Ana sayfa Banka Haber Kredide Hayat Sigortası Zorunlu Mu İadesi Var Mı?

Kredide Hayat Sigortası Zorunlu Mu İadesi Var Mı?

0
Kredide Hayat Sigortası Zorunlu Mu İadesi Var Mı?
kredi hayat sigortası

Kredi başvurusunda alınan hayat sigortası ücretleri hakkında en önemli soru ise hayat sigortası zorunlu mu iadesi var mı, şeklindeki sorunun yanıtını aramak. Hali ile bir çok kredi başvurusunda alınan bu ücretin yasal olup olmadığının araştırılması da bilinmesi gerekiyor.

Bankalar kredi kullandırma aşamalarında müşterilerine kullandırdıkları kredi tutarı üzerinden birtakım kesintiler uygulayabilirler. Hayat sigortası, dosya masrafı bu kesintilerden birkaçıdır. Hayat sigortası uygulaması ile müşterinin vefatı durumunda banka müşterisine kullandırdığı kredi bedelini sigorta şirketinden tahsil eder.

Böylelikle krediyi kullanan müşterinin vefatı durumunda, müşterinin mirasçıları kredi borcundan sorumlu tutulamaz. Müşteri kredi kullandığı aşamada bankanın talebi üzerine kefil kullandı ise kefil de kredi borcundan ötürü sorumlu tutulamaz. Çift taraflı yarar sağlayan bir uygulamadır. Dosya masrafı ise, bankanın kullandırdığı kredi ürünlerine göre değişiklik gösterebilen bir kesinti tutarıdır. Bu tutar özellikle konut kredilerinde ciddi rakamlara ulaşabilir.

Kredide Hayat Sigortası Zorunlu Mu İadesi Var Mı?

Kredilerde hayat sigortası uygulaması zorunludur. Dosya masrafı ise bankaların politikaları gereği zorunlu kıldığı bir uygulamadır. Kredi kullanımı esnasında yapılan hayat sigortası uygulamasının müşteriye iade edilmesi gibi bir uygulama bulunmamaktadır. Ancak müşteri kredi kullandığı bankadan dosya masrafının iadesini yazılı bir dilekçe ile talep edebilir. Bankanın cevabının olumsuz olması durumunda müşteri, dosya masrafının kendine iade edilmesi hususunda birtakım yasal yollara başvurabilir.

Krediyi erken kapatma durumunda yapılan hayat sigortası kalan günler baz alınarak iade edilmektedir. Bu durumda hayat sigortası iadesi yapılabilmektedir. Bir diğer bilinmesi gereken durumda belli bir yaşa kadar hayat sigortası yapılmasıdır. Yaşlılık döneminde özellikle 70 yaş üstü kişilerde hayat sigortası yapılmamaktadır. Bu durumda siz isteseniz bile size hayat sigortası yapılmayacaktır. Vefat durumunda ise borç mirasçılarına ve kefile kalacaktır.

Sonuç olarak bakıldığında hayat sigortası, bankaların kendilerini güvence altına alması için önem verdiği ve zorunlu olarak kestiği bir kredi masrafıdır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin