Ana sayfa Banka Haber Kredim Neden Onaylanmadı? (Kredi Başvurusu Olumsuz)

Kredim Neden Onaylanmadı? (Kredi Başvurusu Olumsuz)

0
Kredim Neden Onaylanmadı? (Kredi Başvurusu Olumsuz)
Tüketici Kredisi

Kredi başvurusu olumsuz sonuçlandı, konusu ne yazık ki çoğu bireylerde görülebilir. Bu yüzden kredim neden onaylanmadı soruları gelebilir tarafınıza. Kredilerin onay almasında en etkin rol ise kişinin kredi skoru (findeks kredi notu) olarak belirtilmektedir. Bu nedenle tavsiyemiz kredi notunun ortalamanın üzerinde olmasına dikkat etmeniz.

Kredim Onaylanmadı Neden Olabilir?

Bankalar kişilere gerekli şartları sağlamaları ve gerekli ihtiyaçlarına yönelik kredi imkanı sağlamaktadırlar. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi vb. kredi olanakları sunmaktadır.  Bankaların krediye onay vermesi genellikle kendi insiyatifinde olsa da bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar ise şu şekildedir.

  • Sigortalılık süresi: Kişilerin kredi başvurusu yapmaları durumunda banka kişinin sigorta süresine dikkat etmektedir. Bunun için 6 aylık bir süre ile sigortalı olma durumu vardır. Bu süre dolmadan kredi alma ihtiyacınız varsa gelirinizi belgeleyen başka belgeler de sunabilirsiniz.
  • Ödenmemiş borcun olmaması: Başvuru esnasında banka sizin borç geçmişine de bakmaktadır. Borç geçmişiniz temiz ise kredi konusunda sorun çıkmayacaktır ancak bankada bu durum da pek parlak değilse kredi alma imkanınız kısıtlanacaktır.
  • Kredi notu: Bankanın kredi vermesinde en önemli etken kredi notudur. Kredi notu ne kadar yüksek olursa kredinizin onaylanma şansı da o kadar yüksektir. Düşük olan kredi notunu yüksek tutmak için girişimlerde bulunulabilir. Kredi notunuzu Findeks web adresinden öğrenebilirsiniz.

Kredi alabilmek için aşağıdaki not bilgileri size fikir verecektir:

  • 700 – 1500 arası notu kötü
  • 1500 – 1700 arası not iyi
  • 1700 ve üzeri not ise çok iyi değerlendirilmektedir.
  • İdari takipte olmamak: Geçmişte idari ve yasal takip altına alınan kişilerin başvuru süreçleri uzamaktadır. Başvurunuz uzadıysa böyle bir durum ile karşılaşmış olabilirsiniz.
  • Ödeme geçmişinin düzenli olması: Borç ve ödeme geçmişinizin temiz olması gerekmektedir. Bu yüzden ilerde kredi alabilme ihtimali için şuan ki borçlarınıza dikkat etmelisiniz. Borcun tamamını ödeyemeyecek olsanız bile en azından asgari kısmını ödemenizde fayda vardır.

Bütün bu şartlar bankanın size güvenerek kredi verebilmesinde önemli bir etkendir. Bu maddelerden herhangi birisinin eksik olması durumunda krediniz onaylanmamıştır.

Kredi Başvurusu Olumsuz Sonuçlandı

Kredi başvurularında ret yeme durumunda yani olumsuz sonuçlanmış ise sıkıntıya kapılmayın zira bankadan bankaya kuralların değiştiğini söyleyebiliriz. X bankası kredi onay aşamasında farklı şart sunarken, Y bankası herkese kredi onayı verebilir. Genelde online kredi başvurusu yapanların kredi onayı alabileceğini söylemek mümkün.

Sizlerde online ortamlarda uygun kredi bularak kredi başvurusu yaparak kredi onayı alma girişiminde bulunabilirsiniz. Bunun için avantajlı kredi tekliflerine göz atmanızı öneriyoruz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin