Ana sayfa Banka Haber Kredide Erken Kapatma Cezası Yasal Mı?

Kredide Erken Kapatma Cezası Yasal Mı?

0
Kredide Erken Kapatma Cezası Yasal Mı?
krediyi erken kapatma cezası

Ne yazık ki mevcut kredinizi erken kapatmak istediğinizde %1 ile %2 arasında bir tutar sizlerden kesiliyor. Biz buna krediyi erken kapatma cezası demekteyiz. Tüm bankalarda her kredi türünde geçerli olan erken kapatma cezası, çoğu bankalar tarafından kredinin erken ödenmesine bağlı olarak kişinin yüksek faiz ödememesine istinaden, kişiden sen erken kapattın al sana cezası diye tabir edilen tutarlarda yaptırım uygulanmaktadır.

Krediyi Erken Kapatma Cezası Ne Kadar?

Erken ödeme cezası konut kredilerinde uygulanan bir ceza tutarıdır. Kredi erken kapatma cezası taşıt ya da ihtiyaç türü krediler de uygulanmamaktadır. Bu ceza sadece konut finansmanlı krediler için geçerlidir. Bu durumdan ötürü hesaplama araçlarında seçilen kredi türü ile erken kapatma cezası görüntüleri değişmektedir. Bu cezanın alınma sebebi ise toplu ödemelerde kredi kullanılan kurumun faizlerinde oluşan düşüştür. Kredi cezası toplu ödemelerin hepsi için geçerlidir. Ara ödemeler ya da tamamen kapatılan krediler için ceza uygulanmaktadır. Pek çok kişi Krediyi erken kapatma cezası ne kadar? Şeklinde bir soru ile kredi erken kapatma cezasını merak etmektedir.

Erken ödeme cezası belli yasalar ile tüketiciyi koruyacak şekilde belirlenmiştir. Bu belirlemeler tüketicinin kullandığı kredi vadesine ve tutarına göre değişiklik göstermektedir. Erken ödemelerde kalan tutarın vadesi 36 ayı aşmıyorsa tutarın yüzde biri alınmaktadır. Fakat erken ödemede tutarın vadesi 36 ayı aşıyorsa yüzde ikilik bir ceza ödenmektedir. Erken kapatma cezası kalan tutara göre ve kanunlar ile belirlenmiştir. Bu ceza tutarları alınacakken üst tutarlar şeklinde belirlenmiştir. Bu durumda Kredi veren kurumlar kendi inisiyatiflerine göre daha düşük erken kapama cezası alabilmektedir. Yani krediyi erken kapatma cezası ne kadar? Sorusunun cezası kapanacak kredi tutarının miktarına göre değişiklik göstermektedir. Kredinizin kalan ana para borcu ve faizler bu ödeme konusunda miktarı belirlemektedir.

Erken ödeme cezası hesaplamanın bazı yolları bulunmaktadır. Erken ödeme yapmak istenen kredi türünün seçilmesi bu hesaplamanın yapılmasının ilk adımını oluşturmaktadır. İhtiyaç ya da taşıt kredilerinde erken ödeme cezası bulunmadığı için bu tür kredilerde erken ödeme cezası hesaplaması yapılmamaktadır. İkinci adımda ise erken ödeme cezasını hesaplamak için erken ödenecek tutarın girilmesi gerekmektedir. Krediyi erken kapatma cezası ne kadar? Sorusunun cevabını almak için bu hesaplama yapılmaktadır. Kalan vadesi 36 ayın altında olan krediler için 1,26 ceza hesaplanmaktadır. Kalan vadesi 36 aydan fazla olan krediler için ceza yüzde 2 olarak hesaplanmaktadır. Kredi vadesinde yapılacak değişiklik için ise kalan anaparanın tamamının girilmesi gerekmektedir.

Kredide Erken Kapatma Cezası Yasal Mı?

Edindiğimiz bilgilere göre bankayı bu tutar hakkında tüketici hakem heyetine verdiğimizde, banka tarafından aranıyorsunuz. Banka görevlisi sizlere kredi sözleşmesinde bunun belirtildiğini, tüketici hakem heyetine verseniz dahi banka tarafına olumsuz sonuçlansa dahi sizin hakkınızda yasal sürecin başlatılacağı ve tüm masrafların sizler tarafından karşılanacağı tehdidine maruz bırakılmıştır. Yani bankayı sanırım tüketici hakem heyeti haksız görecek ancak buna istinaden banka bu kez de sizlere dava açabilir. Zira sözleşme metinde bu dayanakların olduğunu belirtelim. Alınan geri ücretlerden bir tanesi ise tarafımıza ödenen hayat sigortası iadesidir. Diğer tutar henüz hesabımıza geçmemiştir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin