Ana sayfa Banka Haber Kredi ve Kart Yapılandırmada Güncel Oranlar Son Haberler

Kredi ve Kart Yapılandırmada Güncel Oranlar Son Haberler

2
Kredi ve Kart Yapılandırmada Güncel Oranlar Son Haberler

Banka borçlarının yapılandırılması ve ödeme güçlüğü çeken tüketiciler için kredi borçlarının yeniden ödenebilir durumuna getirilmesi için yapılan düzenleme ilk çıktığından bir çok kişi umutlanmış ancak geçen 20 günlük süreçte bir çok tüketici memnun olmamıştır. Hatta ilk etapta bankalar neredeyse olayı keyfiyete çevirmiş yüksek faiz ile yapılandırma yapmaya çalışmışlardır hatta ilk günlerde yapılan yapılandırmalar da oldukça sağlam faiz giydirdiklerine şahit olduk.

Yaklaşık 11 milyon kişinin 260 milyar liralık borç stokunun olduğu bilinmekle birlikte çıkan yönetmelikte yapılandırma işleminde yapılandırmaya esas olmak üzere gerek faiz oranı gerekse vade belirleme hususunda inisiyatif tamamen bankada. Bu durum ise maalesef bankalara akın eden tüketiciler için hayal kırıklığına neden olmaktadır.

Aslında yönetmeliğe bakıldığında bankalar isteseler inanın icrada veya avukata devredilen borçları dahi bu kapsama sokabilirler ama bunun kısa vade de olması beklenmiyor bunun için ciddi ver baskı oluşması gerekir. Sıkıntıların siyasi alana duyurulması, sivil toplum ile birlikte örneğin tüketici dernekleri aktif olmalı yine bu alanlarda hizmet veren BDDK, siyasi partiler, Ekonomi Yönetimine de iletişim kanalları ile mağduriyetin iletilmesi gerekir. Bu yazımız sosyal medya hesaplarında paylaşarak duyarlılığı artırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Birçok yerde faizlerin yüksek olduğu bahisle oluşan duyarlılık ve birçok alanda dillendirildikten sonra yapılandırma konusunda bankalar daha makul seviyelerde ve çözüme odaklı teklifler sunmaya başladır. Şimdi size son durum nedir hangi banka nasıl bir yapılandırma teklifi sunuyor kısaca izah edelim.

Öncelikle belirtelim banka borçları avukatta yani yasal takipte ve icra da olanlar için şimdilik bir gelişme maalesef yok. Ancak gecikmede olan, düzensiz ödenen veya düzenli ödenen kredi ve kredi kartı borçları yapılandırma konusu olabilecek. Yine kredinin 27 Eylül 2016 tarihinden önce çekilmesi gerekiyor 72 ay yapılandırma için, ancak bu tarihten sonra çekilen krediler ise en fazla 48 aya kadar bundan sonra yine yapılandırmaya tabi olacaktır.

Bankaların Yapılandırma faiz oranlarına gelince, Bankalardan kredi yapılandırırken iki kriter önümüze çıkmaktadır. Bankaya mahkumsanız faiz oranı 1,45 oranına kadar çıkmakta 72 ay vade için değilseniz 1,25 gibi oranlar ile yapılandırma yapılıyor. Kredi kartı yapılandırma faizi ise 1,45 ile başlayıp 1,89 a kadar yolu var. Yapılandırılan kart gecikmede ise kapatılır borç bitince açılır açılmaz banka karar verecek.

Şimdi bankaya mahkum olma konusu açalım örneğin kredinizi düzenli ödüyorsunuz ve başka bankadan kredi çekebilme durumunuz var ise banka size en düşük oran olan 1,22 ile ister kredi isterseniz kredi kartınızı yeniden taksitlendiriyor. Ama yok krediniz gecikmiş, notunuz düşük ve başka bankadan imkanınız yok ise işte orada banka faiz konusunda indirime gitmiyor.

Yine özel bankaların gecikmede olan borçları için banka müşteri temsilcisini arayarak kredinizi yapılandırmanız mümkün, buna örnek olarak Enpara, Akbank, Denizbank, Finansbank gibi özel bankalar bu olanağı sağlamaktadırlar. Aslında tüm özel bankalar bu imkanı sunmaktadır. Sizde kredi ve kredi kartı borçlarınız için bu yolu mutlaka deneyin. Bu arada ek hesaplarda yapılandırmaya tabi olabilmektedir.

Özetle, borç yapılandırma konusunda bankalar biraz daha esnedi, telefon bankacılığını arayın şubeye gitmeden olma ihtimali var özel bankalar, 17 Ekim 2016 tarihi ile faizler biraz daha düştü, kamuoyunda ciddi tepki oluştu yakında Hükümet olaya el atacak bankalar daha makul olacak. Umutlanmayın ancak icrada ve avukatta olan banka borçları 10-15 gün içinde netliğe kavuşacak gibi.

2 Yorum

  1. Avukatlarda yumuşadı bu aralar şimdiye kadar taksit yapıp odeyeyim diye aradığım avukatlardan hep ret cevabı almıştım.Simdi ise kendileri arıyorlar taksite bölelim diye … Admin ne yapalım bu konuda avukat ile anlaşıp imza atarsak ileride banka yapılandırma ya ok derse sıkıntı çıkarmi acaba?

    • Ödeme taahhüdünde bulunmayın, yani avukat hazırlamış olduğu evrağı icra müdürü huzurunda imzalatırsa ödeme taahhüdü vermiş olursunuz ve ödemex iseniz hapis yolu açılır, ancak kendi aranızda bir anlaşma taksit ise bi deneyin, ama 24 aya kadar hatta 36 aya kadar yapabililer

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin