Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Kredide Kefil Sorumluluğu

Kredide Kefil Sorumluluğu

0
Kredide Kefil Sorumluluğu

Kefil bankalardan kredi alan ve borcunu ödemeyen ve bankaya verdiği sözü yerine getirmeyen müşteri yerine kefalet veren kişidir. Banka işlemleri esnasında müşteri ile birlikte sözleşme imzalayan ve bu sözleşme neticesinde oluşacak her türlü yükümlülükten sorumlu olan kişidir. Türk hukukunda şahsi teminatlar arasında yer alan Kefalet sözleşmesinde kefil alacaklı ve borçlu arasındaki hukuki banka işlemlerinden doğacak tüm sorumlulukları üstlenmektedir. Kefalet sözleşmeleri borçlar kanununda 483 ve müteakip maddelerinde açık olarak belirtilmiştir. Kredide kefilin sorumluluğu halinin doğması için ve kredi sözleşmelerinde kefalet durumunun kesinleşmesi için kefaletin yazılı bir sözleşmede belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca sözleşme imzalanırken kefile üstlendiği meblağın açıkça belirtilmesi ve sorumluluğu yüklendiği onayının alınması şarttır.

Banka kredilerinde kefalet sözleşmeleri adi kefalet, müşterek borçlu ve müteselsil kefalet olarak sözleşme de belirtilmektedir. Kefalet şekli sözleşmede süreli ya da süresiz olarak açıkça belirtilir. Eğer sözleşmede kefil adi kefil olarak imza atmışsa banka kredi alacağını öncelikle asıl borçludan talep etmektedir. Eğer asıl borçlu krediyi zamanında ödemezse banka bu durumda adi kefile ilgili takipleri başlatır. Eğer kefil müteselsil olarak imza atmışsa, alacaklı banka kredi tutarını isterse kefilden, isterse asıl borçlu müşteriden talep edebilir. Bu tür sözleşmede kefil önce asıl borçludan ödeme istenmesini talep edemez. Her iki sözleşme tarzında da kefilin sorumluluğu büyüktür. Genel hukuk hükümlerine göre kefil ödediği tutarı asıl borçludan talep etme hakkına sahiptir.

Kredide kefilin sorumluluğu kefilin ölümü halinde kefilin mirasçılarına geçmektedir. Bankalar genellikle uygulamada kredi sözleşmelerinde kredi miktarı, kefilin sorumlu olacağı limit tutarı ve diğer kısımları boş bırakmaktadır. Yani bankalar asıl borçlu ve kefilin bir nevi açığa imza atmasını istemektedir. Hal böyle olunca da kefalet nedeniyle bazen sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Şunu belirtmek gerekir ki, banka kredi işlemlerinde kefilin kredi sorumluluğu asıl alıcıdan daha fazladır. Kefil olmak gerçek bir yükümlülük işidir. Bu nedenle kefil olurken iyi bir şekilde düşünmek, asıl borçluya kesin olarak güvenmek ve banka işlemlerinde tüm detayları incelemek gerekir. Nihayetinde kefilin sorumluluğun büyük olması ve asıl borçlunun borcu ödememesi durumunda yaşanacak sorunların büyüklüğü ortadadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin