Ana sayfa Banka Haber Kredili Mevduat Hesabı (Kmh) Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı (Kmh) Nedir?

0
Kredili Mevduat Hesabı (Kmh) Nedir?

Kredili mevduat bir bankada bulunan banka hesabınıza tanımlanmış olan, acil durumlarda kullanabileceğiniz kredi türevidir. Hesabınıza tanımlanmış olması nedeni ile zaman ve süre fark etmeksizin, mesai saatleri içerisinde banka şubelerinden mesai dışı ise, ATM’lerden çekebileceğiniz sürekli hesabınızda bulunan bir kredidir.7/24 kesintisiz olarak kullanabilirsiniz. Merak eden banka müşterileri için ise, kmh nedir. Kısaca, bankada bulunan mevduat hesabınıza belirlenmiş bir limit dâhilinde hesabınızda para olmasa dahi kullanabileceğiniz önceden tanımlanmış hızlı kredi diyebiliriz.

Kredili Mevduat Hesabına Nasıl Başvurabilirim?

Çalışmış olduğunuz ve mevduat hesabınızın bulunduğu banka şubesine giderek başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Banka yetkilisi sizden başvuru için gelir belgesi ve nüfus cüzdanınızı talep edecektir. Banka üzerinde maaş hesabınız bulunmakta ise, sizden gelir belgesi talep edilmeden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sonucunuz anında tarafınıza bildirilmektedir. Banka yetkilisi sizin için başvuru işlemini kısa bir sürede tamamladıktan sonra, durumunuz uygun durumda ise KMH hesabınıza otomatik olarak tanımlayacaktır. Şubelerden başvuru yapabileceğiniz gibi, bazı bankaların internet bankacılığı uygulamasından da başvuru yapabilmeniz mümkündür.

Başvuru Esnasında Aranan Şartlar Nelerdir?

Sabit bir gelir sahibi olmanız, daha önceden kara listeye girip girmediğiniz yâda mevcut banka çalışmalarınızın düzeni, SSK durumunuz, kredi kayıt bürosundaki notunuz başvuru aşamasında incelenmektedir. Bu neden ile mevcutta yâda geçmişte borçlu ve yasal takipte olmamanız gerekmektedir. Mevcutta borcunuz var, bankalardan herhangi birinde yasal takibiniz, gecikmeniz var ise, başvuru yapsanız dahi olumsuz sonuçlanacaktır.

Kredili Mevduat Hesabı Limiti Nasıl Belirlenir?

Limit sizin gelir durumunuza bağlı olarak belirlenmektedir. Bunlar arasında, maaşınız, hesap tutarınız ve üzerinizde kayıtlı olan gayrimenkuller dikkate alınarak tarafınıza bir limit belirlenmektedir. Normal ihtiyaç kredisi için yapılan başvurulardaki tüm şartlar burada da aranmaktadır. Gelir ve gider dengesi temel alınarak tarafınıza bir limit banka tarafından belirlenmektedir. Sizin talep etmiş olduğunuz miktar uygun bulunmayabilir bu durumda banka tarafından belirlenen miktar, onaylamanız durumunda hesabınıza tanımlanmaktadır. Geçmiş dönemlerde banka ile sorunlar yaşamamış olmanız durumunda limitiniz ve başvuru sürecinizde bu duruma göre daha hızlı bir şekilde kredili mevduat hesabı başvurunuz sonuçlanacaktır.

Kredili Mevduat Hesabının Özellikleri Nelerdir?

Diğer kredilere göre, limiti önceden belirlenmiş olup hesabınıza tanımlanmış olması ve dilediğiniz zaman kullanabileceğiniz bir nakit paradır. Kullanılmaması durumunda, hiçbir masraf kesintisi gerçekleştirilmez. Mesai saatleri dışında da, hesabınıza tanımlı ise dilediğiniz zaman çekebilme imkânına sahip olmaktasınızdır. Normal hesabınızda bakiyeniz olmaması durumda, hesabınıza tanımlanmış olan otomatik ödeme talimatları, kredi kartı ödemeleri gibi birçok durumda KMH hesabınızdan tahsil edilir ve ödemelerin aksamamasını sağlamış olur. Diğer kredilere oranla, kullanılması durumunda işlenecek olan faiz oranı daha caziptir. Taksitli olarak kullanmanız mümkündür.

Bir banka kartınız var ise, sadece nakit değil, diğer harcamalarınızda market gibi yerlerde de kullanabilirsiniz. Maaş aldığınız bir bankada ise KMH hesabınız, maaşınız yattığı gün KMH hesabınıza borçlu olduğunuz miktar kesilir ve borcunuz sıfırlanır. Gidip tekrar ödeme yapmanız gerekmez. Diğer kredi kullanımlarında yer alan hayat sigortası zorunluluğu bulunmamakta olup, tamamen müşterinin isteğine göre yapılmaktadır.

Hangi Bankalar Kredili Mevduat Hesabı Hizmeti Vermektedir?

Ülkemizde bulunan, devlet ve özel tüm bankalar müşterilerine Kredili mevduat hesabı hizmeti vermektedir. Limitler, kişinin güncel durumuna göre bankalarca belirlenmekte, kullanıp kullanmamak ise tamamen müşterinin inisiyatifine bırakılmaktadır. Tüm bankalar, kullanılmayan KMH için, işlem masrafı adı altında ücret talep etmezler. İstediğiniz zaman başvuru yapabileceğiniz gibi, dilediğiniz zamanda borcunuz bulunmadığı sürece iptal ettirme hakkına sahipsinizdir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin