Ana sayfa Banka Haber Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı Çıkacak mı?

Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı Çıkacak mı?

0
Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı Çıkacak mı?

Herhangi bir bankadan kredi aldınız ya da kredi kartınız var. Kredi ödemelerini yapamadınız veya kredi kartı ekstranızı zamanında yatıramadınız. Bankalara olan borçlar 90 gün boyunca ödenmediğinde, banka alacağını yasal yollarla almak istemektedir. Bu 90 günlük süre içerisinde, ilk 30 günlük süre kredi veya kredi kartı ekstranızın ödeme gününden sonraki 30 günlük süredir. Bu sürede banka müşteriye borcunu ödemesi için bilgi mesajı gönderecektir. Bir sonraki 30 günlük süreden sonra borç ödenmemiş ise banka bu defa farklı yollarla müşterisine ulaşır ve borcunu hatırlatır.

Bundan sonraki 30 günlük sürede yine borçlar ödenmemiş ise banka adli işlemler başlatır. Bankalar bunun için avukatlar görevlendirirler. Bankanın alacaklarını bu şekilde tahsil etme sürecini başlatması ile birlikte kara listeye girdiniz demektir. Kara listeye girildiğinde en az 5 yıl boyunca bankalardan herhangi bir kredi, kredi kartı gibi hizmetler alamazsınız. Bankalardan bu hizmeti tekrar alabilmeniz için 5 yıl sürecince beklemeniz gerekmektedir. 5 yıl sonun da kara listeden çıkarsınız ve kredi notunuz sıfırlanır.

Kara listeden çımanın bir diğer yolu da devletin çıkardığı kredi sicil affı düzenlemesidir. Ödenmesi gereken bütün borcu ödemişseniz kredi sicil affı ile birlikte kara listeden çıkarılıyorsunuz ve bankaların kredi hizmetlerinden tekrar yararlanabiliyorsunuz. Devlet bazı zamanlarda kredi sicil affını çıkarıp, kişilerin tekrar bankaların kredi ürünlerinden yararlanmasını sağlamaktadır. Kredi sicil affı tekrar çıktığında kara listede olanlar, eğer bütün borçlarını ödemişlerse kara listeden çıkarılacaklardır.

Kredi ve kredi kartı sicil affı ne zaman çıkacak sorusunun net bir cevabı olmamakla birlikte, devlet gerekli gördüğü bazı durumlarda bu sicil affını çıkarabilir.

Günümüzde kredi ve kredi kartı sicil affı ne zaman çıkacak sorusu gündemi meşgul etmeye başlayacak gibi duruyor. 2015 yılı seçim çalışmaları ve konuşmaları ile geçtiği için bu dönemde bu işlemler biraz askıya alınmış gibi görünüyor. Seçim sonrası artık bu konularda neler yapılacağı konuşulmaya başlanır gibi duruyor.

Kredi ve kredi kartı sicil affı ne zaman çıkacak sorusu kara listede olanlar için büyük önem taşımaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin