Kapalı

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırmalarda Cayma Hakkı Kullanma

2016 yılında çıkan bir yasa ile birlikte kullanılan tüketici kredilerinde cayma hakkı tanınmıştır. Tarafımıza iletilen şikâyetlerin en başında yapılandırma esnasında uygulanan yüksek faizler, borçtan kurtulma veya düzene koyma pahasına bir çok tüketici bu faizler razı olmuştur.

Ancak son günlerde bankaların bu yüksek faizle yapılandırma konusu birçok şikâyete konu olmuş hatta Başbakan tarafından da dillendirilmiş olmakla birlikte bankalar 1,90 ları bulan faizlerde indirime gitmiştir. Ekim ayı sonu itibarı ile 1,25-1,40 arası faiz oranı ile yapılandırma yapmaya başladılar. Tabi bu durum yüksek faizle yapılandırma yapan tüketiciler şahsında aldatılmışlık hissi uyandırdı. Zaman geçtikçe de bankalar yola gelmekte ve faiz konusunda insaflı olmaya cebren de olsa geldiler ve dahada inecek gibi.

Bireysel İhtiyaç kredilerinde cayma hakkı konusunda acaba bir yol veya yapılandırmadan cayma hakkı var mı veya caymak mümkün mü diye bize gelen sorular olduğundan bunu siz değerli takipçilerimize izah etmeye çalışalım.

Cayma hakkı kısaca ben aldığım ürünü hizmeti beğenmedin geri al anlamında görmek lazım, siz cayma hakkı kullanmak istediğinizde bankada o zaman paramı geri ver diyecektir. Bilindiği üzere ilgili kanun kredilerde 15 günlük cayma hakkı bulunmaktadır. Siz bankadan bir kredi kullandınız mesela 10 Bin TL ama para lazım olmadı kredi kullanmaya ihtiyacınız kalmadı o zaman 15 gün içinde bankaya başvurmak suretiyle kullandığınız krediyi iade edersiniz. Burada ara geçen süre 3-5 gün veya 10-13 gün artık ne ise oluşan faizi ödemek zorundasınız, yani 10.050 TL ödersiniz gibi.

Birde yapılandırma durumu var, şimdi kredinizi veya kredi kartınızı 72 ay yapılandırdınız ve cayma hakkını kullanmak istediniz işte bu durumda banka sizden size sağladığı parayı isteyecektir ama siz o parayı harcadınız yani borçlarınızı kapattınız. Şimdi…. banka kapatılan bir krediyi de geri açmayacağına göre. Özetle cayma hakkı konusu size yapılandırma konusunda çokta faydalı veya işinizi görecek bir hak değil gibi durmaktadır. Ha siz yinede bi bankanıza başvurun olmaz ama yinede banka bu ne der bilinmez.

Kredi kartı yapılandırma konusunda aynı durum geçerlidir. Kısaca kredi yapılandırmalarında cayma hakkı yok diyebiliriz. Yine tekrar olacak ancak, yapılandırmaya konu olan kredi artık  72 ay vadeli yapılandırma olanağı da yoktur. 72 ay sadece 27 Eylül 2016 dan önce çekilen krediler için geçerlidir. olaki bu kredinizi de bi şekilde aksattınız ve sorun oldu o zaman en fazla 48 ay vade olacak o da banka isterse. Yapılandırma demek yeni kredi demektir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top