasyonlara açık olan borsada kaybetmeleri sürpriz olmayacaktır. Bu yazımızda, küçük yatırımcıların borsada nasıl hareket etmesi konusunda bilgilendirmeye çalışacağız.

Borsada para kazanmanın temel şartı borsayı tanımaktır. Bambaşka bir dünya olan borsada bilinmesi gereken bilgiler vardır. Borsaya nasıl girilir, veriler nasıl değerlendirilir, hisse senedi nedir?, alım satım nasıl yapılır, spekülasyon, manipülasyon nedir? Gibi bir çok kavramı ve borsa terimlerini öğrenmesi gerekir. Bunun için ilk yapılması gereken, borsa eğitimi veren kurumlar, borsa dergileri, makaleleri, eğitim videoları gibi kaynaklardan yardım alınmalıdır.

Yine borsaya yeni girecek kişilerin, kendilerini sınamak için sanal borsa sistemleri kurulmuştur. Sanal paralarla işlem yapılan bu uygulama sayesinde borca bilinciniz ve bilginizi artırmış olursunuz. Ayrıca borsada nasıl hareket etmeniz gerektiği ve hedeflerinize nasıl ulaşacağınız konusunda da stratejileri bu platformlarda geliştirme olanağına sahip olursunuz. Analiz bilginiz, piyasa yorumlama yeteneğiniz geliştikten sonra da hangi yatırım araçlarından, hisse senedinden nasıl kazanç elde edebileceğinizi öğreneceksiniz.

Uzun vadeli – kısa vadeli yatırım yapma olanağınız bulunmakta ve buna uygun yatırım araçlarını alıp satarak çok daha kazançlı çıkabilirsiniz. Son 10 yılın tablolarına bakarak, en çok hangi hisse senedinin değer kazandığını, hangi ticari malın değer kaybetmediğini, hangi durumlarda alım – satım yapıldığı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Uzun vadeli alımların daha risksiz ve kazançlı olduğunu, kısa vadeli yatırımların ise riskli ama kazancının çok olduğunu unutmayınız.

Küçük yatırımcıların dikkat etmesi gereken diğer bir husus ise manipülasyondur. Fiyatın etkilenmesi, göstermelik alım satımlar yaparak, küçük yatırımcıların o yatırımlara yönlendirilmesi sağlanmış oluyor. Spekülasyon yoluyla X şirketinin hisse senedinin artacağı veya azalacağı şeklinde ki asılsız haberler ile küçük yatırımcıların alım ve satım işlemlerinden sonra zarar etmesine neden olmaktadır. Kulaktan dolma veya şu hisse senedi tavan yapacak gibi laflara kulak asmayın. Çünkü borsada neyin yükselip düşeceğini kimse bilinmez. Çünkü borsa birkaç kişinin işlemlerine değil, milyonlarca kişi ve şirketin işlem trendine göre değişiklik gösterir.

Son olarak, borsaya yeni girmiş küçük yatırımcıların, elinde ki birikmiş paralarını kaybetmek istemiyorlarsa sabırlı davranmayı bilmeleri lazımdır. Borç para alıp veya kredi çekip borsaya yatırmayın. Kendinizi geliştirinceye kadar, borsa konusunda yeterli seviyeye kadar bekleyin ve küçük limitlerle işlem yapmaya gayret edin.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top