Ana sayfa Banka Haber Kredili Mevduat Hesap Borcu Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Kredili Mevduat Hesap Borcu Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

0
Kredili Mevduat Hesap Borcu Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Bankaların maaş alan müşterilerine açtıkları veya maaş müşteri olmayan bankalarında, belli bir limit dâhilinde nakit kullanımlar için müşterilerine vermiş oldukları kartlara kredili mevduat hesap kartı veya halk dilinde artı para, ek hesap, esnek hesap, avans hesap, kurtaran hesap gibi ek maaş kartı denilir. Kredili mevduat hesap kartlarından kullanılan ve ödenmeyen borçlardan dolayı, bankalar borcun tahsili için yasal takip başlatırlar. Peki, ödenmeyen kredili mevduat hesap kartında süreç nasıl işliyor?

Bankalar, ister maaşlı müşterileri olsun isterse maaşlı müşterileri olmasın vermiş oldukları bu kartlar ile nakit para çekimi, otomatik ödeme talimatları, post cihazlarından alışveriş yapma imkânları bulunmaktadır. Bankaların maaşlı müşterilerine vermiş oldukları bu kartın son ödeme günü geldiğinde, müşterisinin maaşından kartın borcu ne kadarsa kesinti yaparlar. Açıkçası, bankaların maaş müşterilerinin kredi mevduat hesap kartlarının tahsilinde zorluk yaşamazlar.

Yukarıda belirtiğimiz gibi ödeme günü geldiğinde, müşterisinin maaşından, kartın borcu kesilir. Bankaların, maaşlı olmayan müşterilerine verdikleri kartın ödeme günü geldiğinde, müşterisinin kartın borcunu ödemesi beklenir. Borcun ödenmesi sonrası, banka kartın kullanımını kapatır. Borcun tamamı veya asgari limiti yatırılması beklenir. Borcun ödeme gününden 30 gün geçmiş ve hala ödenme yaşanmamışsa banka, borcun ödenmesi için telefon açarak sizleri uyarır. Borç hala ödenmemiş ve ödenmeme süresi 60. Güne dayanmışsa o zaman bankadan noter tasdikli ödeme emri alırsınız. Bu noter ödeme talimatında, borcun en kısa sürede ödenmesini, ödenme olmaması sonrası yasal takibin başlayacağı belirtilir.

Tabi noter bildirimi dışında, banka müşteri temsilcileri telefonla sık sık arayarak borcun ödenmesini isteyebilir. Tüm bu yaşananlara rağmen borç hala ödenmemiş ve ödenmeme süresi 90. Güne ulaşmışsa, kredili mevduat hesap kart borcunuza ait dosya, bankaların hukuk bürolarına gönderilir. Bu aşamada da banka ile anlaşılıp, gerektiğinde bir ödeme planı yapılarak anlaşma sağlanabilir. Borç ödenmez ve anlaşma yapılmaz ise borç dosyası, avukatlar tarafından borcun tahsil edilmesi icra dairelerine gönderilir.

İcra daireleri, gerekli işlemlerden sonra borçluya ödeme ihtarnamesi gönderir. Bu aşamada, kartın ana borcu ve faizinin yanı sıra, avukatlık, icra masrafları, dosya parası, pul parası adı altında yeni borç yükleri borca yüklenmiş olur. Borcun 7 gün içeresinde ödenmemesi veya şahsın banka ile anlaşma yoluna gitmemesi sonrası haciz işlemleri başlamış olur.

Kredi kartı, tüketici kredisinin ödenmesi sonrası yaşanacak tüm hukuki süreç, kredi mevduat hesap kartı içinde uygulanmaktadır. Borçlunun, haciz edilebilecek malları varsa haciz edilir. Yoksa banka, borçluyu 10 yıl boyunca takip eder ve haciz edilebilecek bir varlığı tespit ederse, alacağını faiz ve masraflarıyla beraber tahsil edecektir .

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin