Kapalı

Krediyi Başka Bankaya Taşıma

Bankalar arasında kredi taşıma imkanı sunulması birçok tüketicinin yüzünü güldürüyor. Bankaların tüketicilere sağladığı imkanlardan hem bankalar, hem de tüketiciler memnun. Krediyi başka bankaya taşıma tüketicilerin kredi kartı ya da kredi borçlarını tek bir bankada yapılandırmasını sağlıyor. Ayrıca bu işlem tüketiciye faizler düştüğü dönemlerde düşük faizlerden yararlanmak için kredisini başka bankaya taşıma avantajı sunuyor. Burada tüketicinin krediyi başka bankaya taşımasının nedeni kredi aldığı bankanın faizler düştüğü dönemde tüketiciye fayda sağlamamasıdır. Banka ile faizler konusunda anlaşamayan tüketici kredisini başka bankaya transfer ederek diğer bankanın avantajlarından faydalanma imkanı sağlamaktadır. Bu işlemler esnasında tüketicinin A bankasından aldığı kredi için kapatma işlemi uygulanır ve tüketici B bankasında yeni bir kredi açtırır. Yeni kredi açan banka tüketiciden çeşitli masraflar isteyebilir.

Krediyi başka bankaya taşıma işlemleri arasında konut kredileri de sıkça taşınan kredilerdir. Tüketici bankasından aldığı konut kredisini başka bir bankaya transfer ederek daha avantajlı faiz oranlarından yararlanabilir. Peki krediyi başka bankalara taşımanın avantajları nelerdir?

Krediyi başka bankaya transfer ettirerek düşük faiz oranlarından faydalanma ve taksit tutarlarını azaltma imkanı sağlayabilirsiniz. Kredi kapatma işlemi için eski bankanıza ödeyeceğiniz kredi kapatma tutarlarını yeni kredi taksitlerinize ekleyerek daha uzun vadelerde ödeme imkanı sağlayabilirsiniz. Neticede kredi transferi tamamen tüketiciyi memnun eden, yeni bankanın da müşteri kazanmasını sağlayan bir sistemdir. Bankalar arasında rekabetin belki de en fazla yoğunlaştığı alandır. Tabii ki krediyi başka bankaya transfer ederken dikkat edilmesi gereken noktalar da vardır. Kredi transfer edeceğiniz bankanın düşük faiz oranları sizi etkilese de yeni bankanızın sizden çeşitli dosya ve diğer masrafları alacağını da hesaba katlamalısınız. İlk durumda size avantajlı gelse de bazı bankalar kampanya uygulayarak örneğin; kredinizi bankamıza taşıyın %10 indirimli faiz oranlarımızdan faydalanın şeklinde belirtebilir, fakat krediyi taşıma esnasında karşınıza çıkan dosya masrafları ve diğer masraflar adı altında çıkardıkları tutarlar sizi şaşkına da çevirebilir. Bu nedenle kredinizi başka bankaya taşırken iyi araştırma yapmalı ve tüm taşıma işlemlerini sorguladıktan sonra bu işlemi onaylamalısınız.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top