Ana sayfa Banka Haber Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

0
Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Kredili mevduat hesabı, Vadesiz hesaplara bağlı bankanın belirlediği limitler dahilinde kullanıma sunulan bir tür kredidir. Ek Hesap, Avans Hesap, Esnek Hesap, Kurtaran Hesap gibi isimler ile adlandırılan hesabınızda para olmasa dahi kullanıma sunulan ödendikçe yenilenen bir hesap türüdür.

Kısaca KMH olarak adlandırılan hesap aslında tüm bankaların sunmuş olduğu bir hizmettir. Genellikle bankalar maaş müşterilerine . Aylık düzenli gelirleri olan müşterilerine sunmaktadırlar. KMH limitleri ise genelde banka veya kişinin gelirine endeksli olarak belirlenir.

Genellikle 250 TL alt limit ile açılan hesap 15.000 TL ye kadar kişinin aylık gelirine göre limit belirlenmektedir. Bankalar maaş hesabı açarken yada her hangi bir bankadan vadesiz hesap açtığınızda veya kredi çektiğinizde açılan vadesiz hesap sözleşmesi imzalarken genelde KMH hesap Sözleşmesine imzalatılır. Bazı bankalar resen sözleşmeye binaen bu hesabı en alt limitten açarlar. Tabi yasal takip, İcraya düşmüş krediniz yok ise yani kredi notunuzun da uygun olması gerekir. Kısaca kredi çekme yeterliliğinizin olması gerekir.

Bir bankadan sadece bir tane kredili mevdua hesabı açılır. Bu hesap sizin talebinizle de açılabilir. Sizinde bir vadesiz hesabınız var ise bankanızdan bu hesabın açılmasını talep edebilirsiniz. Hesap açılışında imzalanmış bir KMH sözleşmeniz var ise İnternet bankacılığı veya diğer mobil kanallardan başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak diğer durumlarda bizzat hesabınızın bulunduğu banka şubesine gitmeniz gerekir.

Peki bu Kredili mevduat hesabı nasıl kullanır, Bu hesabın temel özelliği adınıza tanımlanan limitiniz dahilinde olan parayı çekebilirsiniz. Havale, EFT yapabilirsiniz. Hesabınızda paranız olmasa dahi kredi veya kredi kartı borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Faturalarınız ve bankadan yapılması mümkün olan tüm ödemeleri yapabilir, Banka kartınız ile alışveriş yapabilirsiniz. .. ama size tanımlanan limit kadar.

Kredili Mevduat Hesabın Mantığı Nedir?

Şimdi bunun mantığını kısaca anlatalım, örneğin A bankasından maaş alıyorsunuz, veya size bi şekilde KMH açtı, Aslında herkesin bildiği olan bu hesap halk arasında ek hesap, maaş eksisi, eksi bakiye gibi adlar da bilinmektedir.  Şimdi banka size 500 TL KMH limiti tanımladı siz ayın 15’inde maaşınızı çektiniz ancak yetmedi ve ayın 18 inde 500 TL olan bu limitin tamamını çektiniz. KMH hesabınız (eksi) -500 olur. Genelde bu hesapların hesap kesim tarihi ayın son günüdür.  Son ödeme yani faiz ödeme tarihi ise ayın 15-16 sı gibi iş gününe denk gelen gündür.

Size gelecek borç ay sonu itibarı ile 12 günlük faiz işletilir. Ayın 15 inde 8 TL olacaktır. Siz bu hesaba ayın 15 inde 510 TL yatırdığınızda faiz kesilir ve kalan 502 TL tekrar sizin kullanımınıza açılır. Ödeme ayındaki 15 günlük faiz alacağı da diğer aya devreder.

Özetle, hesaba düzenli para girişi olduğu sürece kullanıma açık kalır. Örneğin 500 TL çektiniz 3 gün sonra ödediniz. O zaman size 1 TL gibi bir faiz tahakkuk eder. Kullandığınız gün kadar faiz işler. İçi su dolu bir bardak gibi düşünün, için tekrar doldurun tekrar için… sadece banka sizden aylık %2,02 gibi bir faiz işletir. Oda günlük olarak işler. En azında  kredi kartından nakit avans çekmekten kat be kat üstündür. Aklımıza gelmişken söyleyelim Ek hesaplardan taksitli nakit avansta almak mümkün.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin