Ana sayfa Banka Haber Kredim Onaylanmadı Ne Yapmalıyım?

Kredim Onaylanmadı Ne Yapmalıyım?

0
Kredim Onaylanmadı Ne Yapmalıyım?

Geçmiş dönemlere ait olumsuz kredi siciliniz, bankalardan kullanacağınız kredinin olumsuz çıkmasında baş aktör olarak karşımıza çıkar. Bu durum karşısında hepimiz bankaları suçlarız. Ama bir de madalyonun öbür yüzüne bakmak lazım.  Bankalara yüzlerce, binlerce kişi kredi için başvuruyor. Bankalarda, kredi başvuranları değerlendirirken kredi notlarına bakıyor.

Kredi notu düşük ve risk taşıyan müşterilerine kredi vermek istemiyor. Para veren kişi veya kişilerin, vereceği parayı geri alıp alamayacağı konusunda yapmış olduğu en mantıklı bir araştırma değil mi sizce de. Bankaların yerine kendimizi koyarsak ve aldığını ödemeyen, borç batağı içinde yüzen bir arkadaşınıza siz borç verir misiniz? Bankaların bu kadar avukatlığı yaptıktan sonra gelelim sorumuza.  Kredim onaylanmadı, ne yapmalıyım? Sorusuna alternatifler üreterek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

. Diğer Bankaları Deneyin: Bir bankadan kredi talebiniz onaylanmadıysa hemen moralinizi bozmak yanlıştır. Türkiye’de kamu ve özel olmak üzere birçok banka vardır. Ve en önemlisi de bir bankada olmayan bir işleminizi diğer bankaların yapmasıdır. Bazı bankalar, müşteri kaybetmemek için esnek davranmaktadırlar. Bu yüzden değişik bankaların kapılarını çalın ve kredi konusunda ikna etmeye çalışın.

. İpotek, Kefil, gelir belgesi gösterin: Kredinizin onaylanmadığı durumlarda, bankalara kefil, ipotek ve gelir belgelerinden oluşan bir güvence sunabilirsiniz. Kredi notu yüksek iki kefil, üzerinizde varsa kayıtlı ev, arsa, arsa, dükkân gibi değerli malları ipotek gösterip kredi almanız daha kolay olacaktır. Veya çalışıyorsa eşinizin gelir belgesini, kirada bulunan gayrimenkullerin kira gelirlerini, çiftçi iseniz harman sonu kaldıracağınız ürünün bedeli gösteren gelir belgeleri, kredi alımlarında büyük avantajlar sağlayacaktır.

. Borç transferi, yapılandırma: Bankalarla anlaşma sağlanıp, bankaya olan borçların tek bir bankaya borçlanıp tek kalem borcunuz olması da size sağlayacak bir avantajdır. Eğer kredi siciliniz ile ilgili bir sorun yok ve ödeme kabiliyetiniz yerinde ise bankalar bu konuya daha olumlu yaklaşıyor. Bankalara, iyi niyetli olduğunuz göstermeniz gerekir. Diyelim ki bir başka bankaya kredi borcunuz var.

Banka diyecek ki ‘’ X bankaya zaten borcu var. Bir de benden kredi çekecek, nasıl ödeyecek’’ diye bir görüşü olabilir. Ama biz, borcumuzu kapatma niyetindeysek ve bu iyi niyetimizi bankalara ispatlarsak kredi konusunda bir avantaj sağlamış oluruz.

Kredim onaylanmadı, ne yapmalıyım? Konusunda fazla duygusallığa kapılmamak lazım. Kredi notu diplerde olup, kredi not rengi kırmızı olana bile kredi veren bankaların olduğunu düşünürsek, bankalara kredi ödemelerinde bir teminat, güvence sağlanırsa kredi alınmaması içten bile değildir. Yeter ki bankalara aklı başında, iyi niyetli olduğumuz gösterelim.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin