Ana sayfa Kredi Notu Kredi Yapılandırmanın Kredi Notuna Etkisi

Kredi Yapılandırmanın Kredi Notuna Etkisi

1
Kredi Yapılandırmanın Kredi Notuna Etkisi

Son günlerde kredi yapılandırmalardan dolayı bir çok tüketici kredisini veya kredi kartı borçlarını yeniden taksitlendirme daha doğrusu borcu taksitlerini küçültme yoluna gitme eğiliminde daha doğrusu refinansman durumu ortaya çıkmaktadır.

Kredi notu hepimizin malumu finansman alışkanlıkları takip eden kişinin finansal havuz içinde kullandığı kredileri, kredi kartlarının ödeme performansını takip eder, yine üzerinde bulunan borç stoku, kredi arayışı ve ödeme alışkanlıklarına içine alan geniş bir veri toplama sonucu oluşan bir not olarak karşımıza çıkar.

Peki bu not neden düşer, mesela çok krediye başvurmak notu düşürür bu durum sizin sürekli para arayışınıza delildir, kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemek, kredi borçlarını aksatmak, kredi kartı borcunun tamamını ödememek, sürekli kredi çekip başka krediyi kapama, kredi çek kapat yeniden çek 6 ay sonra başka bankadan çek diğerine yatır. Bu durumda notu olumsuz etkileyen faktörlerdir.

Yine banka ek hesabı sürekli kullanma, ödemesini aksatma yine çok fazla kredi borcu olması borç yükünüzün fazla olması da kredi notunu olumsuz etkiler.

Şimdi konumuz özelinde de bir izahat yapalım, Bireysel kredileri sürekli yapılandırma aslında kredi çekip başka krediyi kapatma durumu aslında notu etkiler ancak etkisi çok azdır. Yine kredi kartı borcunu şişmesi ve yine kredi ile borcunu kapatma bunlar hep olumsuz yansıyan durumlardır.

Şimdiye kadar hiç bir banka borcunu aksatmayan kredi kartının hep tamamını yatıran ancak sürekli kredi kullanan kredi çek eski krediyi kapa sürekli bu döngüyü kullananların kredi notu 1750 civarında kalır.

Ancak kredi ödemeleri aksatan kredi kartını ödeme dengesini kaybeden yani borcun tamamını ödemeyenler için ise kredi notu daha hızlı bir gerilemeye girer. Banka borçlarını yasal takibe düşürmediğiniz sürece kredi notu az riskli seviyeye kadar düşer ancak bu durumda kredi kullanma olanağınız halen mevcuttur. bu karşılığı 1200-1400 aralığıdır.

Yasal takibe ve icraya düşenler için kredi notu ölmüş demektir ve azından takipteki borçlar ödenmeden kredi notunun size fayda sağlaması mümkün görünmemekte.

Örneğin, banka borçlarını aksatmaya başlamış ve ödeme düzensizliğine giren kredi ve kredi kartı borcu aksatan ve mevcut durumda 72 ay yapılandıran bir kişinin kredi notu zaten aşağı doğru sinyal vermeye başlamış olur. Kredi veya kredi borcu yapılandırma olduğu zaman borç tekrar kredilendirme yani refinansman yapıldığı için düzenli ödeme kapsamına girer. Burada tek olumsuz durum Borç yükünün artması ile çok az bir risk oluşmuş olur yani yapılandırma yapılmaması ve ödeme dengesi bozuk devam etseydi not daha hızlı aşağı bir seyir alacaktı.

Aksayan banka borcunun yapılandırılması kredi notunun düşmesini engeller ancak yukarıda belirttiğimiz gibi borç yükünüz çok ise en azından belli bir süre kredi notunuz sabit kalır düzenli ödeme devam ettiği sürece de yukarı bir trende girecektir.

Zaten borcunu düzenli ödeyen yeniden kredi çekme suretiyle eski kredisini kapatması kredi notuna etkisi yok denecek kadar azdır ancak kredi borcu çok ise şöyle bi yoklar.

1 Yorum

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin