Kapalı

Kredi ve Mevduat Faizleri Düşüşe Geçti

Kredi Garanti Fonu ile fon desteğinin alınması ile başlayan faizlerin yükselmesi artık yavaş yavaş azalmaya başladı. KGF kredilerinden faydalanmak isteyen bankalar yeterli nakit desteğini sağlamak için mevduat faizlerinde yükselişe gitmişti. Hala oldukça yüksek olan mevduat faizi oranları kredi faizlerinin de düşmeye başlaması ile %13 seviyesinin altına düşmeye başladı.

BDDK Haftalık Bültenine Göre Faizler

8 Eylül haftasında başlayan kredi ve mevduat faizlerinin düşüşü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun haftalık bülteninde detaylı bir şekilde gösterildi. Verilen bilgiler ise şu şekilde;

  • 1 trilyon 682 milyar TL mevduat ve 1 trilyon 977 milyar TL kredi miktarı seviyesine gelindi.
  • Geçen hafta mevduat rakamları 1 trilyon 708,6 milyar TL olarak belirlenmişti.
  • Kredi rakamları ise geçen hafta 1 trilyon 988,7 milyar TL seviyesindeydi.
  • Bankalar katılım bankaları dahil toplamda tüketici kredilerinde belirledikleri miktar 380,95 milyar TL olarak belirlendiği BDDK bülteninde yer aldı.
  • Tüketici kredileri geçen hafta 379,74 milyar TL olarak belirlendiği için bir haftalık süreçte yaklaşık olarak 1 milyar TL oranında artış yaşandığı görüldü.

Faizlerin Dünü ve Bugünü

Kredi faiz oranlarının yüksek, mevduat faiz oranlarının düşük olduğu dönem Kredi Garanti Fonu ile devlet destekli finansman sağlanması ile son buldu. Bankalar daha fazla fondan faydalanmak istedi ancak yeterli teminat miktarı gösteremedikleri için fondan faydalanamadıklarını fark ettiler. Bankalar KGF’dan daha fazla faydalanmak için birikimlerini kendilerine taşıyan müşterilere yüksek mevduat faizi imkanı sundu. Bu sayede yeterli teminatı sağlayan bankalar daha fazla fon kullanma fırsatı edindi. Ancak bankaların çok daha fazla fondan faydalanmaları için özel kampanyalar yapmaları gerekti ve mevduat hesaplarına özel ücretsiz bankacılık hizmeti sundu. Bu hizmetler şu şekilde;

  • Ücretsiz havale ve EFT
  • Maaşlarını yada hesaplarında bulunan paralarını diğer tüm banka ATM’lerinden ücretsiz çekme imkanı
  • Daha öncesinde ücretli bir şekilde sunulan kişiye özel telefon bankacılığı sistemi mevduat hesabı olanlara ücretsiz bir şekilde sunuldu.
  • Birikimlerini sadece mevduat hesaplarında değerlendirmek istemeyenlere özel alanında uzman ekipler ile yatırım desteği sunuldu.

Verilen tüm bu imkanlar mevduat faizlerinin %14,5 seviyelerine gelmesine neden oldu. Birikim sahipleri için iyi görünen bu durum kredi faizlerinin de artmasına neden oldu. Ancak artık düşüşe geçen faizler finans yorumcuları tarafında daha da düşeceği yönünde bir ortak görüş oluşmasını sağladı.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top