Ana sayfa Banka Haber Kredi Yapılandırmaya İlişkin Kamuoyuna Açık Mektup

Kredi Yapılandırmaya İlişkin Kamuoyuna Açık Mektup

2
Kredi Yapılandırmaya İlişkin Kamuoyuna Açık Mektup

Bankalar günümüz şartlarında hayatımızın her alanına girmiş bulunmaktadır, finans sisteminin işleyişi yine devlet tarafından da desteklenmiştir. Maaş almaktan tutunda sınav harçları belli tutarların üstündeki tüm nakit alışverişleri hepsi bankalar üzerinden yapılmaktadır. Dolayısıyla tüm bireyler bankalar ile devlet tarafından tanıştırmakta ve oluşturulan finans sistemine cebren dahil edilmektedir.

Bu minvalde, bireysel ihtiyaçlar ile birlikte ev veya araba almak isteyen bir tüketici yine bu sistemin dışında kalması düşünülemez tüm ekonomik dengeler bankaların oluşturduğu bu finans sistemine entegre olmuştur Yine tüm ekonomik krizlerin altında bankaların oluşturduğu finans sektörü kaynaklıdır. Bilinçli veya bilinçsizce yapılan harcamalar iktisatsız davranışlar yaklaşık 17 Milyar Dolar riskli kredi oluşmasına neden olmuştur, bundan etkilenen milyonlar ve aileleri ile birlikte on milyonlar.

27 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve sisteme bir şekilde entegre edilmiş ve sürekli faiz ödemek suretiyle sistemin kölesi haline gelmiş bir çok tüketici bu haber ile birlikte gerçekten devletin bu Konuya el attığını düşünmüştü ancak hiçte öyle olmadığını bir çok tüketici yaşayarak öğrendi. Zaten hali hazırda gecikmeye düşen krediler banka tarafından kredi vadesi süresince kredileri vadelendiriyor ve yeniden yapılandırma konusunda imkan tanıyordu. Zaten ağır aksak borcunu ödeyenlere bir el uzatma oldu oda bankaların ilk zaman uyguladığı fahiş faiz oranı ve tüketicileri yasal takip korkusuyla razı olmuştur. Hatta düzenli ödeyenlere gecikmeye düşte gel şeklinde telkinler de dahi bulunulmuştur.

Sayın Başbakanım; Sizin bu konuda hassasiyetiniz bilinmektedir, gerek yazılı gerekse görsel medyada sizinde bu keşmekeşin farkında olduğunuzdan, haberdarız, yine tüketici dernekleri sayesinde de elinizde baya bir veri biriktiğini biliyoruz. Sorun olan yasal takibe düşmüş, avukat kapılarında sürünen, borçları varlık yönetimine satılan kredi mağdurları, bu durumda olanlar için hiçbir çözüm çıkmadı, avukatlar banka borçlarını vekaleten takip etmiyor mu? Neden bankalar bu kapsamda olanları da yapılandırma veya yeniden taksitlendirme olanağı sunmuyor. Asıl sorun bu alanda kredi borcu kadar masraf, vekalet icra masrafları ile birlikte ödenemez bir yük oluşmakta ve daha derin sorunlara yol vermektedir. Sadece İcra Müdürlüklerinin %2 lik payı dahi milyonları bulmaktadır.

İcrada, Hukuk Bürolarında bulunan Kredi ve Kredi Kartı borçlarının çözüme kavuşması zatıalinizin direktifleri ile olabileceğini kanaatindeyiz. Dar ve orta gelirli bir çok insan bu alanda sıkışıp kalmıştır, maaşının yarı fazlası ile bankaya avukatlara ödeyen tüketiciler, özellikle icraya ve yasal takibe düşen krediler için çözüm beklemektedir. -ALINTI- Her alanda paylaşım yaparak destek olunuz……

2 Yorum

  1. İcradaki kredim için avukat ücreti ve devlet harcı ödemekten anaparadan eksilme olmuyor hiç. Devlet bunu görmez mi, bilmez mi, yoksa göz mü yumar? Tefeciden alıp kapatsam tefeciye daha az faiz ödeyeceğim resmen. Zamana yayılsa ödeyebilecek halde olmama rağmen ödemeyecek duruma getirenlerin suçu yok mu bu işte? İnsanların derdini görün de bir çare bulun artık.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin