Ana sayfa Hibe krediler Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri Geliştirme: KOSGEB

Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri Geliştirme: KOSGEB

2
Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri Geliştirme: KOSGEB

KOSGEB (küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme) , KOBİ olarak adlandırdığımız ve bünyesinde mikro ölçekli, küçük ölçekli ve orta ölçekli işletmeleri bulunduran yatırımcılara destek sağlar. KOSGEB, bu konuda KOBİ ‘ler için kendilerini geliştirmeye yönelik yardımda bulunur. Çünkü ülkemizde gittikçe artan rekabet ortamından sıyrılmak isteyen KOBİ ‘ler bu bağlamda KOSGEB ‘den destek sağlayabilirler. KOBİ ‘lerin kendilerini geliştirmesi, yapacağı Ar-Ge çalışmaları için, küresel pazarda söz sahibi olmaları için ya da kurumsallaşıp girişimcilikte ön planda olmak için kendilerine destek sağlayacağı hizmetleri onlara KOSGEB sunar. Bu bağlamda kendilerini geliştirmek ve küresel-bölgesel kültürünü artırmak isteyen KOBİ diye adlandırdığımız işletmeler KOSGEB desteğini alarak bu yönde ilerleyebilirler. 20 Nian 1990 tarihinde kurulmuş olan KOSGEB, işletmelere kendilerini geliştirme hizmetleri sunan bir kuruluştur.

Bu kuruluştan faydalanmak isteyen işletmeler hangi işletmeler, her işletme faydalanabilir mi, nasıl kayıt olurum, gibi sorularınız varsa size bu konular hakkında kısa bilgiler sunalım. Aşağıda tekrar dile getirdiğimiz soruları yanıtları ile birlikte okuyabilir ve KOSGEB hakkında biraz daha bilgiye sahip olabilirsiniz.

Peki KOSGEB ‘e başvurmak nasıldır, nasıl başvuru yapabilirim ? Tüm bunlar için öncelikli olarak KOSGEB veritabanına kayıt olmanız şartı aranır. Bu kayıt geçekleşdikten sonra ise işletmenizin KOBİ olup olmadığına bakılır ve bu yönde gerekli işlemler yapılarak KOSGEB uzmanları tarafından size destek programları, hibeleleri ya da istediğiniz kredi programları hakkında yardımcı olunur. Ve size uygun kredi imkanları ile KOSGEB hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Çok basit yalnızca veritabanı kaydı için bilgilerinizi dolduruyorsunuz, incelenen bu bilgileriniz doğrultusunda sizin bir KOBİ olup olmadığınız belirleniyor ve bu doğrultuda size uygun girişimcilik geliştirme ve pazarda söz sahibi olmanıza yardımcı destek programlarını almış oluyorsunuz. KOSGEB destekli işletmleriniz ile iyi bir piyasa kültürü sizi bekliyor.

Bu KOSGEB, başka hangi işletmelere destek verebilir, KOBİ harici destek planlaması var mı ya da özel istekler için destek alabilir miyim ? Bu sorularınıza ise şöyle yanıt bulalım : KOSGEB, KOBİ ‘lerin yanında birçok sektörü de desteklemektedir. Genel bir yargı ile çoğu sektörü içine alan KOSGEB ‘ten siz de faydalanabilirsiniz bunun için KOSGEB destekli sektörleri araştırabilir kendinize ve işletmenize uygun planlardan siz de destek alabilirsiniz. Ya da siz de bir KOBİ olarak işletmenizi geliştirebilir, KOSGEG ile büyütebilirsiniz. Tüm bunlar KOSGEB destekli olup, sizin ihtiyaçlarınıza yanıt olabilecek programlar olarak uygulanan piyasa pazarında girişimcilik yaratabileceğiniz uygulamalardır.

2 Yorum

  1. Slm ben esnaf kefaletten kredi kullandım önceden halen devam ediyor şimdi ise koskep ten yararlanmak istiyorum mümkünmü tşkrlr

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin