Ana sayfa Banka Haber Kredi ve Kredi Kartı Geçmişi

Kredi ve Kredi Kartı Geçmişi

0
Kredi ve Kredi Kartı Geçmişi

Toplumun belli kesiminde yaşayan bireylerin ihtiyaç duydukları zamanlarda onlara borç para veren bankerler mevcuttu. Ancak bir süre sonra, bankerlerin yüksek faiz verme vaadi ile topladıkları paraları başka yerlere harcadıkları ve bulundukları yerleri terk ederek kayıplara karıştıkları tespit edilmiş, binlerce insan bu durumdan mağdur olmuştur. Bu borç alım-verim işlerini yasal kuruluşlar olarak bankalar devralmıştır. Devletin de desteği, yönlendirmesi ve denetimleri sayesinde, ihtiyaç sahiplerini memnun edecek, paralarının yok olması durumunda mağdur olmayacakları bir sistem geliştirilmiştir.

Bankerlerin yanı sıra, çek senet alış verişi yapan varlıklı kimseler de, feodal yapıyı kullanarak bireylere yüksek faizler ödetmiş, tahsil edemedikleri durumlarda çek-senet mafyası denilen zorbaları kullanarak borç almış kişilerin mallarına el koymuşlardır. Bu sorunlara da çözüm getirme yoluna giden devlet otoriteleri, çek-senet mafyasına ağır darbeler indirmiş, yasal olmayan yollar ile toprak sahipliği ve yüksek faiz uygulayan kişileri de bu konuda mahkum etmiştir.

Sistemin oturtulması ve yasallaşmasından sonra bankalar, ihtiyaç sahiplerinin taleplerini karşılamada yep yeni yollara girişmişlerdir. Öncelikle büyük kentlerde ATM’ler kullanılmaya başlanmış ve kredi kartları piyasaya sürülmüştür. Kredi kartı sahibi olanlar, bankada bulunan hazır paralarını veya o an ihtiyaç duydukları borç nakit ihtiyacını 7/24 karşılama avantajına ulaşmışlardır. Aynı şekilde banka şubelerinde uzun kuyruklar beklemeye gerek olmadan ATM aracılığı ile borç ödeme işlemleri de yeni bir kolaylık getirmiştir.

Bireylerin bu ihtiyaçlarının yanı sıra kullanılmaya başlanan başka bir uygulama ise, alışveriş sırasında kullanılan POST cihazları ile, kredi kartına taksit yapılabilmesidir. Post cihazlarının yaygınlaşması ile de, alışveriş ağı büyük bir alana yayılmıştır. Ev eşyalarından moblilyaya, beyaz eşyalardan küçük motorlu taşıtlara, hatta kitap alışverişlerinde bile kullanılmaya başlanan POST cihazları, satış yapanlara ve kullanıcılara hızlı alışveriş imkanı sunmuştur.

Günümüzde, kredi kartlarının yaygın kullanım alanlarının yanı sıra, son yıllarda kullanımı yaygınlaşan internet nedeniyle internet bankacılığı gelişmiştir. Güvenli ve hızlı alışveriş, para transferi, borç ödeme, kredi başvurusu gibi konularda kullanıcıya büyük zaman kazandırmış olan internet bankacılığı, dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü hızlı ve güvenli işlemlerin yanı sıra, kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesi durumda yapılan işlemleri fark etmeniz zorlaşmıştır. Belli başlı kuruluşlar, hemen her alışverişi, transferi size cep telefonu yolu ile bildiriyor olsa da, henüz önlenemeyen ve telafisi olmayan durumlar yaşanmaktadır. Kredi kartınızı kaybettiğinizde ya da bilgilerinizin başkasının eline geçtiğini düşündüğünüzde yapmanız gereken ilk şey, internet bankacılığı ya da direkt şube ile iletişime geçerek kayıp bildiriminde bulunmaktır. Böylece, hesabınızdan yapılan tüm transferler durdurulur ve belli bir saate kadar yapılan tüm işlemlerin telafisi mümkündür.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin