Kapalı

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırma İşlemlerinde Son Durum

Bir ziyaretçimiz makale altına bıraktığı yorumu buraya eklemek istedik aslında aklımızdan geçenlere tercüman olmuş yazı, kendisine teşekkür eder sözü bırakıyoruz. en azından 29/09/2016 itibarı ile görünen… Yapılandırma hakkında  sıkça sorulan sorulara fikir verebilir.

Her ne kadar düzenleme yeni çıkmış olsa da gerek bankaların gerekse bddk nın alınan bu kararın temel amacını kavrayamamış olduğunu görüyoruz. zira bir kaç ay önce vakıf banktan 52 bin tl olarak çektiğim 36 ay vadeli 1880 tl geri ödemeli ihtiyaç kredisini her ne kadar düzenli ödesem de uzun vadede bütçem de aşılması güç dehlizler yaratacağı açıktı. şüphesiz bu durumda ve daha kötü durumda olan binlerce aile vardır. bu bakımdan söz konusu düzenlemenin özellikle kredilerle ilgili olan değişikliği açıkçası ben,i heyecanlandırdı. bu amaçla dün itibariyle bulunduğum ildeki söz konusu bankanın şubeleriyle bu konuyla ilgili görüşmek istediğimde aldığım cevap ‘bankamızın belirlediği duruma göre sadece 48 ay vadeli bir yapılandırmaya gidebiliriz’ denildi.

her ne kadar linkte ki  Kredi Vadelerine ilişkin resmi gazetede yayınlanan 27 eylül 2016 tarihli ve 29840 sayılı yönetmelik değişikliği referans göstersem de şube kanalıyla bu konunun çözülemeyeceğini anladım. arkasından önce bankanın müşteri hizmetlerini oradan da bir sonuç alamayınca genel müdürlüğü aradım. aldığım yanıt çok saçma ve gerçeklerden bı haberdi. denildi ki ‘ bankamız tüm müşterilerimiz için 48 ay yapılandırmayı uygun gördü, hem siz konut kredisi değil ihtiyaç kredisi çekmişsiniz..’ bu ifadeyi duyunca çok sinirlendim haliyle çünkü söz konusu geçici madde aynen şöyle der. “GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddenin yayımı tarihinden önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.

Yeniden yapılandırma kapsamında borçluya ilave kredi kullandırılması halinde ilave kullandırılan kredinin vadesi kırk sekiz ayı aşamaz.” yani burada bddk borçlunun TALEBİ HALİNDE 72 AYI GEÇMEMEK ÜZERE BİR YAPILANDIRMAYA GİDİLEBİLECEĞİNİ tavsiye eder.. yani bankaya vade süresinin 72 ayın altında belirlenmesi insyatifini vermez. dolayısıyla ayrıca anlaşıldığının aksine ev kredisi ihtiyaç kredisi diye bir ayrım yok görüldüğü üzere. İHTİYAÇ KREDİSİ ifadesi birebir geçer. bu şekilde izah etsem de banka genel müdürlüğü şubenizle görüşün diyerek topu taca atmıştır. bende hemen kararı veren bddk yı aradım onlara da bunu izah ettim anlamadılar. şikayet etmek istedim ve verdikleri 444 lü bir numarayı aradım fakat oradan aldığım yanıt yine şok etkisi yarattı.. dendi ki‘ bddk o maddede 72 ayı maksimum vade olarak belirler bankanın böyle bir zorunluluğu yok..’ e şimdi soruyorum. o zaman bu değişiklik niye yapıldı arkadaşım?? böyle bir saçmalık olabilir mi?

ben 36 ay vadeyle 1880 öderken şimdi 48 aya vade vermiş oluyorsun. ve bunu direk bölmüyorsun. üzerine faizde biniyor. ödemeler sadece 1500 tl ye düşüyor.. bütün tantana arada ki 300-400 tl için mi? o zaman 72 ay yapılandırma kime uygulanacak? süs diyemi koyuldu o madde? bu yönetmeliğin amacı ödemelerde rahatlama sağlamak değil mi? neden bddk kararları bankaları doğrudan bağlamıyor? bu görüşmeler önceden yapılmadı mı? niçin topu bankalara ve borçluya atıp bizi dahada zora sokuyor?

Değişiklik yapılmışsa tüm taraflara bir bilgilendirme bir kurallar silsilesi konulur.. başta da soyledığim gibi biryerlerde iletişim kopukluğu var. yanlış giden birşeyler var. bddk nın ve hükümetin bankalardaki bu keyfiyete son vermesi gerekir bir an evvel.. yoksa bu değişiklik kesinlikle amacına ulaşamayacaktır..

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorumlar

 1. eklenecek bişey yok! Allah yardımcımız olsun.. gözboyamaktan başka bişe değil demekki.. bu da fos çıktı! nefret ediyorum ya kusmağım geliyo artık..! boğulduk yeter.!!

 2. Bu düzenleme vatandaş için yapılmamış bu bir gerçek. Bankalar alacaklarını tahsil edemiyor ve bunun için vadeyi biraz arttırıp 3-5 kuruş aylık ödemeyi dusurup borcu 2 katına çıkarmayı hedefliyor. Yahu aklı başında insan zaten bu şartlarda yapılandırma yapmaz. Hiç odemese ne yapacaksınız sanki yok avukata devret yok şirketlere sonuçta sadece telefonla taciz yapacaksınız. Odemezseniz su olur bu olur. Hiçbirşey olmaz ben kredi cekemem birkaç yıl sizde paranızı alamazsınız. E sonuçta 72 ay vade olsa zaten 6 yıl kredi cekemiyorum. En mantiklisi hiç odememek bak faizler nasıl 1 in altına düşüyor.

 3. 8 ay önce tum borclarimi yapılandırma amaçlı vakifbanktan 54000 kredi kullandım. Aylık ödemesi 2050 lira ve odeyemiyorum İki ay gecikmeli devam ediyorum şu an kırk gün gecikme görünüyor. Sevindim bu haberi duyunca 72 ay yapilandirdigim an hiçbir sorunum kkalmayacak ama olmuyor maalesef genel müdürlük şube bddk her yeri aradım söylenen şey şu 48 ay yapilandiririz.Ben edebiyat öğretmeniyim yonetmelikteki madde o kadar yoruma acıkki bankalar kendilerine göre yorumluyorlar. Yayımladığı tarihten önceki borçlar 72 ay yapilandirilabilir. Lakin bunu yapmak için ilave kredi 48 ay vadeli olur diyor. Bankadaki memur da buna dayanarak 48 taksit yapalım diyor. Işimi görmeyecek yani. Şimdi soruyorum 72 ye bolunebilen nedir kimler bolebilir ve ne zaman yapılabilir zira takibe düşmeme bir taksit kaldı.

  1. Hocam eşinizi çalışan gösterip aynı veya başka bankadan yüksek limitli kredi kartı çıkartmaya çalışın, yapan bankalar var:))), nakit avans kullanın. VEYA 3-4 bankada ek hesap açın 8-10 bin lira yapar, yaptım:))) 48 ay vadeli 44 bin yeni kredi kullanın, Kredinizi kapatın. TAKSİTİNİZ 1300 OLUYOR. Gerekirse KREDİ KARTINDAN KULLANIN AMA KREDİNİZİ GECİKTİRMEYİN. Ben bu 72 ay işinden soğudum, çok uzun sürüyor, risk alacam.

   1. merhaba hocam sen o işi nasıl yaptın biraz detaylandırsan da anlatsan bize ?

 4. Yapılandırma için vakifbank a gittim şok oldum
  72 ay taksit için 45 gün kredi ve kredi ve kredi kartı hangisini yapilandiraksam 45 gün borcunu geciktirip takibe düşmenin gerek cevabı verdiler resmen faize girin diyorlar şerefsiz bunlar ne desem dinlemediler borcu geciktirin Gelin görüşelim diyorlar oyun oynuyorlar bizimle

 5. Abi bu böyle olmamalı icradaki olan krediyi nasıl yapılandırmazlat aklım almıyo bu ne saçmalıktır.şikayet edebileceğimiz bir yer yokmu bu nasıl iştir…

 6. Boyle bir kolaylığı zaten takibe düşenler için yaptılar ben icradayim beni kapsamiyormus, zaten kredisini ödeyen niye yapılandırmaya fazladan para vrrsinki nasıl birşey bu herkes isine nasıl gelirse öyle yorumluyor..

 7. ugün iş bankasına gittim icrada avukatta olanlar için yapılandırma yokmuş, sacede canlı kredi yani ödenen krediler olacakmış. Birde geçikmeye düşenler işin banka insiyatifi var ve 72 ay vade yine bankaya kalmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top