Kapalı

Kredimi Geç Ödersem Ne Olur?

Bankalara yapılan kredi başvurularında kredi talebimiz değerlendirilirken geçmiş dönem kredi ödeme performansımıza yani kredi notumuzu bakılır. Kredi başvurularında ana belirleyici olan bu durumu daha dorusu kredi notumuzun düşmemesi için mevcutta devam eden kredi ödemelerimize dikkat etmek gerekir. Peki Kredi mi geç ödersen ne olur? kredi notum düşer mi? kredi ne kadar gecikirse kredi notu etkilenir derseniz kısaca açıklamaya çalışalım.

Çekilen kredi taksitinin zamanda ödenmesi oldukça önemlidir. kredi borçlarının düzenli ödenmesi sizi güvenilir müşteri pozisyonuna getirir mevcut kredi notunuzu yukarı doğru pozitif bir etkide bulunur. Bu durum ise daha sonra bankalara yapılacak kredi ürünleri başvurularında çıkacak kredinin daha kolay çıkmasına neden olur.

Örneğin Kredi Borcumu bir gün geciktirdim ne olur, kredi notuma etki eder mi? derseniz  aslında bir kerelik gecikme çok etki etmez hatta düzenli ödemeye devam etmeniz halinde bir kereye mahsus olan 3-5 gün geç yatırılan kredi taksitin oluşturacağı etkiyi silmeniz mümkün. Ancak bu tür gecikmeler alışkanlık haline gelirse ödeme performansınız düşeceği için bu durum kredi notunuza da az da olsa düşme şeklinde yansıması kaçınılmazdır.

Yine Kredi Taksitini bir ay geciktirdim ne olur, Kredi Notum düşer mi? konusu ise bir önceki pragrafta belirtilen hususların aksine kredi notunuzun düşmesine ciddi bir katkıda bulunacaktır. bir ya ödemesi yapılmayan kredi aynı zamanda kredinin devam eden sıradaki taksitinin de borça eklenmesi ile hem ödeme zorluğu, hemde banka tarafından aranmak suretiyle borç hatırlatmalarına maruz kalırsınız, bankacılık siteminde gecikmeye düşen kredi borcu olan müşteri olursunuz bu nedenle kredi başvurularınız da bankalar daha tutucu davranır.

Bir Diğer husus ise Kredi Borcumu iki ay ödemedim ne olur, yasal takibe girer miyim? Kredi borçları yani devam eden taksitlerin iki tanesinin üst üste ödenmemesi halinde yani 60. gün Banka takip birimi tarafınıza İhtarname gönderilir ve kredi taksitlerinin ödenmesi konusunda Noter kanalı ile hatırlatma yapılır. Doğal olarak Kredi Notunuz burada ciddi bir etki altına girer ve  riskli müşteri durumuna doğru sürüklenirsiniz.

Peki Kredi taksitlerimi üç ay ödemedim ne olacak şimdi derseniz burada sıkıntılı bir süreç başlıyor demektir. 90. ödenmesi halinde yasal takip sürecinin başlangıcı ve akabinde icra takibine giden yol bu noktada başlar. tabi banka sizi defalarca arayacak ve borç hatırlatması yapacaktır. Hatta Kredi borcunuzu bu görüşmelerde yapılandırma talebinden bulunabilirsiniz, yeniden taksitlendirme talebinizi iletin hatta bankanıza gidin veya telefon ile ulaşın müşteri temsilcisine. Kredi borcu 3 ay ödenmeyince banka kara listesine girmiş olursunuz kredi notunuz dip yapar çok riskli yani findeks renginizi kırmızı olur. yasal ve icra takibi sürçlerine ilişkin yazımız olan Bankadan Kredime İhtarname Geldi Ne Olacak Şimdi başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye deriz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top